CULTUUR SHOW 29 BN'ers testen hun sekskennis Emma Stone praat over rol Cruella de Vil Ivanov, de nieuwe roman van Hanna Bervoets (31), gaat over het kruisen van mens en aap. Maar er komen ook thema's in terug die in haar eigen leven spelen, zoals de kinderwens. 'Ik wil niet zelf zwanger zijn. Dat lijkt me afschuwelijk.' Bekende Nederlanders als Vic toria Koblenko en rapper Kei zer laten zich 13 januari testen op hun seksuele kennis. Ze doen mee aan De Nationale Seks- test 2016. Seksexpert Goedele Liekens geeft tekst en uitleg. Emma Stone is in gesprek over het spelen van Cruella de Vil in de nieuwe film Cruella, die volledig om dit Disney-karakter draait. Cruella de Vil is de slechterik in animatiefilm 101 Dalmatiërs. Glenn Close speel de die rol in 1996 in een speelfilm. De opna mes van Cruella begin nen nog dit jaar. 'Sporten en afvallen vind ik stront vervelend' Bij een schrijver denk je aan een ge kwelde ziel die sla peloos door het huis waart, woest de door zichzelf af gekeurde teksten en manuscrip ten verscheurend. Zo gaat dat niet bij Hanna Ber voets (Amsterdam, 1984). Die heeft een ritme waar menig kan toorklerk een puntje aan kan zui gen. Tot 13.00 uur schrijven, een uur fietsen, een uur lunchen en dan nog een paar uur verder wer ken. Tussendoor worden twee keer de e-mails beantwoord, ge neuzel op Facebook moet tot 's avonds wachten. Haar vijfde roman Ivanov ligt net in de winkels. Daarin ver trekt een Nederlandse student naar de VS, waar hij betrokken raakt bij een onderzoek naar de oorsprong van hiv en de Russi sche wetenschapper Ilya Ivanov, die in de jaren '20 mensen met apen heeft proberen te kruisen. Ivanov ligt daarmee in de lijn van Bervoets' vorige romans Ef- ter (2014) en Alles wat er was (2013). In F/ter wordt verliefdheid met medicijnen behandeld. In Al les wat er was worden mensen op gesloten in een schoolgebouw en daarin moeten ze het maar zien te rooien met elkaar. „Ik schrijf nu veel sciencefiction. Niet als in: dat het per se in de toekomst speelt, maar wel dat het fictie over wetenschap is." „Het gaat me om dat wetenschap ook maar een norm is waaraan we iets ophangen. Ik kwam op het idee voor Ivanov doordat ik een artikel over de echte Ivanov las. Ik vroeg me af waarom het in zijn tijd werd toegejuicht om mensen met apen te kruisen en waarom dat nu niet zou kunnen. „Al mijn werk gaat over de vraag wat de norm is. Ik wil nooit zeggen: de norm is slecht, maar ik wil aanwijzen dat het een culturele constructie is en dat je het ook anders kunt zien. Die vragen hoeven voor mij niet per se ethisch verantwoord te zijn." Misschien is het dat Bervoets zelf niet uit een geijkt huisje- boompje-beestjegezin komt, dat de vraag wat normaal is haar be zighoudt. Haar moeder vroeg Ber voets' vader als donor (ze ken den elkaar uit de krakersscene). Nadat Bervoets was geboren, kre gen de twee een relatie, maar die hield geen stand. Met haar ouders heeft ze goed contact, maar het is niet zo dat iedereen de deur bij elkaar platloopt. „Nee, dat vind ik oninteressant. Niet dat ik autobiografisch werk van anderen niet goed kan vin den, maar ik hoef het zelf niet te maken. Ik had eerst mijn column (in Volkskrant Magazine) natuur lijk, daar kon ik dat in kwijt. Toch komen in mijn boeken al tijd thema's terug die in mijn le ven spelen. Ivanov gaat in zekere zin over hoe het voor homo's is om kinderen te krijgen. Je hebt er meer dan twee mensen voor nodig en in Ivanov komt dat op een metaforische, twisted manier aan bod, al heb ik dat er niet heel bewust in gestopt. Het is een the ma dat speelt in mijn leven. Ik heb veel homovrienden, ik word in februari 32 en een van mijn beste vriendinnen heeft net een kind gekregen." „Misschien over een paar jaar, als ik een vriendin zou hebben. Maar ik wil niet zelf zwanger zijn. Dat lijkt me afschuwelijk. Plus: ik heb een vorm van reuma en die zou ik dan doorgeven en waarschijnlijk zou de reuma ook verergeren. Ik moet zeggen: ik twijfelde al voordat ik afwist van het medische, maar dat gaf wel de doorslag. Anders had ik mis schien meer getwijfeld, omdat ik kinderen leuk vind." „Ik ben zelf homoseksueel, dus dat was makkelijk. En ik heb veel homomannen in mijn buurt. Soms schreef ik iets als 'en dan pakte ik mijn piemel' en dan voelde ik me wel een leugenaar. Maar ik heb het aan homoseksue le vrienden laten lezen en die vonden het herkenbaar." Bervoets is een verhalenvertel ler. Altijd al geweest. Als kind schreef ze voor elk school- of stu dentenblaadje dat ze in het vi zier kreeg en naast schrijfster wil de ze detective worden, hoewel dat laatste eigenlijk ook weer ging over verhalen vertellen. Dan zocht ze bijvoorbeeld in de gara ge naar vingerafdrukken en ver zon daar een geschiedenis om heen. Misschien is het de reden dat Bervoets er met zo veel regel maat en relatief gemak een werk uitknalt. Sinds 2009 al vijf ro mans en drie columnbundels. En er waren ook nog een film en een toneelstuk. „Ja, maar ook weer niet. Veel van mijn werk gaat over de verhalen die we onszelf vertellen om op de been te blijven. Ik vertel me zelf: schrijven heeft nut. Anders zou ik er geen voldoening uit ha len. Maar als je écht goed door denkt, dan maakt het voor de we reld niet uit. Als mijn boek er niet ligt, kopen mensen het boek ernaast. In die zin is het niet nut tig of relevant. Dat geldt voor heel veel banen. Als jij 'm niet had gehad, was het iemand an ders geweest. Dat is een deprime rende gedachte, dus ik probeer die niet te veel toe te laten." „Nou, ik ga er niet op reflecteren. Meestal werk ik meteen door. Ik heb nu het afgelopen halfjaar wel voor het eerst andere dingen ge daan, want Ivanov is al even af. Maar het fijnst vind ik het om aan iets te werken waar ik een tijd mee bezig ben. Dat heb ik no dig, zo'n anker. Niet te lang de zee over schommelen." „Het is geen arbeidsethos. Ik sta gewoon op en ga schrijven. Soms heb ik minder zin, maar wat is het alternatief? Facebooken? Daar word ik ongelukkig van. Als ik iets afheb, ben ik blij dat ik iets heb gemaakt. Dat geeft vol doening. Ik denk dat dat het be langrijkste is voor een mens, sa ne te blijven." „Dat wordt minder. Ik weet nu hoe het gaat. Er komen goede re censies, er komen slechte recen sies. En dan komt er weer een boek." VRIJDAG 8 JANUARI 2016 Adele zangeres door Maxime Smit Het wetenschappelijke experiment... Wat vindt u daar zo fascinerend aan? Gaan uw romans over uzelf? Wilt u zelf graag kinderen? De hoofdpersoon in Ivanov is man en homoseksueel. Vond u het moei lijk om u daarin te verplaatsen? U heeft ooit in een interview gezegd dat schrijven u afleidt van de gedachte dat het leven zinloos is. Is schrijven voor u een reden om er te zijn? Voelt u rust als een roman af is? Waar komt dat vandaan? Bent u eigenlijk nerveus als er een nieuw boek verschijnt? Hanna Bervoets - Ivanov. Atlas Contact, 19,99 euro. Ik vertel mezelf: schrijven heeft nut Hanna Bervoets: „Ik vind kinderen leuk, maar wil niet zelf zwanger zijn.' foto Linda Stulic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29