Slaapplek voor vleermuizen Goes blijft ook dit jaar kavels in erfpacht uitgeven Tandarts Herry Houg neemt vandaag afscheid van zijn collega's en patiënten 6 BEVELANDEN en THOLEN Herry Houg (68) uit Goes heeft in zijn veertig jaar als tandarts heel wat gebitten voorbij zien komen. Nu hij ermee stopt, is het tijd om hém eens aan de tand te voelen. „Een achteroom van mij was tand arts in Sint Jansteen. Hij had een heel mooie auto; dat sprak mij wel aan. Toen ik hem vroeg hoe ik dat voor elkaar moest krijgen, zei hij: dan moet je hetzelfde gaan doen als ik." Lachend: „Dat heb ik dus maar gedaan." „Ik ben niet zo met mijzelf bezig, ik doe vooral mijn best voor ande ren. Als tandarts is het mijn taak om goed voor mijn patiënten te zorgen en daar komt veel meer bij kijken dan alleen boren en vullen. Aan een tand of kies hangt een heel mens vast. De ene tand is de andere niet en zo is het met men sen ook. Ik was vroeger zelf bang van de tandarts, daarom snap ik de angst die sommige mensen er varen. Stap voor stap probeer ik hen het traject door te loodsen. Dat vergt veel tijd en aandacht, maar ik heb het altijd met liefde en plezier gedaan." „Het contact met mensen en dan met name met kinderen. Die zijn bij binnenkomst vaak wat verle- gen. Spelenderwijs probeer ik hun vertrouwen te winnen. Oogcon tact zoeken, hen een spiegel laten vasthouden, samen tandjes tellen. Contact leggen is mij altijd gemak kelijk afgegaan, en dat bedoel ik niet opschepperig. Het is iets wat altijd in mij heeft gezeten." „Vroeger stonden de huisarts en tandarts op een voetstuk. Toen was het 'dokter', nu is het 'Herry'. Ik heb daar geen problemen mee; wij zijn ook maar gewoon men sen. Patiënten zijn sowieso mondi ger geworden en dat vind ik ple zierig werken. Voor mij persoonlijk is de op richting van gezondheidscentrum De Pijlers in Goes een bijzondere mijlpaal. Van 1976 tot 1992 had ik een praktijk aan mijn huis in het centrum van Goes. Met twee colle ga's heb ik de tandheelkundige af deling van De Pijlers opgericht en daar heb ik de overige jaren met veel plezier gewerkt. Ik vind het moeilijk om weg te gaan, maar ik wil niet in het harnas sterven." In veertig jaar heb ik genoeg bij zondere situaties meegemaakt. Een mevrouw die langskwam met een gebroken kunstgebit bijvoor beeld. Op haar verzoek repareerde ik de boel, maar ik had het idee dat de prothese niet van haar was. Pas later kreeg ik het verhaal te ho ren: de tweelingzus van die me vrouw had een kunstgebit laten aanmeten, maar overleed voordat het klaar was. Haar zuster betaal de het gebit en haalde het op. En ja, ze droeg het ook. Al zo'n twin tig jaar. We hebben haar snel een nieuwe prothese aangemeten." „Ik rook wel eens een sigaretje. En ik vind een speklap lekkerder dan een biefstuk." „Dat zijn grote betonnen bakken, je kan er bijna in staan", zegt boswach ter André Hannewijk van Natuur monumenten. „We hebben de dui kers gekregen van het Waterschap, die had ze over." De betonnen ele menten moesten nog wel 'ver bouwd' worden. Vleermuizen han gen aan het plafond te slapen, maar dan moeten ze wel wat hebben om zich aan met hun klauwtjes aan vast te grijpen. Daarom zijn aan het plafond ruwe stenen geplakt. De bakken zijn ook dichtgemaakt. „Op een soort brievenbus aan de voor kant na. Zo moeten ze straks erin vliegen." De vier bakken zijn ingegraven tot ze zo'n vijftien centimeter in het grondwater staan, vervolgens is er folie en grond overheen gegaan. „Zo dat het helemaal afgesloten en don ker is en de temperatuur constant kan blijven. Dat is heel belangrijk voor vleermuizen." Het winterver blijf is bedoeld voor de watervleer- muis en grootoorvleermuis die voor Zeeland zijn opgenomen op de lijst van Europese instandhoudingsdoel stellingen. Daarom heeft de provin cie ook subsidie gegeven voor het project. Maar ook de meer algemene dwergvleermuis zal er een plekje kunnen vinden. In de toekomst zal de vleermuizenkelder te zien zijn vanachter een vogelkijkscherm dat nog moet worden aangelegd. De gemeente begon twee jaar ge leden met erfpacht om de volle dig ingezakte verkoop van bouw grond te stimuleren. In een erf pachtconstructie worden de ste nen (het huis) gekocht, maar de grond gehuurd. Kopers hoeven daardoor minder te lenen bij de bank en krijgen dus makkelijker een financiering rond. Tot nu toe zijn honderd erfpachtovereen komsten gesloten, waarvan het overgrote deel tot 1 juli vorig jaar. De constructie viel tot die datum onder een gunstig fiscaal regime. Sindsdien zijn nog maar enkele overeenkomsten gesloten en ook de markt is veranderd. Er is meer vraag naar bouwkavels en ook de rente is historisch laag. Toch wil de gemeente niet stoppen met erfpacht, omdat er wel degelijk nog interesse is. Volgens make laars is het aantrekkelijk voor doorstromers die kleiner en ge lijkvloers willen gaan wonen. Zij kunnen met erfpacht de maand- Aan erfpacht zit een financieel risico op het moment dat die constructie de verkoop van kavels verdringt. lasten verlagen. De patiowonin gen in de wijk Mannee zijn bij voorbeeld bijna allemaal uitgege ven in erfpacht. Ook voor bedrij ven die zich op De Poel willen vestigen, blijft de regeling interes sant. In navolging van Goes zijn ook omliggende gemeenten be gonnen met erfpacht, maar zij hanteren een iets andere werk wijze. In tegenstelling tot Goes schieten zij namelijk ook de af te dragen btw voor, wat erfpacht in die gemeenten volgens het Goese college 'ontegenzeggelijk interes santer' maakt. Toch is het vol gens B en W de vraag of erfpacht in de huidige markt boven kopen moet gaan. Omwille van de toren hoge schuldpositie van de ge meente willen B en W de huidi ge constructie voortzetten, mits blijkt dat de omliggende gemeen ten de komende tijd structureel meer kavels in erfpacht uitgeven. Maar eerst zal opnieuw de vraag moeten worden beantwoord of erfpacht niet de gewone verkoop van bouwgrond in de weg zit. Want in dat geval heeft de con structie namelijk een nadelig ef fect op de schuldpositie. Overi gens is dat effect er al doordat erf pacht vaker en - inmiddels - lan ger wordt toegepast dan waar des tijds vanuit is gegaan. Rond iedere kies zit een mens door Ellen Jobse Waarom bent u tandarts geworden? Hoe belangrijk is uw gebit voor u? Wat vond u het leukst aan uw werk? Herry Houg in een van de behandelkamers van Dental Talent in gezondheidscentrum De Pijlers in Goes. Vandaag neemt tandarts Houg definitief afscheid van zijn collega's en patiënten, foto Marcelle Davidse Wat is er de afgelopen veertig jaar al lemaal veranderd? Welke situatie zult u niet snel verge ten? Wat is uw 'zonde' als het gaat om uw gebit? door Melita Lanting OVEZANDE. Vleermuizen hebben in natuurgebiedje Blazekop bij Ove- zande een winterverblijf gekregen. Gisteren zijn vier betonnen duiker elementen ingegraven die hiervoor speciaal geprepareerd zijn. Dwergvleermuis. foto André Hannewijk door Luc Oggel GOES. Ondanks een tanende inte resse en mogelijke financiële risi co's blijft de gemeente Goes ook dit jaar bouwkavels in erfpacht aanbieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76