Vluchtelingenkinderen maandag naar De Rede s. 'Wetswijziging biedt toch kans voor vmbo' Tijd voor een recyclewedloop Taal Wethouder Van den Bos stelt 2 ZEELAND Volgens feitenrelaas werd Klein Poelland in Renesse aangemeld als locatie noodopvang vluchtelingen. COMMENTAAR Zeeuwse gemeenten kunnen een voorbeeld nemen aan Middelburg. De hoofdstad stopt met het ophalen van restafval. Dat moeten de inwoners binnenkort zelf af voeren. Als tegenprestatie zal Middelburg alles wat ge schikt is voor hergebruik wél inzamelen. Dat afval moet goed zijn gescheiden. Het zal wel even moeten wennen, maar dit is een goede deal. Want als je je afval goed scheidt, hou je maar heel weinig over en hoefje dus ook maar weinig zelf te doen. Ver geleken met het gezeul met papier, glas, textiel en plastic is het wegbrengen van restafval dan een peulenschil. De nieuwe Mid delburgse regeling is wel ingewik keld. Hoogbouw, binnenstad, compacte wijken, ruime wijken, buitengebied: elk gebied heeft een eigen regime. Dat moet heel goed worden uitgelegd. Maar voor het overige is dit project veelbelovend. Het geeft precies het goede duwtje om mensen ver antwoord met hun afval te laten omgaan. Middelburg gaat daarbij niet over één nacht ijs. De stad begint met een proef. Er is volop tijd om te ervaren wat werkt en wat niet. Pas in 2020 moet de nieuwe duurzame afvalinzameling helemaal rond zijn. Dat is ver weg. Daarom zou het mooi zijn als in Zeeland een recycle wedloop ontstaat en Middelburg wordt ingehaald. Dit project geeft het juiste duwtje om mensen goed met hun afval te laten omgaan Dat De Rede de kinderen les gaat geven, is een gevolg van een af spraak, die al in 2011 gemaakt is tussen de vier scholen voor voort gezet onderwijs in Zeeuws-Vlaan- deren, dat de scholengemeen schap de opvang van anderstali gen op zich zou nemen. In dat kader heeft De Rede sindsdien jaarlijks onderwijs gege ven aan zo'n veertig anderstalige kinderen. Toen in het afgelopen najaar duidelijk werd dat ook in Zeeuws-Vlaanderen vluchtelin gen zouden worden opgevangen, besloten de scholen dat De Rede zich ook van die taak moest kwij ten. Dat, gelet op de expertise die het team Eerste Opvang Andersta ligen hiermee al mee opdeed. De nadruk van de lessen zal nu vooral liggen op het vak Neder lands. Van de 32 lesuren worden er zestien aan taal besteed. Daar naast volgen de nieuwe leerlingen een min of meer normaal rooster, met vakken als rekenen, lichame lijke opvoeding, tekenen, hand vaardigheid en techniek. Tussen kerst en nieuwjaar zijn de nieuwe leerlingen in Marina Beach gescreend. Daarbij kregen de docenten van De Rede hulp van een aantal anderstalige leerlin- Van de 32 lesuren wordt de helft aan taal besteed. Daarnaast volgen de nieuwe leerlingen een normaal rooster. gen die zelf al enige tijd les gehad hebben. De school heeft op korte termijn, vooral in de personele sfeer, veel moeten regelen. Zo zijn er twee fulltime docenten aange trokken en zullen sommige docen ten taakuitbreiding krijgen. Ook wordt er binnenkort nog een on- derwijsassistent(e) benoemd. Donderdag 21 januari gaan ook de jongere vluchtelingenkinderen naar school. Zij worden opgevan gen in het leegstaande gebouw van basisschool De Zeemeeuw. Almanak De Nederlandse taal is voor kinderen niet altijd gemakkelijk. Met name de voltooid verleden tijd zorgt nog wel eens voor problemen. Zo ook voor Thijs (5) uit Goes. Regelmatig moeten zijn ouders hem corrigeren als hij het weer eens heeft over 'geblijft', 'ge- springt' of'opgehangt'. Onlangs was de jongen samen met een vriendje met zijn vliegtuigen aan het spelen. „Kijk, het vliegtuig is opge- stijgd", riep hij in z'n enthousiasme. Maar deze keer verbeterde hij zich zelf. „Oh nee, wat dom van mij", zei hij berouwvol. „Het vliegtuig is na tuurlijk opgestoogd!" Jeugdwerker in Anjerstraat Een jeugdwerker van de gemeente Hulst gaat aan de slag in de Anjerstraat in Kloosterzande. Twee bewoners van die straat klaagden onlangs tijdens de jaarvergadering van de dorpsraad over voetballen de kinderen die in de speeltuin in de Anjer straat veel herrie zouden maken. Het is de bedoe ling dat de jeugdwerker de overlast met de voetbal lende jeugd bespreekt en zodoende inperkt. Daar naast hadden de bewo ners last van drie hoge bo men in de straat. Die wor den gerooid. Groeicijfers voor luchthaven Het aantal reizigers dat ge bruikmaakt van vliegveld Oostende-Brugge groeit nog steeds. Vorig jaar kreeg de luchthaven 276.000 bezoekers over de vloer. Dat is een stij ging van bijna tien pro cent ten opzichte van 2014. Die is onder meer te danken aan de nieuwe vluchten van JetAir op Barcelona. Daar staat tegenover dat vluchten op Tunesië ge schrapt werden door de aanslagen in dat land, en dat touroperator Thomas Cook overstapte naar vliegveld Zaventem. Ketens willen 's zondags open Concrete toezeggingen heeft wethouder Jack Be gijn (midden- en kleinbe drijf) van Terneuzen niet. Maar vertegenwoordigers van landelijke ketens heb ben duidelijk gemaakt dat ze enkel belangstelling hebben voor vestiging in Terneuzen als de winkels iedere zondag open zijn. Dat antwoorden B en W op schriftelijke vragen van raadslid Gerry Loof (Christenunie, foto). Vol gens het college kunnen de winkels nü al iedere zondag open. Daarover be slissen de ondernemers zelf. Zonne-energie RENESSE. Roompot heeft vakan tiepark Klein Poelland in Renes se wel degelijk aangeboden als mogelijke locatie voor noodop vang van vluchtelingen. Dat zei wethouder Cees van den Bos gis teravond in de commissie samen leving en bestuur van de ge meente Schouwen-Duiveland. Van den Bos gaf tekst en uit leg over de commotie die is ont staan rond Klein Poelland. Het gemeentebestuur maakte woens dagmiddag op een ingelaste pers bijeenkomst bekend dat het park in Renesse in beeld zou zijn als locatie voor noodopvang. Daarbij werden aantallen genoemd van 150 tot 250 mensen. De beoogde periode was zes maanden tot twee jaar. De bijeenkomst was nauwe lijks afgelopen, of parkeigenaar Roompot meldde zich veront- 'We wilden niet dat de indruk zou ontstaan dat de pap al was gestort' waardigd. Het bedrijf liet weten weliswaar benaderd te zijn door het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA), maar steeds nadrukkelijk te kennen hebben gegeven dat het vakantiepark in Renesse - of welke locatie van Roompot dan ook - niet beschik baar is voor de opvang van vluch telingen. Directeur Jurgen van Cutsem zei gisteren vast te hou den aan die lezing. Van den Bos presenteerde gis teravond een feitenrelaas over de gang van zaken. Daaruit blijkt dat burgemeester Letty D em mers van Vlissingen, die Schou wen-Duiveland vertegenwoor digt aan de zogeheten regietafel, de gemeente op 7 december liet weten dat Klein Poelland is aan gemeld en dat COA het gesprek met Roompot wilde aangaan. Het Schouwen-Duivelandse college besprak de mogelijkheid eerst intern en peilde de mening van de naastgelegen camping De Wijde Bliek. Op 22 december gaf het college het COA groen licht om met Roompot in onderhan deling te gaan. Het eerste gesprek vond plaats op 29 december. Volgens het fei tenrelaas heeft Roompot 'het ge hele park gedurende een periode van ten minste een jaar' aangebo den'. Dat aanbod is op oudjaars dag aan het college voorgelegd. Hoewel onzeker was of Klein Poelland daadwerkelijk beschik baar zou komen, besloot het ge meentebestuur deze week naar buiten te treden, hoewel dat vol gens het COA 'de onderhande lingspositie kan schaden'. Het college hechtte echter aan een 'open proces' en het creëren van draagvlak onder de bevol king. „Het belang van de burgers stond voor ons voorop", aldus Van den Bos. „We wilden niet dat de indruk zou ontstaan dat de pap al was gestort." Dat enkele minuten na de be kendmaking bleek dat Klein Poelland niet (meer) beschikbaar is, was pijnlijk, maar volgens Van den Bos heeft de gemeente steeds zo zorgvuldig mogelijk ge handeld. De afgelopen weken is er op geen enkel moment contact ge weest tussen gemeente en Room pot. Dat was op nadrukkelijk ver zoek van het COA, aldus Van den Bos. „Dat zei: de onderhan deling met Roompot is onze zaak en niet van de gemeente." Het COA zou Roompot informe ren over het persbericht dat woensdag werd verspreid. De commissieleden konden zich gisteravond vinden in de uit leg van de wethouder. „Het colle ge heeft zorgvuldig en oprecht gehandeld in het belang van on ze inwoners", zei bijvoorbeeld Daniël Joppe (CDA). MIDDELBURG. Een wetswijziging die nu in de maak is biedt nieu we kansen voor de vorming van één VMBO Walcheren. Dat zegt wethouder Chris Dekker, die gis teren een vergadering van de VNG-commissie onderwijs bij woonde. Dekker heeft daar namens de Walcherse gemeenten en de Wal- cherse middelbare scholen ge pleit voor soepelere wetgeving om samenwerking in het onder wijs in krimpregio's gemakkelij ker te maken. Op Walcheren en de Bevelan- den zijn pogingen van scholen om in het vmbo nauwer samen te werken, voorlopig gestrand op strenge regels van het ministe rie. Mondia Scholengroep (Neha- lennia en Scheldemond) en CSW streven al jaren naar één vmbo, maar ze staakten die po gingen in oktober vorig jaar. Dekker heeft de wettelijke be lemmeringen aangekaart bij de Vereniging Nederlandse Ge meenten. „De VNG heeft ge meld dat er een wetswijziging aan komt die meer ruimte geeft voor samenwerking van scholen in krimpregio's. Die gaan we be spreken met de scholen om daar na het proces voor één VMBO Walcheren weer op te pakken." FZC door Wout Bareman TERNEUZEN. Vijfendertig vluchtelin genkinderen, die gehuisvest zijn in recreatiepark Marina Beach in de Braakman, gaan vanaf maandag naar school. Ze krijgen onderwijs op Stedelijke Scholengemeenschap De Rede in Terneuzen. Het gaat om kinderen tussen twaalf en acht tien jaar uit zo'n acht landen, maar voornamelijk afkomstig uit Syrië en Eritrea. Tip? redactie@pzc.nl KLOOSTERZANDE OOSTENDE TERNEUZEN Omdat duurzaam onze passie is Duurzame technieken Walhout www.dt-walhout.nl Annie M.G. Schmidtlaan 52 4481DS Kloetinge info@dt-walhout.nl +31 (0)6 -10 97 67 66 'Roompot door Rolf Bosboom en Theo Ciele Cees van den Bos, wethouder door Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79