Met kerst zou hij nog gezien zijn op zijn landgoed Graceland 8 NIEUWS Elvis Presley zou vandaag 81 zijn geworden. Of misschien wordt hij het wel. The King leeft nog, zeggen velen. Televisiemaker en schrijver Matthijs Kleyn (36) twijfelt tot op de dag van vandaag. „Hij schijnt met kerst nog ge zien te zijn op zijn Grace land." Er zat een vrouw bij Matthijs Kleyn op de bank. Hij vond haar leuk, zij was nog niet overtuigd. Hij begon te vertellen over Elvis Presley. Niet over zijn muziek, niet over zijn leven, maar vooral over zijn dood. Of liever: zijn vermeende dood. Over de raadselen waarmee het sterven van The King, op 16 au gustus 1977 is omgeven. Hij dreunde een eindeloze stroom feiten, fabels, namen, plaatsen en jaartallen op, uit blote hoofd. In de nog te verschijnen nieuwe ro man van de voormalige Jakhals van De Wereld Draait Door wil de hoofd persoon bewijzen dat Elvis nog leeft. Kleyn (36) is al jaren gefascineerd door alle theorieën rond de dood van de zanger en acteur. „Vooral sinds ik op YouTube het filmpje zag van de El- visverschijning in de eerste Home Alo- ne-film. Daar staat een figurant in de rij op het vliegveld die dezelfde tic als Elvis heeft. Kijk het maar na op YouTube, het is onvoorstelbaar. Jaren lang gingen er geruchten dat het El- vis was. De regisseur was het zo zat dat hij ging uitzoeken wie die figu rant was. Maar zijn naam kwam op geen enkele figurantenlij st voor. Zelfs op CNN heeft hij een oproep ge daan om te achterhalen wie die kerel is, maar niemand heeft zich gemeld. Terwijl: als je in een film figureert wil je beroemd worden of rijk. Dus reageer je echt wel op zo'n oproep. „Ik ben er niet van overtuigd dat Elvis leeft, ik ben er alleen ook niet zeker van dat hij dood is. Ik hoop het vooral niet. Het zou toch prachtig zijn als hij vandaag naar buiten treedt: 'Om deze redenen heb ik mijn dood in scène gezet en zo heb ben we het gedaan: hier is mijn boek.' Als dat zo is, hoeft dus geen en kel nieuwsbericht meer waar te zijn. „Hij zou met kerst nog gesigna leerd zijn op zijn landgoed Grace land, dat toen gesloten was voor be zoekers. Iemand zag het op een live- stream vanaf Graceland en plaatste het filmpje op YouTube: er stopt een zwarte SUV voor de deur, een aantal mensen stapt uit. Als laatste een oudere man met een witte baard en een zwarte zonnebril, ook al is het donker. Ze gaan naar binnen. Waar om? „Op Graceland wordt vaker een man met een witte baard gesigna leerd, die daar door de tuinen waart en soms met bezoekers praat: Jon Cot- ner. Alleen: van die man had tot au gustus t977 niemand gehoord. Ik heb via Facebook contact met de klein zoon van Elvis' privéchauffeur. Hij heeft zijn opa op diens sterfbed een foto van Cotner laten zien. Zijn ant woord: 'Dat is Elvis'. „Vaak hoor je dat Elvis zijn dood in scène gezet zou hebben omdat hij de spotlights beu was. Onzin. Hij was fel tegen drugs, was getuige in rechtszaken tegen de maffia, werd be dreigd. Misschien moest hij wel weg. In de weken voor zijn overlijden nam hij een miljoen dollar op en is een wassen beeld van Elvis besteld. Waar om? „Het lichaam dat in de kist lag was veel dunner dan Elvis in zijn laatste maanden was. En zweette boven dien. Het was augustus, het was warm. Maar een lijk zweet natuurlijk niet, een wassen beeld wel. „Waar dat miljoen aan uit is gege ven is nooit opgehelderd. Zijn levens verzekering is nooit geïnd, want dat is strafbaar als de verzekerde niet echt is overleden. In de nacht na zijn overlijden vloog ene John Borrows van Memphis naar Buenos Aires. On der die naam checkte Elvis altijd in bij hotels en op vliegtuigen, om met rust gelaten te worden. Op zijn graf steen staat tot op de dag van vandaag Elvis Aron Presley, terwijl zijn mid delste naam eigenlijk met twee A's geschreven wordt. Waarom? „Elvis was erg bezig met getallen. Alles de hele dag bij elkaar optellen, aftrekken, hij droeg altijd een boek over numerologie met zich mee. Hij was ook gek van de film 2001: A Space Odyssey van Stanley Kubrick, begon al zijn concerten met de muziek van de film waarin de hoofdpersoon be sluit zijn leven opnieuw te beginnen. Als je de sterfdatum van Elvis optelt, 16-8-1977, krijg je: 2001." Terwijl Kleyn gepassioneerd praat te en praatte, werd de dame dolver liefd op hem. Ze bleef slapen en ging nooit meer weg. 'Het was augustus, het was warm. Maar een lijk zweet niet, een wassen beeld wel' 'The King heeft een witte baard en een zonnebril' door Jeroen Schmale Boven: Elvis-imitato- ren zijn er te kust en te keurr. Onder: Matthijs Kleyn. foto's Lisa Maree Williams, Getty, EPA en Pim Ras.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8