Politiechef roept burgers op om samen te werken 'Ik moet nu al in de container dansen' 1 r Als je afval scheidt, word je beloond FZC COLOFON Nieuw afvalbeleid gemeente Middelburg 10 ZEELAND Afval scheiden moet de norm worden in Middelburg. Restafval wordt straks helemaal niet of minder vaak opgehaald. Inwoners hebben daar begrip voor, sommigen vrezen volle kliko's. Die hartstochtelijke oproep doet politiechef Hans Vissers van de eenheid Zeeland-West-Brabant. Uit het Jaaroverzicht Veiligheids beeld blijkt dat ook in 2015 de meeste vormen van criminaliteit zijn afgenomen. De regio is lande lijk echter koploper in moord en doodslag (17 slachtoffers) en het merendeel van deze misdrijven (9) heeft een criminele achter grond. Al die slachtoffers vielen in West-Brabant maar ook in Zee land is de georganiseerde misdaad volop actief, zo zei de politiechef gisteren in Breda. Vissers: „Denk niet als burger: 'Ze doen maar. Zolang ze mekaar om het leven brengen heb ik er geen last van'. Want die crimine len zitten ook in jouw omgeving, in je eigen buurt of bij je sportver eniging. Voor je het weet ben je zelf slachtoffer, bijvoorbeeld van een hennepbrand. Eén op de drie woningbranden komt door een 'Die criminelen zitten ook in jouw omgeving of bij je sportvereniging' hennepkwekerij." Volgens politie chef Jacco van Hoorn kunnen bo nafide ondernemers, voor ze het weten, de speelbal zijn van gehaai de criminelen. Hij gaf als voor beeld het verhaal van een autohan delaar die, zonder dat hij het in de gaten had, het criminele circuit in werd getrokken. „Wees dus op je hoede." Volgens Vissers worden in Brabant bestuurders en ambte naren bedreigd. „Ik heb nog geen signalen dat dat ook gebeurt in Zeeland." Politiechef waarschuwt dat het grote geld notarissen, advocaten en makelaars corrumpeert. Hij waarschuwde dat het grote geld notarissen, advocaten en ma kelaars corrumpeert en vakmen sen onder wie elektriciens, in han den van criminelen drijft. „Kinde ren zien verkeerde voorbeelden in wijken, kunnen verslaafd raken en in de criminele wereld worden gezogen. De druk om mee te doen en erover te zwijgen is groot." Vissers roept op tot het omge keerde: „Verzet je!" Hij vraagt bur gers op te letten wat er in hun om geving gebeurt en dit aan te poli tie te vertellen. Volgens de chef groeit de meldingsbereidheid en oplettendheid van burgers. Dat is volgens hem een van de oorzaken dat andere vormen van criminali teit afnemen, en dat ondermijnen de criminaliteit de hete adem van politie en andere overheden in de nek voelt: „We zien dat hennep kwekerijen richting België en het noorden verhuizen, we hebben af gelopen jaar minder drugslabs en afvaldumpingen ontdekt, de prijs van hennepstekjes is gestegen van één euro naar zeven euro per stuk." Plastic verpakkingen vormen de grootste bulk van het afval van de familie Stroo: verpakkingen van vleeswaren en kartonnen pakken waar sap in gezeten heeft bijvoorbeeld. Het glas en het pa pier houden ze apart. „Plastic gooien we gewoon in de prullen bak. Gemakzucht denk ik", zegt Aris-Jan. „Je moet daarvoor weer een aparte bak neerzetten in de keuken." Restafval dat maar één keer per vier weken opgehaald wordt? Daar schrikt de Middel burgse vader wel een beetje van. „Ik moet nu al vaak in de contai ner dansen om al het afVal erin te krijgen. En nu wordt 'ie elke twee weken opgehaald." Een extra container voor plastic zou hem misschien wel verleiden om meer te scheiden. „En dat scheelt dan natuurlijk ook voor de contai ner met restafval." Hij heeft wel enig begrip voor de plannen van de gemeente. „Er moet natuurlijk wat aan die afvalberg gedaan wor den. We zullen ons ertoe moeten dwingen om iets aan te passen, maar als dat lukt dan komt het wel goed. En anders rijd ik ge woon één keer per week naar de stort." De gemeente Middelburg wil de afvalinzameling anders aanpak ken. Restafval wordt straks niet meer overal opgehaald, maar in woners moeten het zelf naar on dergrondse containers brengen. Het nieuwe beleid, dat eerst als proef ingevoerd wordt, is een pri meur in Zeeland. De gemeente wil mensen stimu leren om milieubewuster met hun afval om te gaan. Daarom wordt afVal dat nog hergebruikt kan worden - dus gft en plastic - wel thuis opgehaald, maar restaf val niet. Alleen in ruime woonwijken, zo als de Stromenwijk en Dauwen- daele, komt nog wel een vuilnis wagen langs voor het restafval. Anders zouden mensen een te grote afstand moeten afleggen om hun afval weg te gooien. De vuilniswagens voor restafval ko men straks wel minder vaak: eens per vier weken, in plaats van eens per twee weken. In de Middelburgse binnenstad en op plekken met hoogbouw maken inwoners nu al gebruik van ondergrondse containers voor restafval. Daar komen apar te vuilcontainers voor plastic en gft bij. Middelburgers krijgen ook iets terug voor de extra moeite die ze steken in het scheiden van afVal: de afvalstoffenheffing gaat iets omlaag, belooft de gemeente. door Hessel de Ree en Emile Calon BREDA. Burgers moeten zich mas saal verzetten en met de politie sa menwerken tegen ondermijnende criminaliteit, met name tegen hen nepteelt en de productie van syn thetische drugs. Hans Vissers, politiechef Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Cruijthuijsen Commercieel directeur Tessa van Waarde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid www.persgroepadvertising.nl T: 088-0139995 - E-mail: advertising.zeeland@persgroep.nl Personeelsadvertenties: 055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 of familieberichtenpzc@persgroep.nl Kleintjes: 0900- 6743 836 Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl U vindt de Algemene Voorwaarden, Privacyverklaring en Copyrightverkla ring op: www.pzc.nl/voorwaarden 'Anders rijd ik door Cornelleke Blok foto's Ruben Oreel Naam: Aris-Jan Stroo (48) Woont in: Middelburg, Stromenwijk Aris-Jan Stroo, die in de Stromenwijk woont, vreest dat zijn kliko straks overvol raakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41