Ze zwaaide met een blikje drugs Baan burgemeester van Vlissingen is gewild Jongeman met Down draait vrolijk mee in de bediening van eetcafé Zierikzee ZEELAND 5 Stefan Karper (25) heeft het syndroom van Down. Maar dat weerhoudt eetcafé De Banjaard er niet van hem in te zetten voor de bediening en achter de bar. Goeiemiddag. Drin ken? Koffie?" De nieuwe gast die binnenstapt heeft ogenblikkelijk z'n aandacht. Stefan geeft de bestelling door aan bar man en mede-eigenaar Camiel van Tiggelhoven, door hem stee vast Baas B genoemd. „B, van Ban jaard", legt Stefans moeder Ingrid Sterkenburg uit. Hij zet het kopje koffie op tafel. „Hier?" En maakt een uitnodigend gebaar om te gaan zitten. Trots toont Stefan de kaart met het io-euro-menu, in verband met het io-jarig jubileum van de huidige eigenaren. En pas sant frummelt hij wat aan de capu chon van mijn vest, die blijkbaar verfrommeld is geraakt. Iedere woensdagmiddag helpt Stefan een handje mee in het eet café aan de Nieuwe Haven in Zie rikzee. Hij kwam er af en toe al eens naar wedstrijden van Ajax of het Nederlands elftal kijken en kent de barman en een aantal stamgasten ook van de plaatselijke voetbalclub. Camiel: „Hij was de verzorger van ons team en op een gegeven moment heb ik Stefan ge vraagd of hij het leuk zou vinden een beetje te helpen met glazen spoelen. Dat heeft hij een paar keer gedaan, maar daarna is dat ei genlijk een beetje doodgebloed. Totdat Ingrid belde dat ze nog een dagdeel te besteden had voor Ste fan en of hij niet zou kunnen ko men helpen. Dat was een dik half jaar geleden en eigenlijk gaat het prima zo." Stefan heeft het verstandelijk vermogen van een kind van 3 tot 4 jaar oud. Emotioneel zit hij op het niveau van een 2,5-jarige, zegt zijn moeder. Drieëneenhalve dag per week werkt hij begeleid in de lunchroom van de Victoriakliniek in Zierikzee. Koffieschenken en een beetje schoonmaken, aldus Stefan. Zijn klusjes in De Banjaard 'Bij bekenden is hij wel eens té vrij in z'n gedrag. Dan moeten we hem soms temperen' zijn vergelijkbaar, waarbij hij steeds iets meer in de bediening mag doen. Camiel: „Steef is ontzet tend spontaan, je merkt aan de gasten dat ze dat gewoon leuk vin den. Iedereen die binnenkomt, be groet hij en loopt de tafeltjes langs om te vragen of het eten lekker is. Alleen bij bekenden is hij wel eens té vrij in z'n gedrag. Dan moeten we hem soms even tempe ren. Hè Steef!" Stefan pakt Baas B bij de hand en aait hem, iets wat hij regelmatig doet tijdens het ge sprek. „In het begin kwam een vas te gast die hij ook goed kent binne- nen en dan was het gelijk van: 'Lekker zuipen! Slappe zak!' Maar nu weet hij dat je anders moet om gaan met bekenden die hier als gast binnenstappen. Daar moet je vriendelijk tegen zijn, toch Steef?" Met een ferm 'ja' bevestigt Stefan dat hij snapt waar Camiel op doelt, en reikt maar weer eens over de tafel naar zijn hand. 'Voor hem is belangrijk dat hij leert omgaan met andere mensen. Net als andersom' Het werk in De Banjaard is aan twee kanten goed voor Stefan, ver telt moeder Ingrid. „Voor hem is heel belangrijk dat hij leert met andere mensen om te gaan. Maar dat geldt ook andersom. Ik heb een zoon met Down, thuis sta je daar nauwelijks nog bij stil. Dat komt pas weer wanneer je daar door de buitenwereld mee wordt geconfronteerd. Jongens als Stefan horen ook bij de maatschappij. Dat wordt wel eens vergeten." Camiel: „Je moet gewoon iets meer geduld met hem hebben. Maar je ziet hem vooruit gaan. Dat is het leuke. Toch Steef?" Baas B krijgt twee dikke duimen en een vette grijns cadeau. VLISSINGEN. Er hebben 25 mensen belangstelling om burgemeester van Vlissingen te worden. Vier vrouwen en 21 mannen hebben hun sollicitatie ingediend bij de commissaris van de koning in Zee land, Han Polman. De reactietermijn sloot afgelo pen maandag. De leeftijd van de kandidaten ligt tussen de 39 en 61 jaar. Twintig van hen zijn werk zaam of hebben ervaring in een politiek-bestuurlijke functie. Vier sollicitanten hebben nu een be trekking in het bedrijfsleven. Acht van de gegadigden zijn van het CDA, zeven van de VVD, drie van de PvdA, twee van de Christenunie. Eén kandidaat is van de politieke kleur van waar neemster Letty Demmers, D66. Eén sollicitant is afkomstig van een lokale partij - onbekend is wel ke. „Dat kunnen we niet zeggen omdat direct duidelijk zou zijn uit welke gemeente die persoon komt", aldus een woordvoerster van de provincie Zeeland. Ze kan evenmin zeggen of het een Zeeuwse gemeente betreft. De benoeming en installatie van een nieuwe burgemeester wordt voorzien in april. Demmers neemt waar tot eind maart. Ze trad aan in september 2013. Het ging om handel in amfetami nen, speed in de periode van april 2009 tot en met midden april 2011 en - toen de politie op 18 april 2011 aan de deur stond - het bezit van 790 gram speed. De inmiddels ex-partner van C., de 35-jarige Valeska van H. werd daarvoor al veroordeeld tot een cel- en taakstraf. Het stel woonde destijds in Axel. De relatie tussen de twee was er een in de categorie 'moei zaam'. Niet zelden hadden ze ru zie en na het zoveelste drank- en drugsincident belde C. de politie met de mededeling dat zij dealde en dat het afgelopen moest zijn. De politie arriveerde en toen de deur openging zwaaide C. met een blikje met daarin - naar later bleek - 790 gram amfetaminen. „En dat is van haar", vertelde hij de agenten. Tijdens de behandeling van de zaak probeerde C. de rechters er- Beide verdachten wijzen elkaar aan als de kwade genius rond drugshandel waar dochtertje bij aanwezig was. van te overtuigen dat hij abso luut niet had gedeald, maar dat zijn ex de kwade genius was ge weest. En, zelfs nog belangrijker, ze dealde in het bijzijn van hun jonge dochtertje. Ook wist C. te vertellen dat ze na haar vonnis eind november 2014 nog steeds volop dealde, dat Jeugdzorg er van wist, maar niets deed. Ook de politie niet. De ex van C. beweerde des tijds precies het tegenoverge stelde: C. was de grote man en zij stond slechts aan de zijlijn. De diverse getuigenverklarin gen wezen echter ook de vrouw aan als de kwade genius. Zij was het die dealde en zij was het die de regie voerde. Uitspraak 21 januari. VRIJDAG 8 JANUARI 2016 'De gasten zij n dol op Steef door Marcel Modde Stefan Karper (25) werkt sinds afgelopen zomer met veel plezier in eetcafé De Banjaard in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema Camiel van Tiggelhoven, barman Ingrid Sterkenburg, moeder door Claudia Sondervan MIDDELBURG. Tegen de 42-jarige Dirk C. uit het Belgische Erembo- degem is gisteren in Middelburg een celstraf van 48 dagen plus een taakstraf van 180 uur geëist wegens dealen en het bezit van drugs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37