Beter slapen door app die blauw licht wegfiltert Jetro Willems is niet zo van het benauwde SPORT 21 PSV test matrassen bij spelers thuis Vilhena en Nelom raken slaags tijdens trainingskamp Portugal Weer blijft Ajax dwars zitten Ajacieden moeten, ook deze week tijdens het trainings kamp in Belek, elke ochtend op een formulier bij de technische staf een aantal vragen over hun afgelopen nacht invullen. Hoeveel heb je geslapen? Ben je nog wakker geweest? Heb je onrustig geslapen? Als er om welke reden dan ook aan leiding bestaat het slaapgedrag nauwkeuriger in de gaten te houden, krijgen de spelers een 'slaapwatch' mee naar huis. Dat horloge houdt precies bij hoe veel uur de spelers daadwerke lijk in rust zijn en kan ook vast leggen hoe rustig zij geslapen hebben. Privacy Is de jacht naar slaapinformatie een inbreuk op de privacy? Nee, vindt algemeen directeur Eric Gudde van de Rotterdam mers: „Wij zien deze ontwikke ling vooral als weer een nieuwe manier voor spelers om verder te komen." ALBUFEIRA. Sinds een paar dagen dragen voetballers van Feye noord horloges die registeren hoeveel ze in de nacht slapen. Dat leidt natuurlijk tot voetbal humor in de selectie. Met Michiel Kramer als doelwit. De aanvaller krijgt van de buitenwe reld wel eens het verwijt dat hij te weinig doet in wedstrijden. „Michiel, je zou zo'n horloge eens tijdens de wedstrijd moe ten dragen..." Bulderend gelach op het fraaie Pine Cliff Resort in Albufeira. Tijdens het trainingskamp van Feyenoord licht wetenschap per Elize Verhoeff van de Eras mus Universiteit aan de selectie toe hoe het slaaponderzoek pre cies werkt. En ja hoor, ook tij dens de presentatie wordt Kra mer het middelpunt van hilari teit, nadat Verhoeff heeft verteld dat geen dier zo weinig slaapt als een giraffe. Zo'n langnek heeft aan twee uurtjes per etmaal ge noeg. Opnieuw gaan de blikken naar Kramer. De langste speler in de selectie snapt de vergelij king met het lange dier en haalt lachend zijn schouders op. Een profvoetballer heeft be hoefte aan zo'n acht uur slaap per etmaal. Maar die wetenschap is voor Feyenoord niet genoeg. Verhoeff en clubarts Casper van Eijck zijn ook benieuwd hoe de nachtrust precies verloopt. Wan neer slaapt Dirk Kuyt bijvoor beeld heel diep en wanneer veel minder diep? En wanneer is hij wakker? In het kader van: slapen is het nieuwe trainen, al is dat uiter aard met een ferme knipoog. Ui teraard krijgt de selectie van Feyenoord ook het citaat van Joop Zoetemelk te horen, die ooit zei dat de Tour de France in bed wordt gewonnen. Schoolvoorbeeld Verhoeff legt de spelers uit hoe onze biologische klok in de war kan raken, onder meer door jet- lags. Tennisser Novak Djokovic wordt aangehaald als schoolvoor beeld van hoe het zou moeten. De Serviër zweert bij het ge bruik van zijn speciale bril om het slaappatroon te optimalise ren zodat hij na een interconti nentale vlucht snel weer een top prestatie kan leveren. De voetballers van Feyenoord wordt tot slot dringend verzocht een app van F.Lux op hun tablet of telefoon te installeren. Het idee daarachter? Als je 's avonds lang achter je computer zit of je telefoon gebruikt, is het lastiger om in slaap te vallen. Dit komt door het blauwe licht wat de af gifte van slaaphormoon melato- nine remt. De app filtert 's avonds het blauwe licht uit het scherm. „Het zijn soms heel klei ne dingen die al helpen", stelt Van Eijck vast. Bij PSV gaat men al verder dan alleen het meten van het slapen zelf De lands kampioen gaat bij een aantal spelers de druk van de matras sen thuis testen. Algemeen directeur Toon Gerbrands: „Een klein kuiltje kan al grote invloed hebben, dan kan je niet lekker draaien." Verder heeft PSV in de spelersbus specia le kussen aange bracht en zijn de ma trassen van bedden op trainingscomplex De Herdgang vervan gen. Ook vliegt de club na Europese uit wedstrijden pas in de middag terug, in plaats van al in de ochtend. „Spelers zit ten tot vier uur na de wedstrijd vol met adrenaline, kunnen vaak pas na half drie in slaap komen, dan moet je niet vroeg al weer opstaan. Wat je in elk geval niet moet doen, is een slaappil geven, dan verstoor je het na tuurlijke patroon." Feyenoord-spelers Tonny Vilhe na en Miquel Nelom moesten gisteren met man en macht uit elkaar worden gehouden, nadat Vilhena met een karatetrap de edele delen van ploeggenoot Nel om raakte. Op het trainingsveld in Olhos de Aqua in Portugal, waar de Rotterdammers deze winterstop hun trainingskamp houden, riep trainer Giovanni van Bronckhorst na afloop direct zijn manschappen bijeen. „Er staan allemaal mensen omheen, er is volop pers bij. Dit kan ge woon niet", stelde hij. Eenmaal terug in het hotel Pine Cliffs Resort, als de vrede tussen beide vechtersbazen is getekend, licht de trainer het incident toe. „We speelden zeven tegen zeven en ik hoopte op een scherpe par tij met felle duels", aldus Van Bronckhorst. „Vilhena liet een 'jaap' op zijn been zien en Nel om zei dat hij hem helemaal niet had geraakt. Dat maakte Vilhena boos." De middagtraining vond plaats achter gesloten deuren. „Kunnen we tenminste een keer tje echt vechten", zei de coach met een vette knipoog. IAAF schorst bobo's voor het leven De ethische commissie van de in ternationale atletiekbond IAAF heeft vier omstreden bestuur ders hard aangepakt. Drie van hen, twee hooggeplaatste Rus sen (Valentin Balachnitsjev en Alexei Melkinov) en de zoon van voormalig IAAF-chef Lamine Diack (Papa Massata), mogen zelfs nooit meer bij de sport be trokken zijn. De vierde geschor ste, Gabriel Dollé (de voormalige chef van het antidopingbureau) krijgt vijfjaar schorsing. De vier zouden atleten hebben gedwon gen geld te betalen om positieve dopingtests te verduisteren. Platini niet langer kandidaat bij FIFA Michel Platini wordt niet de op volger van Sepp Blatter als voor zitter van de wereldvoetbalfede- ratie FIFA. De Franse oud-inter national, die de UEFA al een aan tal jaren leidt, heeft zijn kandida tuur officieel ingetrokken. Plati ni kwam in opspraak door een dubieuze nabetaling van t,8 mil joen euro door Blatter wegens verleende diensten als adviseur. De ethische commissie van de FI FA zette daar grote vraagtekens bij en schorste Platini voor acht jaar. De voormalige vedette ont kent iets verkeerd te hebben ge daan en tekende beroep aan. Houd een microfoon in de buurt van Jetro Wil lems en de kans is groot dat er iets filoso fisch op te tekenen valt. De nog al tijd revaliderende linksback van PSV beheerst de kunst om oud- Hollandse wijsheden weer terug te geven aan de voetballerij. „Je hebt het of je hebt het niet", zegt hij als hem gevraagd wordt of hij zijn 'bananenvoorzet' nog heeft na zijn lange blessureperiode. Willems (21) moest in juli het trainingskamp van PSV in Frank rijk verlaten vanwege knieproble men. Een halfjaar later heeft hij nog steeds geen wedstrijden ge speeld, maar traint de verdediger wel weer volop mee bij de volgen de trainingsweek van PSV. „Ik zit op zeventig, tachtig procent", geeft hij op het winderige bijveld naast het National Stadium in Mal ta aan. „Dit zijn dingen die gebeu ren in de voetbalwereld. Je bent er wel dag en nacht mee bezig en leert ermee omgaan." Relativeren kan Willems als de beste. „Er zijn mensen die ziek zijn en nooit het daglicht zien. Mijn gezondheid is nu het belang rijkste en ik pin me niet vast op een datum voor een rentree. Ik ben blij dat ik de mogelijkheid heb gekregen om hier weer bij te zijn." Heeft hij zich stiekem niet ver heugd op de Champions League ontmoeting van PSV met Atlético Madrid in maart? „Ik ben daar niet mee bezig om dat ik eerst fit moet worden. PSV heeft het gehaald, daar ging het om en dat lukte ook zonder mij." Naar eigen zeggen was het pech dat hij twee keer kort ach ter elkaar ge blesseerd raakte aan de knie. Twee maanden ge leden stond hij op het punt om zijn rentree te maken en viel hij tijdens de laat ste training voor zijn geplande terug keer op het gewricht. Opnieuw was de media le band de boosdoener. „Het was hetzelfde pro bleem en het gaat niet nog een keer gebeuren. Ik werk daar hard voor en geniet van het bezig zijn. De eer ste weken was het wennen, daarna gaat het leven door." Dan gaat de linkspoot weer naar de kleedkamer. Vragen over zijn contract zijn door technisch manager Marcel Brands al beantwoord. Vol gende zomer eindigt de over- een- komst tussen PSV en Willems en de clubleiding heeft al meermalen aangedrongen op verlenging. „In ieder geval voor een jaar", stelt Brands. „Jetro heeft richting ons aangegeven dat hij eerst volledig fit wil worden voordat hij over een nieuw contract kan praten en daarvoor hebben we begrip. Nee, we vrezen niet voor een scenario waarbij hij transfervrij weggaat." Een halfjaartje revalideren heeft het zelfvertrouwen niet weg genomen. Met zijn voorzetten bracht Willems vorig seizoen con tinu Luuk de Jong in stelling en daarmee zette hij zichzelf in de etalage bij de landskampioen. Komt wel weer goed, weet Wil lems. Hij is niet van het benauw de. „Zoiets verleer je niet." VRIJDAG 8 JANUARI 2016 Ook de nachtrust van Dirk Kuyt wordt door Feyenoord gemeten. foto's Pro Shots, Shutterstock door Mikos Couka VOETBAL BELEK. Het slechte weer in de Turkse badplaats Belek blijft Ajax voor lopig dwars zitten. De ochtendtraining werd gistermorgen al tijdens de warming-up gestaakt vanwege hoosbuien en onweer. Floewel het bleef regenen, werkte de de selectie (met Amin Younes, foto) aan het eind van de dag buiten alsnog een lange oefensessie af. foto Pro Shots ATLETIEK VOETBAL door Rik Elfrink Jetro Willems op Malta, foto Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21