Precies één jaar na 'Charlie Hebdo' weer paniek Een man die een afbeelding van de vlag van terreurbeweging IS bij zich droeg, probeerde agenten aan te vallen met een mes. 4 NIEUWS PARIJS. Een buurtbewoner zat rond half twaalf's middags in een restaurant, schuin tegenover het politiebureau. „We zaten op 20 meter afstand. Ineens hoorden we drie knallen, harde knallen. Toen we gingen kijken, lag er een man op straat." Souhila woont in die straat, de Rue de la Goutte d'Or, waar de drie schoten werden gelost. „Ik liep naar het raam en zag een man op straat liggen die niet meer be woog. Hij was dood." Naast het lichaam stonden agenten. Die hadden hem neerge schoten. „De politie sloot meteen de straat af', aldus Souhila. De buurtbewoner: „We konden niet meer weg. De politie zei dat er nog explosieven zouden kunnen zijn." De paniek in de multiculturele wijk, aan de rand van Montmar- tre, was meteen groot. De betref fende man was op agenten afgelo pen die de wacht hielden voor het politiebureau in de Rue de la Goutte d'Or. Hij haalde daar een soort slagersmes tevoorschijn en riep 'Allah akbar', God is groot. Voor hij iets kon doen, werd hij door agenten neergeschoten. Scholen in de buurt werden ge sloten en bewoners kregen de op dracht de luiken voor hun ramen dicht te doen. Op straten rondom het politiebureau stonden overal agenten met getrokken wapens. Winkeliers lieten hun rolluiken zakken en het metroverkeer in de buurt werd stilgelegd. Souhila: „Er is toen een robot op het lichaam van die man afge stuurd en er waren specialisten van de explosievenopruimings dienst. Ik zag dat die iets zwarts in de jas van de man vonden." In eerste instantie werd ge dacht dat de dader een bomvest droeg. Maar na onderzoek bleek het een 'nepvest' te zijn, zonder explosieven, bevestigde Binnen landse Zaken aan het begin van de middag. Er werden schijnbaar alleen wat plakband en snoertjes gevonden. De man had wel een papier bij zich met daarop de vlag van IS en Arabische teksten. Gisteravond werd bekend dat het ging om de 20-jarige Marokkaan Ali Sallah. Hij is geïdentificeerd, doordat zijn vingerafdrukken bij een arrestatie in 2013 zijn afgenomen. De aanval op het politiebureau kwam exact een jaar na de aanslag op Charlie Hebdo. Op 7 januari 2015 schoten de broers Kouachi hun automatische wapens leeg op de redactie van het satirische weekblad. In totaal kwamen daar bij twaalf mensen om het leven, onder wie acht redacteuren en te kenaars. Ook de Kouachi's scan deerden 'Allah akbar'. Ter nagedachtenis aan die ter reuraanslag hield president Hol- lande gisteren een toespraak voor 'Ik zag een man op straat liggen die niet bewoog. Hij was dood' politiemensen en andere veilig heids- en hulpdiensten. Hij maak te bekend dat sindsdien aan twee honderd Fransen een 'uitreisver bod' is opgelegd: ze mogen Frank rijk niet verlaten. Het zou gaan om moslimextremisten die ver moedelijk plannen hadden om naar Syrië te reizen. De president ging ook in op de verscherpte veiligheidsmaatrege len sinds de aanslagen van 13 no vember in Parijs op onder meer de Bataclan-concertzaal. In twee maanden zijn bij de enkele dui zenden huiszoekingen 25 overtre dingen geconstateerd, bijvoor beeld illegaal wapenbezit, die ver band houden met terrorisme. Een nieuwe antiterreurwet moet de aanpak van verdachten ef ficiënter maken, kondigde Hollan- de aan. De bevoegdheden van poli tie en justitie zullen worden uitge breid, zodat opsporingsdiensten ook nog effectief kunnen optre den na het opheffen van de nood toestand. Ook zullen jihadisten, moslim extremisten die naar oorlogsge bied in Syrië trekken, harder wor den aangepakt. „Na terugkeer in Frankrijk worden de meesten van hen onder justitieel toezicht ge plaatst. Maar niet allemaal", aldus Hollande. Hij wil daarom dat er een mogelijkheid komt om terug gekeerde jihadisten huisarrest op te leggen. „Want zij zijn per defi nitie gevaarlijk." Een robot onderzoekt de neergeschoten man bij het politiebureau in Parijs. Hij bleek een nepbomvest te dragen, foto Anna Polonyi/AFP Parijs twee uur lang bang voor nóg een aanslag door Frank Renout Souhila bewoonster President Hollan de spreekt politie mensen en andere hulpverleners toe, een jaar na de aan slag op Charlie Heb do. foto AFP De politie zet de straat af nadat een man is neergescho ten die dreigde met een mes. foto BenoitTessier/ Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4