Lat ligt hoog voor Rutte Volgens politie waren aanranders veelal 'Syrische asielzoekers' Explosieve onthullingen over de aanrandingen in Keulen zetten bondskanselier onder druk. NIEUWS 3 In meer steden aanrandingen EU-COMMISSIE IS WELKOM KEULEN. De doofpot in Keulen lijkt steeds meer op een beerput. Onthullingen door Duits politie personeel in de krant Welt am Sonntag brengen de autoriteiten in grote verlegenheid. Volgens anonieme agenten, die zich uitspreken over de ongere geldheden tijdens de jaarwisse ling, bestond een belangrijk deel van de relschoppers uit 'Syrische asielzoekers'. Daarmee weerspre ken de agenten de officiële verkla ring dat zich onder de daders van de massale aanrandingen rond het stationsplein geen vluchtelingen bevonden. Van honderd verdachten die werden aangehouden was, vol gens de agenten, het merendeel 'afkomstig uit Syrië'. 'Zij waren pas sinds kort in Duitsland.' De agenten deden die bewuste avond dienst in het stadscentrum. Niet alleen volgens Die Welt, ook volgens andere Duitse media klopt er maar weinig van het offi ciële verslag van de rellen. Een aantal redacties kreeg een gelekt - en als authentiek bevestigd - po litieverslag in handen. Daaruit blijkt dat de situatie in Keulen veel ernstiger was dan tot nog toe werd aangenomen. Er zouden zich 'burgeroorlogachtige toestan den' hebben afgespeeld. 'We wa ren bang dat er doden zouden val len,' aldus een agent. Agenten beschrijven in het poli tierapport hoe vrouwen 'spitsroe den moesten lopen' door een haag van agressieve mannen. Eén ver dachte zou hebben gezegd: 'Ik ben Syriër, jullie moeten aardig tegen me zijn. Mevrouw Merkel heeft mij uitgenodigd'. Een andere ver dachte verscheurde voor de ogen van de politie zijn verblijfspapie- ren en sneerde: 'Jullie kunnen me niets maken. Morgen heb ik weer nieuwe.' Omdat er te weinig politieper soneel op de been was en de be schikbare cellen overvol zaten, konden veel daders niet worden meegenomen naar het bureau. 'Zij dansten voor onze auto's, staken hun middelvinger omhoog en schreeuwden Fuck the police!,' ver telde een agent aan een Duitse tv-zender. De verklaringen van de autoritei ten dat er geen arrestaties waren verricht en dat geen persoongege vens waren afgenomen, zijn even eens in tegenspraak met de getui genissen van de klokkenluiders. In Die Welt am Sonntag vertellen de agenten dat veel verdachten asieldocumenten bij zich hadden. 'Slechts een minderheid was Noord-Afrikaans'. In de Keulse boulevardkrant Ex press vertellen politiemedewer kers hoe zij een groep van 'veer tien Syriërs en een Afghaan' had den aangehouden. Dat lager politiepersoneel uit de school klapt heeft, volgens Duitse media, te maken met de groeiende onvrede in het korps over de kennelijke pogingen van de politieleiding om de werkelijke toedracht te verdoezelen. Boven dien zouden agenten de kritiek op hun werk in de media en door po litici beu zijn. Indien de verklaringen kloppen lijkt de positie van de veel bekriti seerde hoofdcommissaris Wolf gang Albers onhoudbaar. Ook Angela Merkel komt in het gedrang. Dankzij Merkels Willkom- menskultur kwamen vorig jaar een miljoen asielzoekers naar Duits land. Nu een aantal van hen zich mogelijk op grote schaal mis draagt, neemt de steun voor die ruimhartige immigratiepolitiek snel af. Merkel kwam gisteren met het voorstel om criminele asielzoekers eerder uit te zetten. Met belangrij ke deelstaatverkiezingen voor de deur lijkt de kanselier te proberen een politieke tijdbom zo snel mo gelijk te demonteren. Ook in de Zwitserse stad Zürich zijn rond de jaarwisseling vrou wen beroofd en be tast door mannen met een getinte huidskleur. Bij de po litie in Zürich waren gisteren ongeveer 25 diefstallen gemeld, zes vrouwen meld den seksueel te zijn lastiggevallen. De tel ler in Keulen staat nu op 121 aangiftes van diefstal, waarbij in een kwart van de ge vallen sprake was van aanranding. In Hamburg kwamen tot gisteren 70 aangif tes binnen van dief stal, waarvan 23 inclu sief aanranding. Ook in het centrum van Frankfurt zijn enkele vrouwen betast. Daar zijn twee aangiftes binnengekomen. Gis teren werd ook be kend dat een 14-jari- ge Syrische asielzoe ker uit Nederland is opgepakt voor een groepsverkrachting in Duitsland. Tijdens de jaarwisseling zou hij betrokken zijn ge weest bij misbruik van twee meisjes van 15 en 14. Volgens de politie is er geen ver band met de aanran dingen in Keulen en andere Duitse steden. VRIJDAG 8 JANUARI 2016 AMSTERDAM. Europa rekent erop dat Nederland de komende zes maanden de vluchtelingencrisis oplost. Commissievoorzitter Jean-Claude Juncker (midden) en zijn Nederlandse rechterhand Frans Timmermans (links) zeiden dat gisteren tijdens een bezoek van de voltallige Europese Commissie aan Nederland. Ze leggen daarmee de lat extreem hoog voor premier Mark Rutte (rechts), die de ko mende zes maanden samen met Juncker en Euro pees president Donald Tusk de Europese Unie leidt. Rutte ontving de Commissie gisteren op de aanlegsteiger achter het VOC-schip bij het Amster damse scheepvaartmuseum, de locatie voor alle in formele ministerraden de komende zes maanden. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP Keulse beerput politieke tijdbom voor Merkel door Wierd Duk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3