Regietafel gaat hier niet over' Brandweer blijft op zoek naar vrijwilligers AES slaat al groene stroom op in nieuw opslaggebouw in Vlissingen dat gemeente zorgvuldig heeft gehandeld ZEELAND 3 n De regietafel De regietafel Zeeland zou dé plaats zijn waar zaken worden gedaan rond de huisvesting van vluchtelingen. Dat liet het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers gisteren weten, na een mid dag vol verwarring rond vakantie park Klein Poelland in Renesse. Daarmee wekte het COA de suggestie dat dit vakantiepark van Roompot aan diezelfde provincia le regietafel aan de orde is ge weest. De voorzitter van de regie tafel, commissaris van de koning Han Polman, stelt echter dat Klein Poelland 'niet concreet' is bespro ken. Polman treedt aan de regieta fel op in zijn rol als 'Rijksheer', een deftige term waarmee zijn rol als toezichthouder namens de re gering wordt bedoeld. De Rijks heer ziet er op toe dat elke ge meente haar steentje bijdraagt aan het huisvesten van vluchtelin gen; of het nu gaat om woningen voor mensen met een verblijfsver gunning of om de opvang van asielzoekers die nog maar kort in Nederland zijn. „De regionale regietafels zijn opgericht om bij te dragen aan een integrale benadering van de opvang van asielzoekers en huis vesting van vergunninghouders. Daarvoor is het nodig om samen werking tussen de betrokken par tijen te bevorderen, dan wel te in tensiveren. De deelnemers delen de stand van zaken en bevorderen de afstemming", laat de commissa ris van de koning weten. Over de locaties zijn de gemeenten aan zet De regietafel besluit daar niet over. Daaruit zou je kunnen afleiden dat Klein Poelland door de ge meente Schouwen-Duiveland of het COA aan die regietafel is ge noemd. Niet dus, zegt Polman. Het gaat aan de regietafel over aan tallen en voortgang van het pro ces, niet over concrete vakantiepar ken, sporthallen of woningen. Pol man: „Over de locaties zijn de ge meenten aan zet. De regietafel be sluit daar niet over." MIDDELBURG. De inspanningen van de brandweer om vrijwilli gers te werven heeft vorig jaar 56 nieuwe brandweerlieden opgele verd. Bij 31 posten begonnen vrij willigers aan hun brandweerop leiding. Daarnaast zwaaiden 97 vrij willigers af, van wie 14 van de op geheven post in Zuiddorpe. De meesten gaan weg vanwege hun leeftijd, maar de indruk bestaat ook dat een aantal oudere brand weerlieden opzagen tegen de nieuwe medische keuringstech niek, aldus de Veiligheidsregio Zeeland. In Zeeland zijn nu 1110 vrijwil ligers actief bij de brandweer. Elk jaar verlaat bijna tien pro cent de brandweer. Het werven van vrijwillige brandweerlieden gaat daarom onverminderd door. Er zijn een aantal posten in Zeeland waar er extra aandacht is voor werving. Het gaat dan bij voorbeeld om de posten Sluis, Cadzand, Kloosterzande, Kortge- ne, Zoutelande, Westkapelle, Brouwershaven, Borssele en Sint Philipsland. Bij de werving wordt ook voorlichting gegeven aan werkgevers. Op de website www.brand- weerzeeland.nl kunnen mensen die belangstelling hebben infor matie vinden over het werken als vrijwilliger. De accu heeft een regelvermogen van 20 megawatt. Daarmee kan het opslagcomplex op piekmo menten worden ingezet om het electriciteitsnet stabiel te houden. In die zin is het Advancion-sys- teem van het Amerikaanse AES een alternatief voor gasgestookte energiecentrales die snel energie kunnen leveren en zo de energie voorziening zeker stellen. AES denkt dat door de groei van het aantal windmolenparken op zee en de toename van zonnepalen de behoefte aan flexibele opslagcen tra die het distributienet kunnen stabiliseren, zal stijgen. Na enkele tevredenstellende tests in december is het opslag complex nu operationeel. Het bat terijsysteem kan een half uur lang in twee richtingen - afgifte of op- Het opslagcomplex kan op piekmomenten worden ingezet om het electriciteitsnet stabiel te houden. slag elektriciteit - op vol vermo gen draaien. De installatie kan 10 megawatt stroom leveren als er een elektriciteitstekort dreigt. Als er meer stroom op het net komt dan er wordt gevraagd, kan AES 10 megawatt opslaan. Met het Vlissingse complex heeft AES voet aan land gezet op het Europese vasteland. Het be drijf heeft al een opslagbouw in Noord-Ierland. AES heeft nu we reldwijd ruim 200 megawatt aan opslagsystemen in bedrijf. Samen met LG Chem wil AES de komen de jaren opschalen tot een opslag capaciteit van 1 gigawattuur. Dat gebeurt onder meer met uitbrei ding in Europa. VRIJDAG 8 JANUARI 2016 bood vakantiepark wel aan' Carla Schönknecht gedeputeerde ruimte (namens Centraal Orgaan opvang Asielzoekers) Letty Demmers burgemeester Vlissingen (namens Walcherse gemeenten) Han Polman commis saris van de koning (voorzitter) wie zitten daar eigenlijk aan? V Jan Lonink L burgemeester Terneuzen (namens Zeeuws-Vlaamse gemeenten en Veiligheidsregio Marcel Delhez 1 1 burgemeester 1 Noord-Beveland (namens ge meenten in de Oosterschelde- l regio) Wethouder Cees van den Bos geeft tekst en uitleg over de commotie rond Klein Poelland. foto Marieke Mandemaker door Frank Balkenende VLISSINGEN. Het opslaggebouw voor groene stroom van AES Euro pe in het Sloegebied is sinds kort in bedrijf. De serie accu's kan 10 megawatt opslaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35