Vermoord stel vond Costa Rica onveiliger Kamerleden erg kritisch over gedrag minister Domkerk in Utrecht trok vorig jaar 45.000 meer bezoekers NIEUWS 15 Toeristen weten de Domkerk te vinden, maar ook 'gewone' Nederlanders lopen binnen. „Mensen zoeken houvast." Hans Snelders en Sita Dhawtal woonden in een oud dijkhuis in het Maasdorp. Twee a drie keer per jaar kwamen ze daar te rug om zaken te regelen en mensen op te zoeken. De laat ste keer was in oktober. Deze week werd bekend dat ze dood zijn gevonden op hun hardhoutplantage vlakbij Pun- tarenas, ten zuidwesten van hoofdstad San José. Volgens de plaatselijke politie zijn ze ver moedelijk slachtoffer geworden van een roofoverval, even na kerst. Ook hun werknemer Ri- var Avenec Montalban werd dood aangetroffen.Volgens een buurman in Maasbommel was het stel sinds 2009 geregeld in Costa Rica, en de laatste drie, vier jaar permanent. De 63-jarige Hans Snelders was manager op een 400 hecta re grote teakplantage. Hij zorg de voor het onderhoud en voor de verkoop van het hout. Ook was hij bezig met de ontwikke ling van het terrein. Snelders zou volgens buurt bewoners in Maasbommel heb ben gezegd dat het er de laatste tijd niet veiliger op was gewor den in Costa Rica en ze daarom een terugkeer naar Nederland sterk overwogen. In 2015 wer den er 530 mensen vermoord, het grootste aantal sinds jaren (in 2024 waren het er 471, het jaar daarvoor 411). Dinsdag nog werd in Costa Rica een moord aanslag gepleegd op Henk en Carolien Peters uit Groesbeek. Zij runnen er een bed break fast. Ze overleefden het, maar keren wel terug naar Neder land. Hans Snelders heeft drie zoons in Nederland. Ook had hij een dochter: Talitha. De 25-jarige Amsterdamse werd in 2013 in Heerhugowaard langs het spoor gevonden nadat ze was aangereden door een trein. Het Openbaar Ministerie stelde dat het ging om zelfmoord, maar bood voor die conclusie begin vorig jaar excuses aan om dat er geen bewijs voor was. Het licht, hij komt voor dit licht. Theo de Bie. Kijk eens naar dat gro te raam, zie hoe de zonnestralen naar binnen dringen, de prachtige Domkerk in Utrecht in. Daar wordt een mens toch stil van? En warm? En opgewekt? Soms, grinnikt De Bie, zit hij hier juist op de meest herfstige dag in het najaar in de houten ban ken. Als de donkerste wolken hun onophoudelijke slagregens uitspu wen. „Dan kun je hier heerlijk de pressief worden." Dominee Netty de Jong-Dor- land (63) preekt nu negen jaar in de Domkerk, voor steeds meer kerkgangers. Want de Domkerk trok vorig jaar een recordaantal be zoekers: 371.950, zo'n 45.000 meer dan in 2014. Het middeleeuwse hart van Utrecht is hip, ook vol gens grote kranten als The New York Times en The Guardian. En dan was er ook nog de zin derende start van de Tour de Fran ce die veel extra dagjesmensen naar Utrecht lokte. In de slip stream van dat Grand Départ ko men veel buitenlandse toeristen naar de stad. Zij bezoeken vaak de Domtoren en lopen ook die bij zondere kerk binnen, die ooit ka tholiek was en na de beelden storm (waarvan de sporen nog overal in het gebouw zichtbaar zijn) protestants. Maar toerisme, meent predikan te De Jong, is slechts een deel van het 'succesverhaal'. Ze ziet ook veel meer Nederlandse gasten in de kerk, die niet zelden met haar willen praten. Over hun zorgen, vragen, angsten, verdriet, door het woeste, gure wereldnieuws van de laatste jaren. „Sinds de Arabische Lente is begonnen zie ik daar wel een kentering in. De oorlogen in het Midden-Oosten, de vluchtelin genstroom, de aanslagen in Parijs, de gebeurtenissen van vorige week voor de Domkerk in Keulen; juist in deze tijden hebben men sen een anker nodig. Dat zoeken mensen, daarom komen ze vaker naar de kerk. Ook ongelovigen, van wie er hier ook velen ontvan gen. Ook zij zijn in verwarring, zij hebben nood aan houvast. Dat is de beste omschrijving, dat missen de mensen echt: houvast." 'Juist in deze tijden hebben mensen een anker nodig. Daarom komen ze naar de kerk' Dat hoort ze van de gasten bij het dagelijkse middaggebed, dat leest ze in het boek met voorbedes, waarin bezoekers hun eigen tek sten kunnen achterlaten. Elke dinsdagmiddag worden die bood schappen voorgedragen. Blader door het boek en zie dat inderdaad heel veel mensen bid den voor wereldvrede. Maar ook voor wijsheid in de hoofden van de wereldleiders. En voor tante Thea, die binnenkort een heup operatie moet ondergaan. Voor de onafhankelijkheid van Taiwan. Voor Feyenoord, dat dit jaar toch een keer landskampioen moet worden. En voor vrede voor alle mensen, ook voor diegenen zon der geweten. De Domkerk viert dit jaar dat al dertig jaar de deuren wagen wijd openstaan voor iedereen. Een bijdrage wordt op prijs ge steld, maar, in de woorden van do- 1986 2000 2015 minee De Jong: „God is gratis." Hoewel niet heel protestants, mag iedereen een kaarsje aanste ken in de kerk. Dat doet Dorien Verbeek (39) uit Baarn, met doch ter Sara. Ze is 4 jaar oud, dus nog niet leerplichtig en houdt met haar moeder een 'spijbeldagje' in Utrecht. „Hier kom ik tot rust, op een spirituele manier", vertelt Ver beek. „We liepen hier naartoe, door de winkelstraten. Dan denk ik aan V&D, aan kleinere winkel ketens die in de problemen zitten, hoe het aangezicht van Nederland verandert. Maar hier gaat het niet om geld, niet om de telefoon, niet om materialisme. Hier gaat het om stilte, gevoelens, schoonheid. Ik snap heel goed dat meer men sen in deze rauwe tijden naar de kerk trekken. We zoeken veilig heid, geborgenheid, gemeen schapszin." Bezoekers Domkerk 371.590 300.000 De oppositie is woedend op minis ter Van der Steur. Tot vier keer toe vroegen Kamerleden naar het poli- ïj^k tieonderzoek over de lezing van anatoom George Maat. Maar ruim een halfjaar lang mm moeten ze het doen met hal ve antwoorden en zwartgelak te pagina's in een rapport. Ze willen weten wat er mis is gegaan rond de lezing die George Maat in april 2015 gaf in Maas tricht: die lezing over MHi7-slacht- offers lekte uit en leidde tot grote ophef. Minister van Justitie Ard van der Steur (VDD) noemde het optreden van Maat 'buitengewoon ongepast en smakeloos', maar was er wel iets misgegaan? Pas afgelopen december kregen Kamerleden inzage in de poli tierapporten. Strikt vertrouwelijk, met een opgelegde zwijgplicht. Pas als delen van het rapport deze week via professor Maat openbaar worden, blijkt waarom de zaak zo gevoelig ligt: het politierapport trekt geheel andere conclusies dan de minister van Justitie. Het advies in het rapport is om Maat te rehabiliteren en hem niet 'op individueel niveau' te straffen. Dat meldde Van der Steur in juni niet aan de Kamer. In tegendeel: hij suggereerde in een brief aan de Kamer dat als gevolg van het poli tieonderzoek de samenwerking van Maat is beëindigd. Dat is dan echter al lang en breed gebeurd: in april, daags na de uitgelekte le zing, gaf Van der Steur persoon lijk opdracht de samenwerking met Maat te beëindigen. Kamerleden zijn hierover zeer verbaasd: sinds wanneer bemoeit de minister van Justitie zich met de inhuur van externe deskundi gen in een politieonderzoek? Nu het rapport op straat ligt, kunnen ze alsnog kritische Kamervragen stellen aan de minister. Uit het rapport blijkt ook dat Maats gewraakte lezing niet op zichzelf stond. Er waren al negen andere presentaties over de identi ficatie van MHi7-slachtoffers ge houden. Het ministerie van Justi tie wil niet reageren, maar eerst de Kamervragen beantwoorden. ZATERDAG 9 JANUARI 2016 door Eric Reijnen Rutten MAASBOMMEL Het Nederlandse stel dat onlangs in Costa Rica werd vermoord, dacht erover te rug te keren naar Nederland. Volgens buurtgenoten in Maas bommel voelden ze zich in Cos ta Rica steeds minder veilig. De rauwe buitenwereld ontvluchten in de kerk door Jeroen Schmale Netty De Jong-Dorland dominee Dominee Netty de Jong-Dorland steekt een kaarsje aan in 'haar' kerk. Dorien (39) en dochter Sara (4) ko men voor de stilte en de schoonheid. foto Shody Careman 200.000 100.000 Bron: Domkerk De Domkerk ontvangt de laatste jaren opvallend veel bezoekers. door Koen Voskuil en Jeroen de Vreede JvJTJ DEN HAAG. Een minister die opdracht geeft een per- soon te verwijderen uit een lopend politieonderzoek, kritische conclu sies over zijn eigen functioneren weglakt in een politierapport en daar maanden over zwijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16