■- ETALAGE MEN BUI' 5 EIGEN TUIN EERST Januari is de maand van de weegschaal. Nee, je hoeft er niet op! Je mag er de ingrediënten voor je gezonde smoothies en salades mee afwegen. En deze weegschalen geven ook nog eens kleur aan de keuken. ém? Ik hoor vast bij de proleten, want ik kan zo'n vrolijke bontbladige struik welwaarderen - I. Typhoon, €44,99; 2. Beurer, €26,99; 3. Bugatti, €115; 4. Eva Solo, €49,95; 5. Bloomingville, €49 Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uitvliegen. Vandaag: de kardinaalshoed. twee kampen verdeelt als de kardinaals hoed. De hoog opgroeiende kardinaals hoeden die voornamelijk om hun vruchten en hun herfsttooi worden ge plant, zijn struiken voor fijnproevers. Zij weten het subtiele te waarderen. De lage kruipers tref je meestal aan in de prole tarische tuin. Vaak heeft het struikje bont blad en daar haalt de fijnbesnaarde tuinier zijn neus voor op. Nederlands in vloedrijkste tuinarchitect, Mien Ruys, gebruikte nooit ofte nimmer een bont- bladige plant in haar tuinontwerpen. Ik hoor waarschijnlijk bij de proleten, want ik kan zo'n vrolijke bontbladige struik wel waarderen, zeker in deze tijd van het jaar. Vooral de goudbonte kardi naalshoed Euonymus fortunei 'Emerald 'n Gold' kan een stralend baken vormen in een winterse tuin. het draagt smaragdgroene bladeren met een brede gouden rand. Zelfs op een donkere motregendag laat 'Emerald 'n Gold' de zon schijnen. Het struikje kan op verschillende manieren wor den gebruikt: als lichtpunt in een donkere stadstuin, als bodembedek ker, als laag haagje en, won der boven won der, als klimplant. Want deze kardi naalsmuts groeit net zo be hendig tegen een muur als klimop. Hij groeit zo langzaam dat hij niet binnen de kortste keren de pannen van het dak wipt. Zoals het een proletarische plant be taamt is 'Emerald 'n Gold' spotgoed koop. Je koopt het struikje in 6-pack voor minder dan 7,50 euro. Waarom je een 6-pack zou kopen? Om een flink deel van je tuin effectief te bedekken. Toegegeven: het is niet bepaald creatief. Maar wel effectief en altijd nog een stuk creatiever dan de tuin plaveien of vol storten met steentjes. Vooral het gebruik als haagplant heeft toe komst, in een tijd waarin de al even pro letarische buxus aan allerlei kwalen ten onder lijkt te gaan. Euonymus is prak tisch ziektenvrij, hoewel er voor elke plant wel een motje bestaat dat zijn ei tjes op het blad afzet. Maar de overlast van de kardinaalshoedmot is tijdelijk en nooit fataal. Voor wie goudbont blad te schreeuwerig vindt is er 'Emerald 'n Sil ver' -beschaafd en even makkelijk groei end. vrijdag8januari 2016 Wikken en wegen Proletarisch Geen struik die tuinierend Nederland zo in De naam van dit struikje is perfect gekozen: Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56