101,4 Oekraïne en Rusland boos om Facebookredame van Coca-Cola Nederlandse boeren betwisten superieure kwaliteit en dierenwelzijn 22 Laadpaal met groene stroom Winkels mogen 's nachts open Ierland probeert zich te afficheren als meest duurzame voedselproducent. De vraag is of dat imago wel klopt. Allego, een aanbieder van laad- palen voor elektrische auto's, en Vandebron, leverancier van duurzame stroom, gaan samen werken. Hierdoor komt uit zo'n tweeduizend laadpalen ge garandeerd groene stroom. In het centrum van Amster dam wordt vanaf dit voorjaar een proef gedaan met het losla ten van de winkelsluitingstij den. De gemeenteraad stemt binnenkort over het voorstel, een meerderheid is voor. Maar liefst drie chef koks met een Mi- chelinster zijn op getrommeld om een lunch op tafel te toveren met Iers rundvlees en Ierse oesters. De Nederlandse journalisten wor den ontvangen in de Wassenaarse re sidentie van de ambassadeur. En de premier van Ierland schuift aan in hoogsteigen persoon. Maar voordat de flessen champagne van het presti gieuze merk Moet Chandon open gaan, krijgen de journalisten eerst een serie plaatjes te zien van weilan den die zo groen zijn, dat ze bijna pijn doen aan je ogen. Dit is het beeld dat Ierland uit draagt: uit deze vruchtbare heuvels komt het allerbeste, groenste en meest duurzame eten. Minister-presi dent Enda Kenny was afgelopen da gen met een handelsmissie in Neder land om zijn nationale duurzaam- heidsaanpak te promoten. Elke boer derij, elk voedingsmiddelenbedrijf in Ierland moet milieuvriendelijker gaan werken, legt hij uit. Dat houdt in: minder afval produceren, minder broeikasgassen uitstoten, zuiniger omgaan met natuurlijke hulpbron nen. Elke anderhalfjaar komt een controleur langs die beoordeelt of de ondernemers hun doelen halen. Ruim 55.000 boeren en 122 voedings middelenbedrijven zijn inmiddels bij het duurzaamheidsprogramma Ori gin Green aangesloten. De producenten van het befaamde rundvlees voorop, maar ook de snel groeiende zuivelindustrie en bijvoor beeld vissers doen mee. Zij zijn goed voor 85 procent van alle voedingsmid delen die Ierland exporteert. Binnen een paar jaar moet dat 100 procent zijn. De nationale vergroeningsactie werd in 2012 gestart om het land uit de crisis te loodsen. Ierland stond er beroerd voor. Banken waren omgeval len, de zeepbel op de huizenmarkt 'We beseften: we produceren groen en natuurlijk. Dat moeten we wel kunnen bewijzen' was geklapt en de werkloosheid liep torenhoog op, memoreert de pre mier. The Green Tiger was zijn scher pe klauwen kwijt. „We zijn een ei land, dus moeten we exporteren. En voedsel is ons belangrijkste product." Vergeleken met Nederland is de Ierse landbouw extensief. De bedrij ven zijn kleiner, het vee loopt vaker buiten. „We beseften: we produceren groen en natuurlijk, maar dat moeten we wel aan de wereld kunnen bewij zen", zegt directeur Aidan Cotter van Board Bia, de Ierse voedingsmiddelen organisatie. „Daarom hebben we met de overheid en producenten de han den ineengeslagen." Nu is het tijd om te oogsten. Om te beginnen in Nederland, maar ook in Duitsland en Scandinavië: landen waar bedrijven en consumenten meer geld over hebben voor eten dat duurzamer is geproduceerd. Multina tionals als Ahold, Unilever en Dano- ne zijn al aangehaakt. Want ook zij willen graag duurzaam genoemd wor den. Board Bia heeft twee medewer kers in Nederland gestationeerd om het 'groene' voedsel te promoten. Maar hoe groen is het Ierse voed sel echt? Nederlandse deskundigen zijn daar kritisch over. Origin Green is geen keurmerk, zoals Fairtrade, Eko (biologisch) en de Beter Levenster ren van de Dierenbescherming. Deel nemende bedrijven beloven dat ze duurzamer gaan werken, maar mini male eisen zijn er niet. „Laat ze eerst maar eens aantonen dat de milieu druk daadwerkelijk afneemt, en dat het systeem niet alleen het economi- sche belang van Ierland dient", zegt Ekko van Ierland, hoogleraar milieue conomie in Wageningen. De normen voor dierenwelzijn zijn bovendien niet duidelijk, zegt adviseur Maurits Steverink. „Origin Green is vooral een groot pr-offensief. En dat is heel slim: ook Nederland zou zoiets moe ten doen." Want hier zien de boeren lijdzaam toe hoe de Ieren hun rundvlees wél bij Albert Heijn en Jumbo in de schappen weten te krijgen. Iets dat Nederlandse vleesveehouders niet lukt. „Aan de manier waarop de Ieren samenwerken kunnen wij nog een puntje zuigen", zegt boerin Anita Heijdra, woordvoerster van de Keten Duurzaam Rundvlees. „Onze weides zijn minstens zo groen en mals, en qua dierenwelzijn lopen wij voor op Ierland. Maar alleen door nauw sa men te werken, zoals de Ieren doen, kun je de grote volumes en constante kwaliteit bieden die grote bedrijven verlangen." Ook voor varkenshouders, die al maanden onder de kostprijs werken, zou een 'Ierse aanpak' een uitkomst zijn, zegt woordvoerster Caroline van der Plas van de Nederlandse Vak bond Varkenshouders - zelf half Iers. „Niet om de laagste prijs concurre ren, maar met alle sectoren samen werken om de uitstekende kwaliteit van Nederlands voedsel te promoten. Maar hier hebben we de product schappen, die zich bezighielden met die promotie, afgeschaft. De achter stand die we nu hebben op Ierland, lopen we niet zomaar meer in." De advertentie leidde tot een stort vloed aan boze reacties. De Oek raïense ambassade in de Verenig de Staten schreef in een officiële verklaring: 'De Krim was en is een deel van Oekraïne'. Op sociale media roepen Oekraïners op tot een boycot van Coca-Cola. Ze voe len zich in hun nationale eer ge krenkt. Het advertentiebedrijf heeft de reclame intussen verwijderd en biedt zijn verontschuldigingen aan. Volgens Coca-Cola heeft het ingehuurde marketingbureau de kaart aangepast zonder medewe ten van de multinational. „Het is niet onze bedoeling een politiek standpunt in te nemen. We steu nen geen enkele politieke bewe ging of partij. Onze taak beperkt zich tot het produceren van kwali teitsvolle dranken." Ook technologiebedrijf Google kwam in Oekraïne in een kwaad daglicht te staan. De online ver taaldienst Google Translate zette 'Russische Federatie' in het Oek- raïens om naar 'Mordor', een regio in de trilogie van Lord of the Rings die bekend staat als 'het Land van het Kwaad'. 'Russen' werden weer 'bezetters' en de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov 'een zielig paardje'. Google stelt dat technische fouten in de al goritmen tot de onjuiste vertalin gen heeft geleid. Rusland annexeerde het Oek raïense schiereiland in maart 2014. Dat kwam Moskou op sanc ties van westerse regeringen te staan. Slechts een handvol landen erkent de Krim als onderdeel van de Russische Federatie. Economie Ryanair heeft de grens van 100 miljoen passagiers geslecht. In 2015 stapten in totaal 101,4 miljoen passagiers aan boord, 17 procent meer dan in 2014. Echt groen voedsel of een hele mooie pr-campagne? door Annemieke van Dongen Aidan Cotter Board Bia IERS RUNDVLEES Iers rundvlees in een verpakking van Albert Heijn (boven). Rechts het beeld van Ierse run deren, zoals de campag ne Origin Green dat graag wil geven. door Gerben van 't Hof KIEV. Oekraïners zijn woest vanwe ge een nieuwjaarsboodschap van Coca-Cola. Het frisdrankenmerk ad verteerde op VKontakte, de Russi sche variant van Facebook, met een landkaart waarop de Krim staat aangeven als onderdeel van Rusland. Het schiereiland werd in 2014 door de Russen geannexeerd. PEHAM HOBblfl TOfl BMECTE C De afbeelding boven is de her stelde versie die uiteindelijk is ge publiceerd op VKontakte, het Russische Face book. De hele Russische federa tie is te zien, ech ter zonder de Krim (het kleine aanhangseltje linksonder). Co ca-Cola hoopt de wrevel in Kiev weg te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22