4 I Ze zijn er nog, buiten de gebaande paden van de grote ketens: échte speciaalzaken van ondernemers die niet raken uitgepraat over hun bedrijf. Zoals Shirin Henkemans en Sandra Hage van Sien Saar in 's Gravenpolder.^tekstwinniedewitte-vandam Klassiek bestek weer in collectie Studenten werken aan brug van ijs Frisse kleurtjes voor vuilnisbak Energiezuinig huis verkoopt sneller Vrouwen die roepen dat ze niet creatief zijn en niet kunnen tekenen, maken juist de leukste dingen en beetje impulsief doken ze zeven jaar ge leden in hun, naar eigen zeggen, 'mutsige' avontuur. Onder de naam Sien Saar geven Shirin Henkemans en Sandra Hage workshops servies beschilderen. Ze geven de cursussen in het voor malige koetshuis op landgoed de Favorite in 's-Gravenpolder, waar Sandra woont. Sien: „Servies beschilderen klinkt misschien een beetje mut- sig." Ooit was ze bij een voorstel ling van cabaretier Guido Weijers, die vrouwen in de over gang op de hak nam. „Die gaan volgens hem ineens servies be schilderen en cupcakes bakken. Nou, wat een onaantrekkelijke vrouwen vindt hij dat," zegt ze la chend. Zelf vindt ze serviezen beschilde ren voor iedereen geschikt. De combinatie van creatief bezig zijn en je hoofd leegmaken, maakt het volgens Sien heel laagdrempelig. „Maar het klopt, het is wel een vrouwendingetje." Jawel, ze hebben heus wel eens een groepje mannen gehad, maar die kwamen dan mee met hun vrouw. Mannen werken volgens het tweetal anders dan vrouwen. „Mannen zijn heel serieus," zegt Saar. Die weten wat ze willen en gaan meteen aan de slag. Vrou wen willen eerst rondsnuffelen: kijken wat er allemaal staat en wat ze kunnen maken. Vaak zijn ze ook onzeker. Zeggen al snel dat ze niet kunnen tekenen en niet creatief zijn. „De vrouwen die dat roepen, maken de leukste dingen," zegt Saar. Omdat het tweetal met zoveel uit eenlopende groepen werkt, van vrijgezellenfeesten tot kinderfeest jes en van teambuildingsuitjes tot vriendinnendagen, krijgen ze te maken met evenzoveel uiteenlo pende reacties en soms ook hoog oplopende emoties. Schijnbaar maakt servies beschilderen in som- mige mensen een hoop los. Volgens Saar zijn er zelfs cursisten die af en toe een traantje wegpinken. Hoe Sien en Saar daarop reageren is afhankelijk van de groep. Soms is dat aftasten. Sien: „Sommigen zijn op zichzelf, anderen weer meer geïnteresseerd in huis, tuin en ons privéleven." Saar: „Er zijn dames die veel bevestiging zoeken en wil len datje naast ze komt zitten om te helpen." Stippen Kan servies schilderen uit de mode raken? Dat misschien niet zo snel, maar de bolletjesperiode, waarbij alles, van schort tot bord, bedekt was met stippen, loopt wel een beetje op z'n eind. Stippen move over, maak plaats voor strakke lijnen en graphics. „Ik vind dat we een wat minder mut sige kant op gaan," zegt Sien. De vergelijking met het Amsterdamse serviesmerk Blond Amsterdam is snel gemaakt en, zeggen ze zelf, komt in de praktijk ook regelmatig voor. Toch varen de Zeeuwse vrou wen liever hun eigen koers. „Die meiden in Amsterdam pakken het heel professioneel, maar ook heel massaal aan. Wij houden het klein schalig. Zo hebben we echt contact met onze cursisten." Iiüala Da Vinei Pushboy Label vrijdag8januari 2016 Shirin (links) en Sandra houden het graag klein schalig. FOTO MECHTELD JANSEN SIEN SAAR IS EEN MUTSIG AVONTUUR E 44 Het Finse designmerk littala heeft het Scandia-bestek weer in de collectie opgenomen. Het bestek werd in 1952 ontworpen door Kaj Franck. Hij vlakte de tanden van de vork af en plaatste deze op een stevige basis, zodat het makkelijker werd rijst en erwten op te pakken. Ook werd de lepel ronder en dieper dan de Ie- m pels die destijds gangbaar waren. De lijnen op het hand vat maakten het bestek ergo- nomisch en stabiel. Een 24-delige set kost 249 euro. W tot 60 minuten naar muziek luisteren voor het slapengaan, zorgt voor een betere slaap. Dat blijkt uit Deens onderzoek. BRON: HERSENSTICHTING Studenten en vrijwilligers uit Neder land, België, Engeland, Schotland, Portu gal en Zwitserland werken de komende maand in Finland aan een voetgangers brug van ijs, versterkt met papiervezel. De 65 meter lange brug in Juuka is geba seerd op een ontwerp van Leonardo da Vinci (1452-1519) en wordt de grootste ijsbrug ooit. Er wordt gewerkt met water waaraan 2 procent papiervezel is toege voegd. Dat moet zorgen voor stevigheid. Als de brug in het voorjaar smelt, wordt de pulp gecomposteerd. Het project wordt geleid door de TU Eindhoven. De klassieke Wesco-vuilnisem- mer wordt sinds kort ook uitge voerd in de nieuwe kleuren turquoise, indigo, 'warm grey' en robijnrood. De metalen Pushboy, zoals dit type bak heet, is in tegen stelling tot wat velen denken geen Amerikaans ontwerp. Wesco staat voor Westermann&Co en werd in 1867 opgericht in Duitsland. Een huis met het meest zuinige ener- gielabel A verkoopt sneller dan een wo ning met het slechtste label G. Ook krijgt de verkoper er een hogere prijs voor. Dat blijkt uit onderzoek van het TIAS Vast goedlab, gebaseerd op meer dan 27.000 transacties bij NVM-makelaars. Een huis met label A levert bij verkoop 12.000 euro meer op dan een huis met het gemiddelde D-label. De waarde van een G-huis zit ruim 13.000 euro onder de waarde van een huis met het D-label en staat ook nog eens zeventig dagen langer te koop. 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55