Vrijspraak voor Belg in zaak over vals geld 'Wetswijziging biedt toch kans voor vmbo' Tijd voor een recyclewedloop Taal Wethouder Van den Bos stelt 2 ZEELAND Volgens feitenrelaas werd Klein Poelland in Renesse aangemeld als locatie noodopvang vluchtelingen. COMMENTAAR Zeeuwse gemeenten kunnen een voorbeeld nemen aan Middelburg. De hoofdstad stopt met het ophalen van restafval. Dat moeten de inwoners binnenkort zelf af voeren. Als tegenprestatie zal Middelburg alles wat ge schikt is voor hergebruik wél inzamelen. Dat afval moet goed zijn gescheiden. Het zal wel even moeten wennen, maar dit is een goede deal. Want als je je afval goed scheidt, hou je maar heel weinig over en hoefje dus ook maar weinig zelf te doen. Ver geleken met het gezeul met papier, glas, textiel en plastic is het wegbrengen van restafval dan een peulenschil. De nieuwe Mid delburgse regeling is wel ingewik keld. Hoogbouw, binnenstad, compacte wijken, ruime wijken, buitengebied: elk gebied heeft een eigen regime. Dat moet heel goed worden uitgelegd. Maar voor het overige is dit project veelbelovend. Het geeft precies het goede duwtje om mensen ver antwoord met hun afval te laten omgaan. Middelburg gaat daarbij niet over één nacht ijs. De stad begint met een proef. Er is volop tijd om te ervaren wat werkt en wat niet. Pas in 2020 moet de nieuwe duurzame afvalinzameling helemaal rond zijn. Dat is ver weg. Daarom zou het mooi zijn als in Zeeland een recycle wedloop ontstaat en Middelburg wordt ingehaald. Dit project geeft het juiste duwtje om mensen goed met hun afval te laten omgaan En dus sprak Nomes de man, die er van werd verdacht vals geld te hebben uitgegeven vrij. S. zei niet zoveel tijdens de behandeling. Hij had zijn mobieltje aan zijn vrien din verkocht en daar tien briefjes van vijftig voor gekregen. Om haar te plezieren besloot hij op 11 augustus vorig jaar naar Zoutelande te gaan om daar op de markt snoep voor haar te halen. Hij kocht ook een T-shirt en be taalde met een briefje van vijftig. Het briefje werd door de verkoop ster overigens niet op echtheid ge controleerd en omdat dat leidde tot vragen van haar baas volgde ze S. Bij een kraam met sokken zag ze dat S. opnieuw met een briefje van vijftig wilde betalen en werd het haar duidelijk dat hij vals geld probeerde te wisselen. Bij contro le van de beide bankbiljetten bleek inderdaad dat deze vals wa ren en werd de politie ingescha keld. Officier van justitie E. Bethle hem hechtte nauwelijks enige waarde aan zijn verklaring dat hij het niet had geweten, dat hij vals geld bij zich had gehad. „Het is al lemaal véél te toevallig en u had die sokken ook met briefjes van Politierechter Nomes: 'U heeft de schijn ontzettend tegen, maar ik mag niet veroordelen op schijn.' twintig kunnen betalen", vond ze. Daarbij eiste ze een boete van 750 echte euro's tegen hem. Politierechter Nomes oordeelde dat hoewel S. alles schijn tegen zich had, niet kon worden vastge steld dat hij ook echt wist dat hij vals geld aan het uitgeven was en het geld bovendien ook niet direct als vals geld was te herkennen. Dus vrijspraak. De snoepkraam heeft S. overi gens in Zoutelande niet gevon den. Almanak De Nederlandse taal is voor kinderen niet altijd gemakkelijk. Met name de voltooid verleden tijd zorgt nog wel eens voor problemen. Zo ook voor Thijs (5) uit Goes. Regelmatig moeten zijn ouders hem corrigeren als hij het weer eens heeft over 'geblijft', 'ge- springt' of'opgehangt'. Onlangs was de jongen samen met een vriendje met zijn vliegtuigen aan het spelen. „Kijk, het vliegtuig is opge- stijgd", riep hij in z'n enthousiasme. Maar deze keer verbeterde hij zich zelf. „Oh nee, wat dom van mij", zei hij berouwvol. „Het vliegtuig is na tuurlijk opgestoogd!" Dode zeehond aangespoeld Bij strandpaviljoen 't Gors- je op het strand van Oud dorp is woensdag aan het einde van de middag een dode zeehond aange spoeld. Toen A Seal EHBZ Zeeland poolshoogte ging nemen, zagen hulpverleners dat het om een volwassen man netje ging. Gezien de tou wen die om het kadaver ge draaid zaten, was het dier duidelijk slachtoffer gewor den van een warnet. Borrel voor Poortambacht Het Netwerk Hart van Poortambacht houdt op vrijdag 15 januari voor alle bewoners en organisaties in de wijk Poortambacht in Zierikzee een nieuw jaarsborrel in het leescafé van de Campus Cultura bij Pontes Pieter Zeeman. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. Het netwerk pre senteert dan haar plannen voor 2016, waarbij de hulp van wijkbewoners wordt ingeroepen. Gospelkoor Together stopt Vanwege een dalend aantal leden stopt Gospelkoor To gether uit Nieuwerkerk er dit jaar mee. Er volgen nog een aantal repetities, waar onder in januari, voor het jubileum- en slotconcert dat op 12 maart plaatsvindt in de Johanneskerk. De repetities vinden plaats op 17 januari, 31 januari, 7 februari, 14 februari en 6 maart. Telkens beginnen de samenkomsten om 11.45 tot 13.00 uur in Punt3 in Nieuwerkerk. RENESSE. Roompot heeft vakan tiepark Klein Poelland in Renes se wel degelijk aangeboden als mogelijke locatie voor noodop vang van vluchtelingen. Dat zei wethouder Cees van den Bos gis teravond in de commissie samen leving en bestuur van de ge meente Schouwen-Duiveland. Van den Bos gaf tekst en uit leg over de commotie die is ont staan rond Klein Poelland. Het gemeentebestuur maakte woens dagmiddag op een ingelaste pers bijeenkomst bekend dat het park in Renesse in beeld zou zijn als locatie voor noodopvang. Daarbij werden aantallen genoemd van 150 tot 250 mensen. De beoogde periode was zes maanden tot twee jaar. De bijeenkomst was nauwe lijks afgelopen, of parkeigenaar Roompot meldde zich veront- 'We wilden niet dat de indruk zou ontstaan dat de pap al was gestort' waardigd. Het bedrijf liet weten weliswaar benaderd te zijn door het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA), maar steeds nadrukkelijk te kennen hebben gegeven dat het vakantiepark in Renesse - of welke locatie van Roompot dan ook - niet beschik baar is voor de opvang van vluch telingen. Directeur Jurgen van Cutsem zei gisteren vast te hou den aan die lezing. Van den Bos presenteerde gis teravond een feitenrelaas over de gang van zaken. Daaruit blijkt dat burgemeester Letty Dem- mers van Vlissingen, die Schou wen-Duiveland vertegenwoor digt aan de zogeheten regietafel, de gemeente op 7 december liet weten dat Klein Poelland is aan gemeld en dat COA het gesprek met Roompot wilde aangaan. Het Schouwen-Duivelandse college besprak de mogelijkheid eerst intern en peilde de mening van de naastgelegen camping De Wijde Bliek. Op 22 december gaf het college het COA groen licht om met Roompot in onderhan deling te gaan. Het eerste gesprek vond plaats op 29 december. Volgens het fei tenrelaas heeft Roompot 'het ge hele park gedurende een periode van ten minste een jaar' aangebo den'. Dat aanbod is op oudjaars dag aan het college voorgelegd. Hoewel onzeker was of Klein Poelland daadwerkelijk beschik baar zou komen, besloot het ge meentebestuur deze week naar buiten te treden, hoewel dat vol gens het COA 'de onderhande lingspositie kan schaden'. Het college hechtte echter aan een 'open proces' en het creëren van draagvlak onder de bevol king. „Het belang van de burgers stond voor ons voorop", aldus Van den Bos. „We wilden niet dat de indruk zou ontstaan dat de pap al was gestort." Dat enkele minuten na de be kendmaking bleek dat Klein Poelland niet (meer) beschikbaar is, was pijnlijk, maar volgens Van den Bos heeft de gemeente steeds zo zorgvuldig mogelijk ge handeld. De afgelopen weken is er op geen enkel moment contact ge weest tussen gemeente en Room pot. Dat was op nadrukkelijk ver zoek van het COA, aldus Van den Bos. „Dat zei: de onderhan deling met Roompot is onze zaak en niet van de gemeente." Het COA zou Roompot informe ren over het persbericht dat woensdag werd verspreid. De commissieleden konden zich gisteravond vinden in de uit leg van de wethouder. „Het colle ge heeft zorgvuldig en oprecht gehandeld in het belang van on ze inwoners", zei bijvoorbeeld Daniël Joppe (CDA). MIDDELBURG. Een wetswijziging die nu in de maak is biedt nieu we kansen voor de vorming van één VMBO Walcheren. Dat zegt wethouder Chris Dekker, die gis teren een vergadering van de VNG-commissie onderwijs bij woonde. Dekker heeft daar namens de Walcherse gemeenten en de Wal- cherse middelbare scholen ge pleit voor soepelere wetgeving om samenwerking in het onder wijs in krimpregio's gemakkelij ker te maken. Op Walcheren en de Bevelan- den zijn pogingen van scholen om in het vmbo nauwer samen te werken, voorlopig gestrand op strenge regels van het ministe rie. Mondia Scholengroep (Neha- lennia en Scheldemond) en CSW streven al jaren naar één vmbo, maar ze staakten die po gingen in oktober vorig jaar. Dekker heeft de wettelijke be lemmeringen aangekaart bij de Vereniging Nederlandse Ge meenten. „De VNG heeft ge meld dat er een wetswijziging aan komt die meer ruimte geeft voor samenwerking van scholen in krimpregio's. Die gaan we be spreken met de scholen om daar na het proces voor één VMBO Walcheren weer op te pakken." Zonne-energie FZC door Ad Roos MIDDELBURG Politierechter C. No- mes was gisteren in Middelburg kraakhelder in de zaak tegen de 36-jarige Jeff S. uit het Belgische Beveren-Waas: „U heeft de schijn ontzettend tegen, maar ik mag niet veroordelen op schijn." Tip? redactie@pzc.nl OUDDORP Foto's van de zeehond, van enigszins confronterende aard, staan op de website zeezoogdieren.org ZIERIKZEE Aanmelden kan via hartvanpoortambacht@hot mail.com NIEUWERKERK Opgeven kan per mail: jacolienvandenhoek@gmail.c om. 'Roompot door Rolf Bosboom en Theo Giele Cees van den Bos, wethouder door Maurits Sep Omdat duurzaam onze passie is Duurzame technieken Walhout www. dt- walhout. nl Annie M.G. Schmidtlaan 52 4481DS Kloetinge info@dt-walhout.nl +31 (0)6 -10 97 67 66

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 64