Toch trots terug uit Costa Rica na moordpoging NIEUWS 7 Belgen staan het schiereilandje in de Maas graag af aan Nederland. „Illegale feesters, stropers en sekszoekers hebben hier vrij spel." 'We kunnen het schiereiland alleen per boot bereiken. We mogen niet over Nederlands grondgebied zonder toestemming te vragen' de Belgen erheen. „Per boot dus, want de Belgische politie mag al leen over Nederlands grondgebied als we officieel toestemming heb ben gevraagd", vertelt de Bel gische politiecommissaris Jean Francois Duchesne. Hij weet het nog goed, die hele delegatie in dat bootje en daarna klimmend tegen het modderige ta lud. De Belgen waren er snel uit: de man was geen slachtoffer van moord. Duchesne: „Gewoon over leden, wees sectie uit. Zijn hoofd vonden we een paar meter verder op. Waarschijnlijk losgeknaagd door dieren, vogels misschien, zei de lijkschouwer. Hij was vermist en lag er al een paar dagen." Een jaar na het gehannes rond het lijk, in 2012, startten de onder handelingen om dit stuk België aan Nederland te geven. In ruil overigens, voor een nog kleiner stukje Nederland van vier hectare dat aan de overkant van de Maas in dezelfde situatie verkeert. De schiereilandjes zijn een overblijf sel uit de periode 1960-1980, toen de Maas op een aantal plekken werd gekanaliseerd en minder bochtig werd. De landsgrens werd echter niet verlegd, waardoor stuk jes grondgebied van Nederland en België ineens bij het 'verkeerde land' hoorden, fysiek gezien. „Dat zorgt voor veel handhavingspro- blemen", zegt Cècely Loontjes van de provincie Limburg over het feit dat politiekorpsen uit bei de landen er eigenlijk niet kun nen komen. „En dus vinden veel overtredingen plaats." Peter Ski- bicki van jachthaven Portofino weet daar alles van. „Het is een vrijplaats", zegt hij. „Naaktlopers Nederland krijgt eind dit jaar 14 hectare land van de Belgen: een landtong in de Maas bij het Limburgse Eijsden. Kijk op de kaart en zie waarom: Door de cu rieuze ligging kunnen zowel de Nederlandse als Belgische politie er niets beginnen. Het heet een natuurgebied te zijn. Je komt er door naar Eijsden te rijden, bij de jachthaven te par keren, naar de Maas te lopen en rechtsaf te slaan, de landtong op. Na een paar honderd meter zie je dan een hekje dat niemand tegen houdt, want het prikkeldraad dat eraan vastzat heeft losgelaten. Passeer dat hek en je bent er: in België, op precies dat landje-vol- struikgewas dat België eind dit jaar aan Nederland overdraagt. De Belgische politie zal er blij mee zijn. Het schiereilandje zit vast aan Nederland en is verder om ringd door de Maas. Als Belgische agenten erheen willen, moeten ze per boot en de laatste meters wa dend door het water, want een aanlegsteiger is er niet. Zo ging het dus vijfjaar gele den toen een wandelaar een lijk op het schiereiland zag liggen, ont hoofd ook nog. Dat rook naar cri me, maar de Nederlandse politie mocht er niet op af. Dus moesten komen er, homo's spreken er af. Il legale vissers zie je er. Stropers ook. Of als je met je bootje flink wil feesten met drank en drugs, leg daar maar aan, de politie mag er toch niet komen. En wat ook is gebeurd: iemand met een posta dres in Nederland, die daar in een bootje woont en uitkering trekt in Nederland. De sociale dienst kan hem toch niet pakken daar." Nog een leuk detail: „De Antwerpse club van snorrendragers komt er ook elk derde weekend van juni het land claimen. Met de gedach te: als je dat jaren volhoudt, wordt het stukje land ooit echt van jou." Een bordje met de tekening van een snor en de tekst 'Republiek Snoravia' staat bij de landsgrens. Stropers, oplichters, feestvier ders en snordragers. Maar nu in de winter zie je ze niet, in het paar honderd meter lange bosge- biedje. Het is te danken aan vrij willigers dat het drassige wandel pad een beetje begaanbaar is, want het Limburgs Landschap houdt op met harken bij precies dat hekje dat Nederland van Bel gië scheidt. Zelfs de grazende Hol landse Gallowayrunderen gaan de grens niet over. De Belgen kwa men er ook zo goed als nooit, trou wens, erkent commissaris Duche sne. „Als iemand daar wat ziet, bel len ze nóóit ons. Altijd de Neder landse politie. Het is dus logisch dat het eindelijk naar Nederland overgaat." Wat er daarna gebeurt met 'het vrijstaatje in de Maas' is nog on duidelijk. Cècily Loontjes legt uit dat 'afspraken over het gebied in het nog op te stellen 'traktaat' zul len komen te staan', dat straks naar de minsters van Buitenland se Zaken gaat ter ondertekening. Toch weet Peter Skibicky zeker dat het schiereilandje een natuur gebiedje zal blijven: „Van tijd tot tijd overstroomt de Maas en staat het schiereiland onder een halve meter water. Ze zullen er dus nooit gaan bouwen." Eigenlijk wil Peters-Van Duijnho- ven (47) geen kwaad woord horen over Costa Rica, het land waar ze dinsdag dacht het leven te laten. In hun bed and breakfast, dat ze sinds 2007 met man Henk (52) even ten noorden van hoofdstad San José runt, werd ze 's avonds overvallen door drie mannen. „Ik dacht echt: dit was het dan, dit wordt mijn dood." De overvallers grepen haar in de keuken, trokken haar naar de grond, staken haar met een mes en probeerden een stukgescheur de kussensloop in haar mond te proppen. „Ik lag op een gegeven moment tegen de koelkast aan met twee mannen bovenop me. Ik heb geprobeerd te roepen, heb te gen de koelkast geslagen om la waai te maken. Maar ik voelde hoe ik verslapte." En toen kwam Henk de trap af stormen. Die lag boven te slapen. „Hij voelde zich al een tijdje niet lek ker." De drie overvallers namen de benen. Carolien vermoedt dat ze na haar ook Henk hadden wil len vermoorden, om vervolgens op alle gemak in huis naar geld te gaan zoeken. Met haar gaat het inmiddels re delijk. Ze zit onder de blauwe plekken, heeft kneuzingen, snij- wonden, wonden in haar mond. „De pijn is erger dan woensdag." Maar ze leeft nog. Het bericht over de overval bracht een stroom reacties te weeg. De telefoon heeft in huize Peters niet meer stilgestaan. Er is zelfs een inzamelingsactie gestart om hun terugkeer naar Nederland mogelijk te maken. Carolien: „Hartverwarmend al lemaal, maar zo'n inzameling wil len we absoluut niet. Geweldig wat mensen allemaal willen doen, maar we hebben goed gespaard, er is financieel niks aan de hand. La ten ze het geld maar aan zieke mensen geven of zo." Carolien heeft ook gehoord van het Nederlands stel dat deze week dood in Costa Rica werd gevon den. Vermoord. „Ik ken ze niet, en het is aan de andere kant van het land. Dus ik weet niet wat daar ge beurd is." Maar het is zeker niet zo dat Costa Rica nu ineens onveiliger is geworden. „Ik wil geen negatieve reclame maken voor Costa Rica." Ze heeft gewoon pech gehad, denkt ze. Maar toch: ze vertrekken uit het land. „Henk had altijd al wel twijfels. Ons huis stond al te koop, maar we waren ook alweer bezig met plannen om nog wat bij te bouwen. We leefden zeg maar twee richtingen op: blijven en te ruggaan. Maar hebben altijd ge zegd: als ons iets met geweld over komt, is de lol er vanaf." Ze willen hun bed and breakfast nu gaan verhuren en zo snel moge lijk terugkeren naar Nederland. „En dan zien we wel wat we daar na gaan doen." Wat ze wel gezegd wil hebben: hun droom - eind vorig jaar nog onderwerp van de jubileumreeks van tv-programma Ik Vertrek- is uitgekomen. „We hebben het ge presteerd, zonder enige zekerheid vooraf en zonder horecaervaring. Elke gast die hier komt zegt: 'Wow! Wat een paradijs'. Dat heb ben we waargemaakt en daar zijn we trots op." VRIJDAG 8 JANUARI 2016 k GRINDGAT 1 -s OOST MAARLAND Maastricht BELGIE A2 Francois Duchesne Belgische politiecommissaris De Antwerpse snorrendragersdub claimt het land elk jaar een weekend, in de hoop dat het van hen wordt als ze dat maar lang genoeg volhouden. Schimmige praktijken op 'Snoravia' door Victor Schildkamp door Eric Reijnen Rutten GROESBEEK. Nee, Costa Rica is niet onveiliger geworden. „Wat ons is overkomen gebeurt overal." Toch keren Carolien Peters-Van Duijnho- ven en haar man Henk, vorige maand nog te zien in Ik Vertrek, te rug naar Groesbeek, waar ze van daan komen. De poging Carolien te vermoorden in hun eigen bed and breakfast is de druppel. Henk en Carolien Peters-Van Duijnhoven met hun honden in de tuin van hun bed and breakfast in Costa Rica.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7