IS doodt burgerjournaliste uit Raqqa Al 23 kinderen zouden zijn overleden in belegerde dorpen 6 NIEUWS De situatie in drie dorpen in Syrië is schrijnend. Bewoners Madaya slachten huisdieren en eten gras. Draagbare bloedtest van Philips Auteursrecht niet naar aap Cameron optimistisch over EU LONDEN. De Syrische regering heeft de Verenigde Naties gister middag alsnog toestemming gege ven voor urgente humanitaire hulpverlening aan drie belegerde dorpen waar inwoners letterlijk sterven van de honger. Voor tenminste 23 kinderen en een onbekend aantal ouderen komt die hulp te laat, aldus het Sy rische Observatorium voor Men senrechten in Londen. Schokkende beelden van uitge mergelde kinderen en ouderen in de dorpen Foua en Kfarya in het noorden van Syrië (die belegerd worden door de rebellen) en voor al van het stadje Madaya, vlakbij de hoofdstad Damascus, hebben geleid tot internationale veront waardiging. Er zijn 'geloofwaardi ge rapporten over bewoners die sterven van de honger of die zijn gedood in een poging de stad te verlaten', aldus een VN-woord- voerder. Rond Madaya liggen mijnenvel den. Herhaalde verzoeken van de Verenigde Naties om ten minste voedseltransporten door te laten werden afgewezen. Regeringstroepen en Hezbol- lah-milities, trouw aan het presi dent Assad, hebben de 42.000 in woners uitgehongerd en afgeslo ten van de buitenwereld. Het is de straf voor een rebellie tegen het bewind. In oktober liet het Syri sche leger nog een hulptransport door, maar daarvan is niets meer over. Het weinige eten dat er nog is in Madaya is onbetaalbaar ge worden. Volgens een sociaal werker ster ven inwoners 'in slow motion'. Om te overleven plukken mensen bla deren van bomen of eten ze gras en insecten. De meeste huisdieren zijn inmiddels geslacht. Uitgehon gerde vrouwen kunnen hun ba by's geen borstvoeding meer ge ven, meldden artsen eerder deze week. Het opstandige Madaya heeft al veel ellende doorstaan. Na de vat- bommen van de Syrische lucht macht en beschietingen op woon wijken door de artillerie wordt de uitgehongerde stad momenteel ook nog eens getroffen door zwaar winterweer. Brandstof is er ook niet meer. Volgens een mede werker van het Rode Kruis wordt in de stad nu zelfs plastic ver brand om warm te blijven. Een zeldzaamheid: de voltallige Tweede Kamer, dus alle inmiddels zestien fracties, hebben de han den ineengeslagen na het zien van beelden uit de Syrische stad. Zij vragen het kabinet maatregelen te nemen om de hongersnood in Ma daya te stoppen. De fracties pleiten voor een staakt-het-vuren in de stad vlak bij de grens met Libanon en voor voedseldroppings. Het kabinet moet daar bij de Verenigde Naties op aandringen. Medewerkers van de Tweede Kamer 'kunnen zich niet herinneren' of, en zo ja wan neer, de Kamer eerder zó eensge zind optrok. Hassan stuurde haar berichten on der de schuilnaam Nissan Ibra him. Tot afgelopen zomer. Haar laatste bericht op Facebook was bijna uitdagend: 'Kom maar op, snijd internet maar af, onze post duiven lachen om jullie'. Een dag later werd niets meer van haar ver nomen. Nu is duidelijk waarom. Duncan Furey, directeur Mid den-Oosten en Afrika van het Lon- dense Institute for War Peace Reporting (IWPR) heeft het he laas al te vaak gehoord. Zijn orga nisatie traint journalisten en bur gerverslaggevers en leert reporters ter plaatse de digitale valstrikken te ontlopen die IS steeds vaker uit zet. Te veel - jonge - verslaggevers zijn al vermoord simpel omdat ze verslag deden van de gebeurtenis sen. „Goed en veilig berichten, dat ondersteunen we waar mogelijk. In Syrië kunnen westerse journa listen niet meer komen. Een slin kend aantal mensen informeert de wereld wat daar gaande is." Zoals Hassan die filosofie stu deerde aan de universiteit van Aleppo. Ze was een activiste van het vaak geprezen burgerinitiatief RBSS ('Raqqa is Being Slaughte red Silently' ofwel Raqqa wordt in stilte geslacht). Met gevaar voor ei gen leven noteerde ze onder haar schuilnaam het dagelijkse leven onder IS en de aanvallen op de 'IS heeft veel IT-kennis in huis. Ze maken bijvoorbeeld nepaccounts aan op YouTlibe' Duncan Furey IWPR stad. 'Als ze me oppakken zullen ze me onthoofden maar ik heb mijn waardigheid behouden. Dat is beter dan in vernedering te moeten leven', schreef ze vlak voor haar dood. Tekenend voor de risico's is dat IS haar Facebookpagina na haar dood voortzette om sympathisanten te vinden. Furey: „IS heeft veel IT- kennis in huis. Net als het Syri sche regime maken ze bijvoor beeld nepaccounts aan op YouTu- be waarop mensen commentaren achterlaten." Ruqia Hassan is de eerste vrou welijke verslaggeefster die door IS is geëxecuteerd. Zeker vijf manne lijke collega's zouden zijn ont hoofd. Een van de oprichters van RBBS, Abu Mohammed (schuil naam), zegt dat IS het hardst jaagt op burgerjounalisten in tijden dat de organisatie militaire tegensla gen moet incasseren. „Het ver moorden van journalisten leidt dan de aandacht af." Philips is een samenwer king gestart met het Ameri kaanse biotechbedrijf Ba nyan Biomarkers. Samen gaan ze een draagbare bloedtest ontwikkelen, waarmee kan worden uit gezocht of iemand een her senschudding heeft gehad. Het Nederlandse technolo gieconcern heeft al jaren van onderzoek en ontwik keling zitten in een draag baar apparaat voor bloedon derzoek. De aap Naruto, die in 2011 selfïes maakte, krijgt geen auteursrecht op de beel den. Dat heeft een rechter in San Francisco bepaald. Naruto fotografeerde met de camera van de Britse fo tograaf David Slater. Die had zijn apperatuur zo neergezet, dat de apen er mee konden spelen. Die renrechtenorganisatie PE- TA spande een rechtszaak aan om het auteursrecht aan de aap toe te wijzen. De Britse premier David Cameron voorziet dat de Europese Unie kan hervor men en dat de Britse pro blemen met de unie zo kunnen worden opgelost. Hij zei dit na een gesprek met de Duitse bondskanse lier Angela Merkel gisteren in Duitsland. Het zijn on derhandelingen over moei lijke kwesties, aldus Came ron, 'maar ze verlopen goed en er is een wil om er uit te komen'. Eindelijk voedsel voor uitgehongerd Madaya door Bob van Huët en Hanneke Keultjes Syrische kinderen in Madaya eten een maaltijd die bestaat uit bladeren. Kinderen in de belegerde dorpen ra ken steeds verder ondervoed. Voor hen komt hulp van de VN. foto's Twitter door Bob van Huët RAQQA. Ze wist dat de beulen van Islamitische Staat (IS) haar op de korrel hadden. Toch bleef burger journaliste Ruqia Hassan (30) dap per berichten vanuit Raqqa, de hoofdstad van IS. Deze week kreeg haar familie te horen dat Hassan door IS is geëxecuteerd op beschul diging van spionage. AMSTERDAM 24 Vanaf dinsdag kunnen reizigers over de hele wereld 24 uur per dag bellen met het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag voor tips en hulpvragen vanuit het buitenland. SAN FRANCISCO Naruto krijgt geen auteursrecht, foto AP KREUTH Madaya Homs Damascus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6