Celredome mogelijke locatie voor lucratieve Icederby; ISU nog niet om Pikante titel Boogerd niet naar Langeveld 20 SPORT VOETBAL Ajax, Feyenoord en PSV hopen door meer informatie over de slaapritmes tot betere prestaties te komen. De Tour de France win je in bed, stel de wielrenner Joop Zoetemelk ooit. Maar geldt dat ook voor de landstitel bij het voetbal? In de spannende race om het kampioen schap kunnen details beslissend zijn, zoals nachtrust. En het klinkt zo logisch: als een voetballer slecht heeft geslapen, dan is hij ook minder belastbaar en dus min der productief. Toch is het pas sinds kort dat Ajax, Feyenoord en PSV in de slaappatronen van hun spelers geïnteresseerd zijn. In de ideale si tuatie kan dan per voetballer beke ken worden wat het ideale slaaprit- me is. Feyenoord heeft deze week op het trainingskamp in Albufeira de spelers uitgelegd waarom er nu in tensief onderzoek wordt gedaan naar het slaapgedrag. Promovenda Elize Verhoeff van de Erasmus Universiteit sprak twintig minu ten met iedere speler van Feye noord afzonderlijk. Vervolgens kregen alle voetballers een horlo ge dat het slaapgedrag meet. Clubarts Casper van Eijck: „De horloges helpen ons onderzoeken of het belangrijk is hoe lang spe lers slapen in de nacht voor een bepaalde inspanning. Je ziet dus dat een bepaalde speler om negen uur in de ochtend al helemaal klaar is om voluit te trainen en dat een ander lichamelijk gezien pas op zijn top is een paar uur la ter." Miljoenen euro's Volgens Van Eijck is 'voetbal soms bijna wetenschap.' Feyenoord is om die reden een samenwerking aangegaan met het Erasmus Me disch Centrum, waar Van Eijck ook werkzaam is als professor doc tor en hoogleraar met als aan dachtsgebied alvleesklierkanker. „Ik weet zeker dat goede medi sche begeleiding kan zorgen voor het verschil. Dat kan letterlijk mil joenen euro's schelen." In de ideale situatie kan dan per voetballer bekeken worden wat het ideale slaapritme is voor optimale prestatie PSV ging afgelopen zomer in zee met beddenfirma M-Line, dat on derzoek doet naar slaapgedrag. Di recteur Toon Gerbrands was afge lopen zomer een van de sprekers op het congres 'De Tour win je in bed' rond de start van de Ronde van Frankrijk in Utrecht. Daarbij werd het eerste exemplaar van het boek Het Slapende Brein van Ton Coenen overhandigd aan Zoete melk, die al decennia geleden het belang van een goede nacht onder kende. „We slapen een derde deel van ons leven", weet Gerbrands. „Op die andere twee derde probe ren we veel invloed uit te oefenen, onder meer via gerichte krachtt- training en voeding. Maar in sla pen hebben we ons nooit ver diept. Dat hebben we in Neder land lang laten liggen. Het gaat om professioneel denken. In Au stralië bijvoorbeeld zijn ze daar veel verder mee. Ik was daar des tijds met AZ. Daar meten ze bij voorbeeld ook als je midden in de nacht eruit gaat om naar het toilet te gaan, of dat dan gebeurde in je diepe slaap of in je remslaap." Gerbrands heeft hoge verwach tingen van de slaaponderzoeken. „Als een speler minder slaapt om dat hij bijvoorbeeld net vader is ge worden, zeggen we allemaal: doe 'We slapen een derde deel van ons leven, maar hebben ons nooit in slapen verdiept' maar een beetje rustig aan. Maar er zijn ook andere momenten dat spelers minder, of minder diep sla pen. Dat willen we weten en daar de belasting op afstemmen. Top sport kan veel baat hebben bij de wetenschap." Net als bij Feyenoord en PSV houden ook bij Ajax medici infor matie over slapen nauwgezet bij. ROTTERDAM. Een delegatie van Ice derby, een lucratieve schaatswed strijd tussen shorttrackers en lan gebaanschaatsen, heeft eind vori ge maand een bezoek gebracht aan Nederland. Gesproken werd onder andere met schaatsbond KNSB, diens hoofdsponsor KPN en oud-schaatsers Mark Tuitert en Niels Kerstholt, voorvechters van het nieuwe initiatief. En er werd een bezoek gebracht aan stadion Gelredome, dat er wel oren naar heeft om eind van dit jaar in Arn hem een Icederby te organiseren. Eén probleem nog: de interna tionale schaatsfederatie ISU blok keert Icederby, dat ook inzet op de kansspelmarkt, tot op heden. Vol gens de delegatie, die al sinds 2014 probeert het evenement te organi seren, is er echter een akkoord met de ISU ophanden. „Maar dat is volgens mij meer gebaseerd op hoop dan op concrete aanwijzin gen", zegt Tuitert. Hij maakte er met Kerstholt bij de Europese Commissie een zaak van dat 'We hadden Icederby nog nooit gesproken en wilden wel eens horen wat hun plannen zijn' schaatsers mogen meedoen aan een evenement als Icederby. „De Commissie maakt serieus werk van een onafhankelijk onderzoek. Maar wanneer er een besluit komt, valt niet te voorspellen. Ook ik denk dat de ISU dit stand punt uiteindelijk niet kan volhou den." Verkennend Opvallend is dat de KNSB, on danks de visie van de ISU, in ge sprek trad met vertegenwoordi gers van Icederby. Woordvoerder Huub Snoep: „Het was puur ver kennend. We hadden ze nog nooit gesproken en wilden wel eens ho ren wat hun plannen zijn." NIEUWEGEIN De Nederlandse titel van 2006, die Michael Boo gerd vanwege doping is ontno men, gaat niet naar de nummer twee van die dag, Sebastian Lan geveld. De internationale wiel- renunie UCI schorste de oud renner woensdag voor twee jaar vanwege zijn dopingbekentenis- sen in 2013. Al zijn resultaten tus sen 2005 en 2007, waaronder de nationale titel op de weg, wer den bovendien geschrapt. De KNWU meldde gisteren dat de andere renners ondanks het schrappen van Boogerd niet op schuiven in de uitslag. Dat komt, zo verklaarde de bond, omdat de schorsing door de UCI niet bin nen dertig dagen na de overwin ning van Boogerd is opgelegd. Er is nu geen Nederlands kam pioen in 2006. Die titelstrijd is beroemd vanwe ge de gevleugelde woorden die Boogerd in de slotkilometers te gen Langeveld uitsprak, duide lijk hoorbaar voor de televisie kijker. „Breuk vraagt of het in or de is", liet Boogerd aan zijn me devluchter weten. Doelend op Rabo-ploegleider Erik Breukink, die wilde weten of Langeveld be reid was de Hagenaar te laten winnen in ruil voor een geld som. Aldus geschiedde. Boogerd won, en Langeveld reed een jaar later bij Rabo. door Daniël Dwarswaard, Mikos Couka en Maarten Wijffels Top drie maakt serieus werk van slaapgedrag Toon Gerbrands PSV-directeur door Rik Spekenbrink Huub Snoep woordvoerder KNSB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20