Urkers als slachtoffer en dader bij rechter Bomgordels van Parijs werden in Brussel gemaakt is per 4 januari 2016 de nieuwe naam van netbeheerder DELTA Netwerkbedrijf enduris NIEUWS 11 I 'Hallo, hoe is het nu in Brussel?' lila Binnenkort ontvangt u een brief waarin we onze nieuwe naam toelichten. Bekijk onze website voor meer informatie: www.enduris.nl URK. Twee jaar nadat twee vis handelaren uit Urk een oplich ter vingen, moeten de mannen als kidnappers voor de rechter verschijnen. De vermeende op lichter en zijn kompanen staan eveneens woensdag terecht, in dezelfde rechtbank in Lelystad. De zaak speelde eind 2013 toen het bedrijf van Koos de Jong (42) en Kees Romkes (48) zaken deed met iemand die zich voordeed als inkoper van horecaconcern Van der Valk. Het visbedrijf kreeg argwaan toen een chauffeur in huurbus- je de vis kwam ophalen. Bij Van der Valk, zo bleek, hadden ze nog nooit van het in- koopbedrijf gehoord. De Urkers hielden vervolgens een andere chauffeur van het 'inkoopbe- drijf vast: Renso van Z. (51). Volgens het OM zouden zij toen 20.000 euro losgeld heb ben geëist. Hoewel Renso van Z. en zijn twee maten inder daad oplichters zijn, volgens het Openbaar Ministerie, moe ten óók de vishandelaren voor komen. „Dit is typisch een ge val van 'in Urk lossen we dit zelf wel even op.' Maar je mag geen eigen rechter spelen." f BRUSSEL. Een nieuwe cam pagne moet toeristen weer naar Brussel lokken na de terreurdreiging. Daarom hangen er op drie plekken in de stad speciale telefoons. Iedereen die wil weten hoe het er in Brussel aan toegaat, kan gratis bellen naar een van de telefoons. De bedoe ling is dat toevallige voorbij gangers opnemen. „De Brus selaars zijn immers het best geplaatst om een antwoord te geven op alle vragen die twijfelende toeristen zich kunnen stellen", zegt het agentschap voor toerisme. De politie ontdekte daar al op 10 december drie met de hand gestik te gordels met zakjes en ook spo ren van explosieven. Dat explo sief, het instabiele maar krachtige acetonperoxide, is ook bij de aan slagen in Parijs gebruikt. In het pand aan de Henri Ber- géstraat werd ook een vingeraf druk gevonden van Salah Abdes- lam, de nog altijd voortvluchtige terreurverdachte wiens broer Bra- him zich in Parijs opblies. De speurders gaan ervan uit dat Abde- slam zich na de aanslagen nog in het pand schuilhield, omdat dit duidelijk goed was schoonge maakt en op vingerafdrukken geïnspecteerd. Na zijn vlucht uit Parijs en dub bele controle zonder aanhouding aan de Frans/Belgische grens in de nacht van de aanslagen, werd hij door een kompaan in Schaar beek afgezet. Volgens de Franstalige media in België is de vondst van dit nieu we 'safehouse', na een gelijkaardig pand in de buurt van Namen, het zoveelste bewijs dat de aanslagen in Parijs grotendeels vanuit België zijn georganiseerd. Drie vermoedelijke aanslagple gers kwamen uit groot-Brussel, er was eerder vanuit Brussel geld ge stuurd en er was op de avond van de aanslagen druk telefonisch ver keer tussen Parijs en België. Het orgaan voor de dreigings analyse besloot gistermiddag de dreiging voor heel België op het op één na hoogste niveau (drie) te handhaven. De speurders gaan ervan uit dat Abdeslam zich na de aanslagen nog in het pand schuilhield Dat betekent dat een aanslag 'mo gelijk en waarschijnlijk' is zonder dat er concrete aanwijzingen zijn. Federaal procureur Frédéric Van Leeuw houdt rekening met een aanslag op 15 januari, omdat terro risten vaker symbolische data kie zen voor actie. Op 15 januari vorig jaar schoot de politie twee terreurverdachten dood in Verviers. Volgens de wet mag de naam van een netbeheerder niet lijken op die van een energieleverancier. Een netbeheerder heeft namelijk andere taken dan een energieleverancier. Deze naamswijziging maakt dat voor iedereen duidelijk. www.enduris.nl ZATERDAG 9 JANUARI 2016 door Victor Schildkamp ij- /gtmi foto AFP door Frans Boogaard BRUSSEL. De bomgordels die zijn gebruikt bij de terreuraanslagen van 13 november in Parijs zijn zo goed als zeker vervaardigd in de Brusselse deelgemeente Schaar beek. Enduris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11