'Burgers horen en zien meer dan de politie' Op de barricaden voor 'zijn' ouderen Bewoners treffen maatregelen om meer inbraken te voorkomen 1925-2016 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Inbraakgolfin wijken Malta en Poortvliet schudt mensen wakker. ZIERIKZEE. De inbraakgolf in de Zierikzeese wijken Malta en Poort ambacht zet bewoners op hun ach terste benen. Bij de Action zijn alle alarmen uitverkocht. Hoe donker de dag ook is; wie een rolluik heeft in de Kaersema- kerstraat, doet dat naar beneden. Geen hekje staat open, geen deur is van het slot en staat er een vreemde wagen voor de deur, dan wordt het kenteken genoteerd. „Ja sorry", verontschuldigt een dame zich, „maar ik ben alert. Ook hier in de straat is ingebroken. De poli tie stond op de stoep." En dat zijn ze niet gewend in dat deel van Malta. Daarom heeft ze maatregelen genomen. „Vanoch- 'Zoiets als een inbraakgolf past hier eigenlijk helemaal niet' tend stapte ik tegelijk met de buur man de deur uit. Heb je het ge hoord, zei ik, van die inbraken. Hij liet zien hoe hij zijn deuren en ra men met alarmen heeft beveiligd. Moet je ook halen, zei hij." Dat advies nam haar man ter harte. „Ik heb ze allemaal opge kocht", zegt hij trots, terwijl hij al le alarmpjes uitspreidt op de keu kentafel. „Negenenveertig cent per stuk. Geen geld, toch? En een la waai dat die dingen maken! We zet ten ze aan als we gaan slapen, zo dat we het horen als de deur open gaat. Ik maak ze op alle deuren en ramen en wat ik over heb, gaat naar mijn schoonmoeder." Bij de politie is in december 22 keer aangifte gedaan van inbraak. De angst zit er goed in bij de bewo ners. „Vroeger is in dit huis vaker ingebroken, toen hier nog een oud vrouwtje woonde. Wij hebben al leen meegemaakt dat er bierkratjes uit de achtertuin waren wegge haald. Een echte inbraak, dat moe ten we toch niet hebben." ZIERIKZEE. De wijkagent van Schouwen-Duive- land, Douwe de Vries, hoopt dat bewoners hun alertheid op inbraken omzetten in daad kracht. Volgens hem is het ook in Zierikzee tijd voor buurtwhatsappgroepen. In zo'n groep houden mensen elkaar op de hoogte van verdachte situaties in hun wijk. Landelijk zijn er voorbeelden van inbrekers die werden gepakt nadat buurtbewoners alarm sloegen. Op Schouwen hebben alleen Burgh-Haamstede, Brouwershaven en Renesse een buurtwhatsappgroep. Maar nu Zierikzee te maken heeft met een inbraakgolf, zijn ze ook daar welkom, aldus wijkagent Douwe de Vries. „Burgers - denk aan krantenbezorgers en mensen die 's avonds een rondje met de hond lopen - zien zo veel. Alleen, veel mensen her kennen verdachte situaties niet. Wat ze zien, bespreken ze met hun buurvrouw aan de keu kentafel. Ze melden het niet bij de politie. Een buurtwhatsappgroep brengt daar misschien verandering in." Dat burgers veel zien, bleek afgelopen woensdag wel. De aanhouding van de 28-jari- ge man die wordt verdacht van inbraak bij het jongerencentrum van SMWO in Zierikzee, kon volgens De Vries plaatsvinden dankzij een tip van een oplettende bewoner. „Burgers heb ben veel meer oren en ogen op straat dan wij als politie." Misschien kunnen we meer doen dan enkel die alarmpjes in stalleren, denkt het echtpaar hard op. „Een grote lamp in het paadje achter de tuinen, dat zou een goed idee zijn. Of inderdaad, een buurt whatsappgroep, zoals ze die in de dorpen hebben. Dat schijnt te wer ken. We zouden zo meedoen." Zij niet alleen. „Ik denk dat zo'n groep kan helpen om de wijk veili ger te maken", zegt Rini van Vos sen van het buurtcomité, Actie groep Leefbaar Malta. Hij liep al met het idee rond een buurt whatsappgroep op te richten. „Mis schien ga ik het doen ook. Al was ik eigenlijk net bekomen van onze acties voor de grondwal." Die waren succesvol: de wal, die komt. Van een whatsappgroep ver wacht Van Vossen ook een positief effect. „En dan niet eens alleen voor inbraken, maar sowieso voor veiligheid in de buurt. Het kan han dig zijn om elkaar te attenderen." De inbraken zijn het gesprek van de dag in de wijk, merkt Van Vossen. „Je hoort dat mensen aler ter zijn: ze doen ramen en deuren dicht en houden alles in de gaten. Dat in een schuurtje is ingebroken, hoor je vaker, maar dit komt in eens wel heel dichtbij. Malta is een hechte wijk. Mensen zijn hun buurt trouw, blijven er lang wo nen en praten met elkaar op straat. Ze voelen zich hier op hun gemak. Zoiets als een inbraakgolf past hier eigenlijk helemaal niet." Jaap van Wezel Oud-voorzitter Jaap van Wezel (90) van de An- bo Zeeland, Schou- wen-Duiveland en Brouwershaven, is overleden. De in Middelharnis geboren Van Wezel was meer dan een kwart eeuw actief voor ouderen bond Anbo. In zijn ruim acht jaar als voorzitter van het gewest Zee land gooide hij regelmatig op de hem typerende manier de knup pel in het hoenderhok. Vooral in zijn jaarlijks nieuwjaarstoespraken schroomde hij niet de politiek ste vig te bekritiseren over het oude renbeleid. Toen de immer strijdvaardige inwoner van Dreischor in 2004, op 79-jarige leeftijd, werd getroffen door een herseninfarct, zei hij en kele maanden later in een inter view met de PZC zich 'nog niet te kunnen voorstellen dat het afgelo pen is'. Amper vier maanden na dat 'schrikmoment' was zijn strijd lust weer als vanouds en veegde hij de vloer aan met het toenmalig gemeentebestuur. Een opvallend fragment uit dat interview, waar uit blijkt dat hij ook over de hori zon keek: „Bij de herindeling spiegel den de politici Schouwen-Duiveland een gouden toekomst voor. De bomen reikten tot in de hemel. Maar wan neer je alle flaters en kostenstijgingen sindsdien eens op een rij zet, dan is er eerder sprake van roofbouw. Met na me ten koste van ouderen. Talloze mil joenen zijn er gestopt in externe on derzoeken voor de gemeente, het open baar vervoer brokkelt af, de lasten rij zen de pan uit. Ik betaal dit jaar de helft meer aan onroerendzaakbelas- ting. Wat is er dan terechtgekomen van de bewering dat de tarieven wor den aangepast om de waardestijgin gen van woningen te compenseren1 Dit is geen inflatiecorrectie meer." Na zijn vertrek uit het geweste lijk bestuur bleef hij nog tot eind 2008 aan als voorzitter van de Re gioraad Schouwen-Duiveland. De laatste zes jaar concentreerde hij zich op de afdeling Brouwersha ven. In 2013 nam Van Wezel af scheid van de ouderenbond. Tot het laatst trachtte hij de proble men van ouderen in de hedendaag se samenleving op politieke agen da's te krijgen. Hij kreeg de Anbo-waarderingsspeld voor zijn tomeloze inzet. Jaap van Wezel werd 90 jaar. Hij wordt maandag in zijn woon plaats begraven. Rolluiken dicht in Zierikzee door Wendy Wagenmakers Rini van Vossen, Leefbaar Malta door Wendy Wagenmakers Bewoners van de Zierikzeese wijk Malta nemen het zekere voor het onzekere, om meer inbraken in hun wijk te helpen voorkomen. De bewoners hebben alle raamalarmen van de plaatselijke Action opgekocht, foto Marieke Mandemaker door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65