<s NIEUWS 17 Extra geluk voor centrale verdediger 1 als wij in Spanje waren geweest om veel te leren en veel te lachen." Onwerkelijk Bij het wachten op de vliegvelden van Zürich en München drong het onwerkelij ke nieuws binnen bij spelers en begeleiders van Dalkurd FF. Peshraw: „Dat was zo on voorstelbaar, ik hoorde het vlak voordat ik op het vliegtuig naar Stockholm stapte. Aan boord twijfelde ik of ik mijn ouders wel had gezegd dat we niet meer via Düsseldorf terug zouden reizen. Vooral mijn moeder is nieuwsverslaafd, zij volgt al les. Maar er was geen wifi aan boord, ik kon ze niet geruststellen. Toen ik na de landing in Stockholm mijn telefoon aanzette, had ik ruim 150 gemiste oproepen." De klap, de echte klap die bij velen van hen nog dagelijks nadreunt, kwam pas toen ze thuis waren. Poya: „Voor veel van ons is dit de eerste keer dat ze met hun sterfelijk heid werden geconfronteerd. Voor hen heb ben we een mentale coach aangesteld. Nou ja, hij werkte al met ons, maar na deze ge beurtenissen vaker. We hebben veel groeps gesprekken in de kleedkamer gehad, over wat we dachten. Die waren diep en tegelij kertijd ook verhelderend. Maar na een maand of twee, drie viel me op dat bijna al le conversaties nog steeds over 'het inci dent' gingen. Toen heb ik gezegd: 'zeg voor al wat je kwijt moet, maar probeer ook eens over iets anders te praten. En je vooral op het voetbal te focussen'." Dalkurd FF werd 11 jaar geleden opgericht door Koerdische immigranten in Borlange, stad in het hart van Zweden. Als sociaal pro ject, om de (voornamelijk buitenlandse) hangjeugd in de stad iets te doen te geven. In 2005 begonnen op het allerlaagste ni veau in Zweden, werd de club zes jaar ach tereen kampioen, tot ze in 2010 debuteerde in Division 1. Op dat niveau bleef het eerste elftal tot afgelopen seizoen steken. Toen ik na de landing in Stockholm mijn telefoon aanzette, had ik ruim 150 gemiste oproepen' Misschien, peinzen de vier Dalkurders aan het koffietafeltje in Stockholm, gaf het incident met die vlucht na het trainings kamp wel het beslissende zetje naar de vol gende promotie. Poya: „Want de spelers zijn sterker geworden, als groep. Mentaal, want hoe je het ook bekijkt: we zijn met z'n allen heel dicht bij de dood geweest. En we hebben het met elkaar meegemaakt, dus je kan elkaar er ook mee confronteren. Als iemand zeurt over een pijntje in de knie, zegt een ander tegen hem: 'schei eens uit, je had ook dood kunnen zijn als we via Düsseldorf naar huis waren gereisd'. Dat is meerdere malen letterlijk zo uitgesproken in de kleedkamer." Hij vervolgt: „Maar de jongens zijn vol gens mij ook fysiek beter en sterker gewor den door dit voorval. Ze trainen als bees ten, weten nu nog beter waar ze het voor doen. We zijn blijven leven, door toeval." In Koerdistan wordt de opmars van Dal kurd FF nauwlettend gevolgd. Peshraw: „Elk weekend bellen de Koerdische media voor een verslag van onze wedstrijd. On danks alle problemen daar leven onze broe ders echt mee, dat is óók een verantwoorde lijkheid van ons." Poya: „Onze pagina op Facebook heeft ruim een miljoen likes, het hoogste aantal voor een Scandinavische voetbalclub en we behoren daarmee ook tot de top van Euro pa. Deze club heeft echt een gigantisch po tentieel. Geef ons nog een paar jaar en we doen hopelijk mee om Europees voetbal." Dat zal met een andere spelersgroep zijn. Want een aantal voetballers van Dal kurd FF heeft in de beslotenheid van de kleedkamer bezworen nooit meer in een vliegtuig te stappen. Die geluksvogels blijven liever op de grond. De grootste geluksvogel van Dal kurd FF is centrale verdediger Peshraw Azizi. Hij meed niet al leen het verongelukte German- wingstoestel, maar verbleef ook nog eens in de Turks-Syrische grensplaats Surug, toen daar in juli een bloedige zelfmoordaan slag werd gepleegd. Daarbij vie len 33 doden en ruim honderd ge wonden. Peshraw: „Ik had in de zomerstop van het voetbalseizoen via sociale media in een paar da gen tijd 200.000 Zweedse kronen (zo'n 20.000 euro, red.) opgehaald voor de kinderen in Kobani, de stad in het Syrische gedeelte van Koerdistan die zo zwaar belegerd was door IS. Ik ben met een vriend naar Surug gereisd. Daar kochten we de spullen die de kin deren in Kobani nodig hadden. Voor een aantal aankopen waren we Surug net even uit toen onze chauffeur werd gebeld door fami lie van hem. We moesten niet te rugkomen naar de stad, vanwege een bomaanslag. Die bleek te zijn gepleegd door IS, op een perscon ferentie over een andere hulpac tie voor Kobani. Precies op de plek waar ik een dag eerder de he le dag had rondgelopen." ZATERDAG 9 JANUARI 2016 Persha Azizi ontsnapte niet alleen aan de rampvlucht, maar ontkwam ook aan een bomaanslag, foto Marcus Ericsson/TT Peshraw Azizi speler Dalkurd FF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18