10,5 Nederlandse topman Marks Spencer vertrekt Transactiekosten creditcard en iDeal moeten snel verdwijnen' MR Morgen in de winkel! ECONOMIE 23 Weer minder gas uit Groningen Top Apple kreeg 25 miljoen dollar !SI mèmê De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) heeft afgelopen jaar minder gas gewonnen. In 2015 werd ruim 46 miljard kubie ke meter gas uit de grond ge haald. Daarvan was 28 miljard kubieke meter afkomstig uit het Groninger gasveld. In 2014 was de NAM goed voor 55 miljard ku bieke meter gas, waarvan ruim 42 miljard kubieke meter uit Groningen. In januari vorig jaar stelde minister Kamp van Econo mische Zaken het productiepla fond van het veld vast op 39,4 miljard kubieke meter. Dat werd in juni verlaagd tot 30 miljard en in oktober tot 27 miljard kuub. De topmanagers van Apple ver dienden afgelopen jaar per per soon 25 miljoen dollar. Ze verdien den veel meer dan topman Tim Cook, die 'slechts' 10 miljoen ont ving. Dat meldt de Amerikaanse beurswaakhond SEC. pw'ïPw -f' rmm. ïijöjtöwy Mare Bolland stapt op als topman van de Britse warenhuiske ten Marks Spencer. Hij zegt vrijwillig afstand te doen van een van de meest begeerde ba nen in het Britse bedrijfleven. 'The Flying Dutchman falls to earth', kopte de Daily Telegraph gisteren op internet. Het waren huis waar half Enge land zijn sokken koopt, maakte giste ren bekend dat zijn be stuursvoorzitter Mare Bolland opstapt. Net als V&D draaide het oer-Britse Marks Spencer (M&S) een te leurstellend seizoen. Door het zachte win terweer werd bijna 6 procent minder kle ding verkocht. Vol gens Bolland heeft zijn vertrek daar ech ter niets mee te ma ken. „Na twintig jaar bij Heineken en tien jaar als topman van Britse retailbedrijven, is het tijd om nog tien jaar iets anders te gaan doen met mijn leven. We wa ren al sinds de zomer bezig met mijn opvolging." V&D gaan lei den na een doorstart is voor hem geen optie, zegt hij ('al vind ik het erg treurig als Nederlandse mer ken verloren gaan'). Een andere baan als topman evenmin. „Ik wil meer gaan doen voor Unicef en Coca-Cola, waar ik commissaris ben. En prins Charles belde me gisteren nog; ik ben zijn nationaal Bolland maakte zich populair met zijn nuchtere houding ambassadeur en dat blijf ik doen." Bolland (56) werd 6 jaar gele den binnengehaald bij M&S om die warenhuisketen uit het slop te halen. Om de marges te verbete ren schroefde hij het aantal distri butiecentra terug van 110 naar 20. Hij investeerde miljoenen in het design van producten en de web shop en friste de voedselafdeling compleet op. Met succes: het wa renhuis werd winstgevender en loste 850 miljoen eu ro aan schulden af. Bolland maakte na een studie bedrijfs kunde in Groningen carrière bij Heineken. Toen hij daar gepas seerd werd als hoog ste baas, rekruteerde de Britse supermarkt keten Morrissons hem. Bolland maakte zich populair met zijn nuchtere houding. De voetbalfanaat handel de zelf zijn telefoon tjes af, lunchte in de kantine met het perso neel en declareerde geen onkosten onder het motto dat hij wel genoeg verdiende. Te gelijkertijd liep de vrijgezelle en kinderloze topman in goedzittende maatpakken en reed hij in een klassieke Aston Martin, wat bij Britse journalisten de vergelijking opriep met James Bond. In april wordt Bolland bij M&S opgevolgd door zijn collega bestuurder Steve Rowe. „Mijn rechter- en linkerhand." Terug naar Nederland komt hij niet; hij laat weten 'voorlopig' in Londen te blijven wonen. Straks moeten de kosten van de financiële transactie maar wor den verrekend in de prijs van het product of de dienst, stelt Van Vliet. „Ik vind dat de consument zelf moet kunnen kiezen hoe hij een product of dienst betaalt. En dat mensen bij bepaalde betaalme thodes niet zomaar kosten voor hun kiezen mogen krijgen. Meest in het oog springende voorbeeld zijn de vliegtickets: voor een ticket van 99 euro is een toeslag van 7,50 heel normaal. Hier moet echt een einde aan ko men." „Uit onderzoek blijkt dat het maar gaat om een heel klein per centage. Die post moet de hande laar dan maar via de prijs van het product of de dienst terughalen. Dat is transparant en zo komt het verbod ook de concurrentie ten goede. Daardoor kunnen de prijzen wellicht zelfs dalen." „Europese regels bieden een ex pliciete grondslag voor een derge lijk verbod en ook de Raad van State heeft positief op het voor stel gereageerd. Ik stel voor dat de nieuwe regels in werking tre den per 1 juli 2016. Er is veel sym pathie voor mijn plan bij de ande re partijen. WD en D66 hebben er ook aandacht voor gevraagd. We zouden de consument enorm van dienst zijn." ,u0LLANDSE HELDEKr. Kenau komt je halenl Vr Verzamel ze allemaal bij o.a.: I bruna Kijk ook op pzc.nl/HH VRIJDAG 8 JANUARI 2016 De werkloosheid in de eurozone is in november gedaald tot 10,5 procent, het laagste niveau sinds oktober 2011. Het gaat om 16,9 miljoen mensen, stelt Eurostat. Sr K' P it'M\'i't iA «Al ij, 1 j door Annemieke van Dongen door Edwin van der Aa DEN HAAG. Onafhankelijk Kamer lid en financieel expert Roland van Vliet komt met een wetsvoor stel om bedrijven te verbieden extra kosten te rekenen bij ge bruik van creditcard of iDeal. Dus aan die 1 euro extra die je betaalt als je online sushi bestelt. Waarom wilt u dit regelen? Maar aan zo'n transactie zijn toch ook kosten verbonden? Valt een verbod straks ook te rege len en te handhaven? EPLUSWeg Primera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23