Meer plek voor urnen op begraafplaats Hulst Den Hoekzak in twee weken plat Samenkomst tweehonderd statushouders uit heel Zeeuws-Vlaanderen ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Wat betekent 'een varkentje wassen' en wat is 'het boerderijleven'? 200 statushouders doken erin. SCHOONDIJKE Kleurrijke kleding, muziek uit alle windstreken van de wereld en bijzondere gerech ten. De uitspanning bij boerderij Het Klinket in Schoondijke was gisteren even een smeltkroes van culturen. Tweehonderd statushou ders uit heel Zeeuws-Vlaanderen kwamen er samen voor een inbur- geringsdag van PIBLW-Reïntegra- tie ('pibbel' in de volksmond). De organisatie helpt statushouders - ofwel mensen met een verblijfs vergunning - met inburgeren. „We hebben verschillende steun punten en leslocaties in Zeeuws- Vlaanderen, maar houden één keer per jaar een gezamenlijke dag rondom een thema. Dat is iedere keer op een andere plek. Mensen uit de hele streek kunnen elkaar ontmoeten en tijdens de busrit zien ze ook wat van de streek", vertelt PIBLW-directeur Peter van den Kieboom. „Er zijn veel men sen uit Eritrea, Syrië en Congo. Sommigen zijn hier nog maar pas en kennen de taal niet, maar er zijn ook mensen bij die al twee jaar in Nederland zijn en de taal aardig spreken." Dit jaar was het thema 'het boe renleven'. De tweehonderd cursis ten deden aan alles mee met zicht baar plezier en enthousiasme. Ze kregen een informatieve film te zien met een bijbehorende quiz, ze volgden een creatieve work shop waarbij ze een mok beschil derden met boerderij taferelen en Tijl Damen gaf een muziekles. De singer-songwriter uit Breskens had ook iets voorbereid met het thema. „Ik leg spreekwoorden met dieren uit en leer een paar kinderliedjes aan. Elk land heeft zijn eigen kinderliedjes en die gaan over de cultuur van het land. PIBLW-Reïntegratie houdt één keer per jaar een bijeenkomst voor alle Zeeuws-Vlaamse statushouders. Bij ons zijn dat veel liedjes over de dieren van de boerderij", legde hij uit. „We gaan dat varkentje even wassen", gaf hij als voorbeeld van een boerderij spreekwoord. „Oei", zei een aanwezige geschrokken. „Niet echt natuurlijk", lachte Tijl. Al gauw werd er letterlijk over koetjes en kalfjes gezongen in het Nederlands en na welgeteld drie tellen begonnen de deelnemers al mee te klappen en tikken met hun voet. De sfeer zat er goed in en dat bleek vooral tijdens de lunch. Ara bische muziek schalde door de ruimte en er werd uitbundig ge danst en meegeklapt. Zelfs achter het buffet. Van den Kieboom zag het glimlachend aan. „Alle geloofs overtuigingen zijn hier samen, en er valt geen onvertogen woord. De ze mensen zijn zo spontaan, heel knap na alles wat ze hebben mee gemaakt." Een van de aanwezigen is Abel- rahman Yassin uit Eritrea. Hij woont sinds anderhalf jaar in Ne derland. „Ik woon nu in Lams- waarde en heb gelukkig ook mijn gezin mee kunnen nemen naar Nederland. Ik heb vier kinderen", vertelde hij trots. „Ik heb daarnet 'boer wat zeg je van m'n kippen gezongen'", lachte hij. De aanwezigen hadden zelf voor een indrukwekkende lunch ge zorgd. Eritrees brood, guacamole, gebak, de tafels stonden vol met zelfgemaakte gerechten. „In het be gin zorgden we voor lunch, maar de cursisten namen allemaal zelf 'Ik leg spreekwoorden met dieren uit en leer een paar kinderliedjes aan' wat mee", vertelde Van den Kie boom. Tijl Damen zat ook te smik kelen. „Ik heb geen idee wat ik eet, maar het is heerlijk. Als je onze boe renkoolstamppot hiermee verge lijkt, steekt dat er maar karig bij af." HULST. De gemeente Hulst wil op de gemeentelijke begraaf plaats aan de Van der Maelstede- weg in Hulst ruimte maken voor een urnengrafveld. Op dit moment worden ur nen opgeslagen in zogenoemde columbariumelementen, een soort muur. Volgens een woord voerster van de gemeente Hulst kunnen nabestaanden daar wei nig persoonlijke spullen kwijt. Op een grasveld is daar meer ruimte voor. Daarnaast wordt er, ten op zichte van vroeger, steeds vaker gekozen voor cremeren in plaats van begraven. Volgens de woord voerster was er in de betonnen elementen geen ruimte meer voor nieuwe urnen. Er worden 65 plekken vrijgemaakt op een grasveld. Aanvankelijk was het idee daar ruimte voor extra gra ven te creëren. Tegelijkertijd krijgen de hoofdpaden een opknapbeurt. Ze worden geasfalteerd, omdat ze zijn beschadigd. Hulst wil 76.500 euro uittrek ken voor het plan. Het voorstel wordt in februari in de gemeen teraad behandeld. Als de raad ak koord gaat, kunnen de werk zaamheden in juni of juli begin nen. OOSTBURC. Als de sloop van een gebouw aan de buitenkant een maal begonnen is, gaat het razend snel. Zo is het ook met het neerha len van centrum Den Hoekzak in Oostburg. Het gebouw, waar de af gelopen dertig jaar zowat alle West-Zeeuws-Vlamingen onder meer de bibliotheek en of de mu ziekschool bezochten, gaat sinds begin deze week in rap tempo te gen de vlakte. De sloop is eind vol gende week klaar. Eerder gingen nog vijf gebouwen, waaronder de vroegere basisschool Sint Bavo en de kinderopvang, tegen de vlakte. Al dat sloopwerk maakt ruimte om de omgeving, met daarin de nieuwe brede school, op te knap pen. Er komt onder meer plek vrij voor de aanleg van een nieuw schoolplein. VRIJDAG 8 JANUARI 2016 'Oei, wassen we een varken? door Sophie Stockman Tijl Damen, singer-songwriter De tweehonderd statushouders uit heel Zeeuws-Vlaanderen kregen gisteren onder meer een workshop muziek van Tijl Damen, om op een luchtige manier iets te leren over het boerenleven en de Nederlandse taal. Veel van de aanwezige dames waren uitgedost in kleurrijke klederdracht, zoals Veronique uit Congo (foto rechts), foto's Ronald den Dekker door Bob Maes In het Den Hoekzak zitten inmiddels enorme gaten, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81