Scholieren even directeur of perswoordvoerder Zanger Jacco Ricardo heeft camavalshit in Oostende 6 ZEEUWS-VLAANDEREN Monuta draagt bij aan stadspark Leerlingen van Scalda in Terneuzen en het Rey- naertcollege in Hulst we ten hoe het is om een ei gen onderneming op te starten. In tien weken tijd zijn ze klaarge stoomd voor het ondernemers vak. Over twee weken presente ren ze hun mini-ondernemingen. De leerlingen die de opleiding marketingmedewerker en communi catie volgen, hebben het serieus aangepakt. Zes groepjes van twee personen verzonnen een product en moesten dat na het opstellen van een ondernemingsplan - en met hulp van specialisten uit het werkveld - aan de man brengen. Om het project zo écht moge lijk te doen lijken, kregen de leer lingen een titel. De bazen van de mini-ondernemingen werden tot directeur benoemd. En zoals elke onderneming tegenwoordig, heb ben de bedrijfjes een afdeling die de pers te woord staat. „Dit pro ject is voor de derde keer gehou den", zegt Samuël Jansen (19) uit Clinge. Samen met Liselotte van der Graaf (19) uit Hoek en de Ter- neuzense Linzi Zaal (20) vormt hij de afdeling communicatie. „Er 'Het doel was om te leren ondernemen, op een speelse manier' zijn zes mini-ondernemingen en twaalf directeuren." Dat het ondernemersbestaan zo dicht mogelijk tegen de reali teit moest aanschuren, bewijst wel dat die 'directeuren' vmbo- leerlingen van het Reynaertcolle- ge moesten aannemen. De scholie ren mochten zelf verzinnen welke onderneming ze wilden starten. Zo werden er kerstkaarten en erw tensoep verkocht op kerstmark ten, werd de Zeeuwse knop in chocolade gegoten en werden churros gemaakt en verkocht. Alle bedrijfjes maakten winst. Dat geld gaat naar zelfgekozen goede doelen. „Het doel was om te leren on dernemen, op een speelse ma nier", zegt Liselotte van der Graaf. Twee 'directeuren' weten nu ook dat het niet altijd loopt zoals ge hoopt. „Ze wilden antivries in spe ciale flesjes verkopen. Alles was betaald, maar de fabrikant liet niets meer van zich horen." Tsja, ook dat hoort bij ondernemen... Ricardo presenteerde het num mer eerder deze week aan de me dia. Hij krijgt alle steun van de ge meente, die het nummer als offi cieel carnavalslied naar voren schuift. „De schepen van feeste lijkheden staat er helemaal ach ter, net als de burgemeester", ver telt Ricardo. De rol van Ricardo is te danken aan zijn connecties met De Ba rons: een jong, carnavalesk twee tal uit Oostende. Ricardo kent hen uit het circuit. „Ik treed veel op in België. Daar kwam ik hen re gelmatig tegen. Het klikte." Toen De Barons een carnavalsnummer wilden opnemen, kwamen ze bij Ricardo terecht. „Ze kunnen zelf niet zingen, dus hadden iemand van buitenaf nodig. Ik vond het meteen een leuk idee." Het nummer hadden De Ba rons al op het oog: het officieuze Oostendse volkslied Leve de Torre (Leve de toren), in Oostends dia lect, maar wel in een nieuw, fees telijk jasje. Het gemeentebestuur adopteerde het nummer meteen. 'De woorden die ik niet kende, sprak ik meteen goed uit' Ricardo moet het nummer na tuurlijk wel in onvervalst Oost ends dialect zingen. Het valt hem niet zwaar. „Als je zelf West-Zeeuws-Vlaams praat, ben je natuurlijk al een heel eind. En de woorden die ik niet kende, sprak ik blijkbaar meteen goed uit." Dat een 'Ollander' nu een on vervalst Oostends volksliedje ver tolkt, is geen probleem. „Ik was daar wel een beetje bang voor. Moet dat niet gedaan worden door iemand die daar vandaan komt, vroeg ik me af. Maar de burgemeester zei ook al: 'We ken nen jou van je optredens hier, en het is met jou altijd feest'. Het wordt dus probleemloos geaccep teerd." Ricardo is tijdens carnaval ui teraard dagelijks te vinden in Oostende om zijn nummer te ver tolken. Daarnaast is hij binnen kort te gast bij de plaatselijke voetbalclub. Het nummer is binnenkort te horen via Hu nes en ongetwijfeld in diverse Oostendse café's. In de regio mim -..- ■-A t Mijn dorp, mijn stad AXEL. Gregoriuscen- trum, 13.30 uur: kaar ten, kaartjes maken, biljart; 19.00 uur: Jeugdsoos Down town; De Halle, 13.30 uur: Creatief, schilde ren; 19.30 uur: nieuw jaarsquiz; CADZAND-BAD Strandpaviljoen Cari- cole, 19.30 uur; Kerst boomverbranding; CLINGE. Malpertuus, 13.00 uur: Biljart; 13.30 uur: Kaarten; GRAAUW. Gemeen schapshuis, 13.45 uur: Koersbal; HEIKANT, 'tHeike, 13.00 uur: Biljart; Café du Commerce, 19.30 uur: Nieuw jaarsreceptie met op treden van cover band G-strings; HENGSTDIJK. Dorps centrum De Schuur, 19.30 uur: Nieuw jaarsbijeenkomst; HOEK. De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten; 13.30 uur: Gezel schapsdansen; 19.30 uur: Linedance; HULST. De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; De Lie ve, 9.00 uur: Biljart, 13.00 uur: Biljart Ka naalzone; 13.30 uur: Jeu de boules, bingo; Curamus Zoutestraat 28,14.00 uur: Schilde ren; De Serre, 13.00 uur: Kaarten, crea tief; Vestrockterrein, 18.30 uur: kerstboomver branding; KLOOSTERZANDE De Binnendeur, 13.00 uur: Biljart; 13.30 uur: Kaarten; WZC Antonius, 10.00 uur: Koersbal; 14.00 uur: Bingo; PHILIPPINE. Gymlo kaal, 16.00 uur: Galm; bert, 13.00 uur: Bil jart, kaarten, bridge; Café Reseda, 19.00 uur: Inschrijving car navalsoptocht; SINT JANSTEEN. Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Waran de, 9.30 uur: Teken les; 13.00 uur: Bil jart;. SLUISKIL, Meulengat, 13.30 uur: biljarten; Terrein voormalige An- toniusschool, 19.00 uur: kerstboomver branding; SPUI. De Drie Gehugh- ten, 20.00 uur: Kaar ten; TERNEUZEN. De Ves te, 9.30 uur: Zitdans; 12.00 uur: Biljart; 13.30 uur: Klaverjas sen; De Vliegende Vaart, 14.00 uur: Aan gepast bewegen; De Kameleon, 20.00 uur: Bingo. Cunera Ingels (18, links) en Temaren Ercakar (20) goten de Zeeuwse knop in chocolade en verkochten de snoep jes. De opbrengst van hun mini-onderneming gaat naar stichting Tragel. foto Ronald den Dekker door Bob Maes Liselotte van der Graaf (19) Alle mini-ondernemingen van Scalda en Reynaertcollege zijn te vinden op www.deminiondememing.nl. door Martijn de Koning OOSTBURG Het kan niet missen: dé carnavalshit van Oostende komt dit jaar op naam ste staan van de Oostburgse zanger Jacco Ricardo. Zijn nummer, Leve de Tor- re in het plaatselijke dialect, is als een komeet uit de startblokken geschoten. Jacco Ricardo, zanger CADZAND Veiligheidshesjes Eigenaar Isgar Klaver van Klaver Administra tie Advies in Cad- zand heeft de leerlin gen van obs 't Tij in Cadzand gisteren voor zien van veiligheids hesjes. Die kunnen ze gebruiken om, met na me op de fiets, beter zichtbaar te zijn. GRAAUW Kampioenschap tafeltennis De tafeltennisvereni ging St. Aloysius houdt zaterdag in de oefenlocatie het dorpshuis het open Graauws tafeltennis kampioenschap. Er is ruimte voor maximaal 60 deelnemers, waar onder 12 jeugdige sportievelingen vanaf 10 jaar. Bij de senio ren komen zowel deel nemers met een licen tie als recreanten aan bod. De eerste wed strijden beginnen om 12.30 uur. HULST Fernhout exposeert in 's Landshuis Fotograaf Koos Fern hout (foto) exposeert tot en met 27 januari in 's Landshuis aan de Steenstraat in Hulst. Titel van de tentoon stelling is 'Fotografie met hart en ziel'. Fern hout fotografeert de solate plekken en ob jecten, zoals een verla ten kolenmijn, buiten trappen, tuinhekken en fabrieken. Officiële opening van de expo sitie is zaterdag om 14.00 uur. AARDENBURG Cantateconcert Het BachPlus ensem ble geeft zondag een catateconcert in de Sint Baafs in Aarden burg. Het gezelschap speelt werk van Bach, Brahms en Mendels sohn. Aanvang is om 16.00 uur. Toegang kost 20 euro, kinde ren en jongeren tot 18 jaar mogen gratis naar binnen. Meer informatie staat op www.bachstad.eu. Zi i'; -.r - 1 AXEL. Het gaat goed met de geldinzameling voor de aanleg van een stadspark in Axel. De beheerstichting die de voormalige katholieke be graafplaats wil omvormen tot 'groene long' in het stadje, heeft inmid dels twee derde van de benodigde 30.000 euro binnen. Dat is mede te danken aan een gift van 4850 euro van het Monuta Cha rity Fund, een 'goededoelenfonds' van uitvaartorganisatie Monuta. Die ondersteunt het feit dat de oude begraafplaats een 'tweede leven' krijgt. De beheerstichting heeft er alle vertrouwen in dat het benodigde be drag binnenkomt. Een werkgroep is daarom al een paar weken bezig met de eerste werkzaamheden in het park (foto). VRIJDAG SAS VAN GENT. St. Al-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80