Scherder pleit voor muziekles op scholen CULTUUR SHOW 27 Star Wars-film op weg naar record Filmklus voor kids Angelina Coachella in uur uitverkocht Ze is de gedroomde winnaar van 'The Voice of Holland', editie 2015. Jennie Lena ervaart nu al de voordelen van meedoen aan de talentenjacht. „Ik knal wekelijks bij 2,5 miljoen huiskamers binnen." Star Wars: The Force Awakens is hard op weg om de film met de hoogste opbrengst aller tijden te worden. Het sciencefictionepos heeft Avatar al als de meest suc cesvolle film ooit in Amerika van de troon gestoten. Avatar le verde 760,5 miljoen dollar op in Amerika. The Force Awakens heeft dit record ruim verbroken. Op dit moment heeft The Force Awakens al 1,54 miljard dollar op gebracht. De film draait nog niet in China. Verwacht wordt dat hij de opbrengsten van Titanic (2,19 miljard dollar) gaat overtref fen. Titanic is wereldwijd de suc cesvolste film ooit. Pax, Zahara, Shiloh en Knox Jo- lie-Pitt zijn te horen in de nieu we Kung Fu Panda-film. Het viertal mocht een dagje mee naar het werk van moeder An gelina Jolie en voorzag een aan tal panda's van een stem. Het Amerikaanse muziekfestival Coachella was in een uur uitver kocht. Op dat festival in april maakt rockband Guns N' Roses na jarenlange afwezigheid een co meback. Dat kan nu twee bandle den hun ruzie hebben bijgelegd. Ze mag de bekendste blogger van Amerika tot haar fans rekenen en is de gedoodverfde winnaar van The Voice of Holland: Jennie Lena. Maar de pupil van coach Anouk be zwijkt niet onder die druk als ze vanavond in de liveshows aantreedt. „Uiteinde lijk maakt het geen bal uit of je wint, je moet al tijd je stinkende best doen", vertelt ze. Jennie Lena (echte naam: Jennie Willemstijn) speelde al eens het befaamde Apollo Theater in Harlem (New York) plat. Stond op het podium van Parijs' oudste concertzaal Olympia, waar grootheden als Jacques Brei en Edith Piaf legen darische optredens verzorgden. Zong met Anouk en Postmen. Reisde de wereld over als voorprogramma van Joss Stone. „Ik heb een mooi cv", reageert Jennie (38) nuchter als ze de opsomming hoort. En toch doet ze mee aan een talentenjacht. Want hoe mooi haar levensloop ook leest, op de radio werd ze nauwelijks gedraaid. Daar moest wat haar betreft verandering in komen. „Ik merk nu al wat een krachtig medium televisie is. Ik knal wekelijks bij 2,5 miljoen huiskamers bin nen en daardoor gaan er ineens allerlei deuren open. Ik bedoel: Perez Hilton, de bekendste blog ger van Amerika, wijdt zo'n beetje elke week een stukje aan mij! Praten met een buitenlands label is ook een stuk makkelijker, ik hoef ze mijn auditie maar te laten zien en ze zijn en thousiast." Ze had wat schroom om mee te doen aan The Voice of Holland. „Ik ben al zeven jaar bezig in de muziekbusiness en heb al die tijd alles in mijn eentje gedaan, van arrangementen bedenken tot videoclips maken. Ik weet daardoor precies hoe ik alles wil, maar blijft dat ook overeind als je de wereld van The Voice binnenstapt? „Dat Anouk coach werd, maar ook de deelna mes van Shirma Rouse (in 2013) en Rob de Nijs (in 2014) - goede vrienden van mij - heeft mijn mindset helpen doorbreken. Ik hoef niet te veran deren door The Voice. Ze vinden het daar juist heel prettig dat ik weet wat ik wil." Jennie is al van jongs af aan bezig met mu ziek. „Dat zit in mijn familie: altijd zingen en muziek maken. Als ik te lang geen muziek maak, verschrompel ik." Ze droomt van een we reldtournee. „Niet langs de Wembley Stadiums van de wereld hoor, meer de Paradiso's. Spe len in de Blue Note Jazz Club of op het Montreux Jazz Festival. En ik wil dolgraag naar Japan. Japanners zijn echte muziek liefhebbers." Eén probleem: haar gigantische vliegangst. Ze zit niet alleen met knikkende knieën in de vliegtuig- stoel, maar met complete paniek aanvallen. „Over land is ook geen optie. Mijn dochter Charlie is 2,5; ik wil niet te lang van haar weg", legt de zangeres uit. Acht maanden geleden gingen zij en de vader van Charlie uit el kaar. „Dat was heel moeilijk en ver drietig, maar we zijn nu helemaal oké. Stellen die uit elkaar gaan hebben zo makkelijk oorlog met elkaar. Ik wil dat ge woon niet voor mijn kind. Het is een kwestie van je ego en trots opzij zetten. We hebben nu co-ouderschap en ik merk dat Charlie voelt dat er rust tussen ons is." Ze valt even stil. „Als ik zo terugkijk op 2015 is het best een bewogen jaar geweest, door die breuk en The Voice." Helemaal omdat ze in The Voice de absolute fa voriet is. „In het begin ervoer ik die druk wel, maar ik leer steeds beter te ontspannen. Je moet niet denken: 'wat zullen ze van me vinden', maar 'ik kom iets moois brengen'. Ik zie het niet als een wedstrijd, want bij een optreden in Schubbekutterveen moet je net zo mooi iets wil len neerzetten als op dit podium. En zoals ge zegd: het maakt uiteindelijk geen bal uit of je wint. Voor de nummer één is niet direct een gouden toekomst weggelegd. Iedereen moet zijn uiterste best doen." 'Ik ben al zeven jaar bezig in de muziekbusiness en heb al die tijd alles in mijn eentje gedaan' Scherder, sinds zijn ontroerende tv-lezingen onder de paraplu van De Wereld Draait Door geliefd bij de Nederlandse televisiekijker, is op 17 januari te gast in het Con certgebouw in Amsterdam. Daar spreekt hij over muziek en het brein. Volgens hem draagt muziek maken bij aan de ontwikkeling van het empathische vermogen. Hij wijst op projecten waar kansarme kinderen met muziek in aanraking worden gebracht. Die projecten leveren de maat schappij op den duur allerlei eco nomisch meetbare voordelen op, om nog maar te zwijgen over de persoonlijke ontwikkeling van de kinderen zelf. Waarom stelt Den Haag daar dan niet veel meer geld voor be schikbaar? „Met de politiek aan ta fel komen is lastiger dan je denkt", zegt Scherder. „We had den ooit vijf afspraken met de Tweede Kamercommissie van de PvdA en die zijn alle vijf afgezegd. En niet door mij. Ik zou zeggen: laat me net zoals die Franse eco noom Piketty in de Tweede Ka mer even een powerpointpresenta- tie houden om te tonen waar de centen heen moeten." Volgens Scherder heeft onder zoek aangetoond dat bij kinderen die musiceren de verbindingsbalk tussen de beide hersenhelften, het corpus callosum, groter wordt. Die hersenhelften gaan daardoor beter met elkaar communiceren. „En dat is ongelooflijk belangrijk", benadruk hij. Het maakt uit wat voor muziek er beluisterd of gespeeld wordt, stelt hij. „Ze hebben non-experts naar allerlei soorten muziek laten luisteren, klassiek, tonaal en ato naal, maar ook heavy metal. In die studies kwam heavy metal eruit als angst- en stressverhogend. De hartfrequentie gaat omlaag en de bloeddruk gaat omhoog. Dat is een klinisch symptoom van men sen die heel lang chronische stress ervaren. Die muziek heeft dus een negatieve impact op je systeem - als je er niet van houdt tenminste. „Maar als je luistert naar mu ziek waarvan je houdt, en dat kan dus Beethoven of Schönberg of heavy metal zijn, dan zie je in de hersenen allerlei positieve samen werkingen in het netwerk ont staan." VRIJDAG 8 JANUARI 2016 'Het maakt geen bal uit of ik win' door Marlies van Leeuwen The Voice of Holland, vanavond, RTL 4, 20.30 uur. door Erik Voermans AMSTERDAM. „Muziek maken is op alle denkbare fronten levensbevor- derend. Dat is niet te rijmen met de teloorgang van het muziekon derwijs", stelt Erik Scherder, hoog leraar in de neuropsychologie. „Ik laat geen gelegenheid onbenut om dit te benadrukken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27