Tiende EK allround kan Kramers laatste zijn naar Olympische Spelen SPORT 19 Tom Lau geen duo in grote ronden punt van een verder vooral Duitse wielershow. In aanloop naar zijn hoofddoel van 20t6 - olympisch goud op de tijdrit in Rio de Janeiro - zet hij zijn klassementsambities nog mi nimaal een jaartje in de koelkast. Zelfs in de Giro, waar de 9,8 kilo meter lange proloog in Apeldoorn (vrijdag 6 mei) en de heuvelach tige tijdrit van 40,4 kilometer door de Toscaanse Chianti wijn gaarden (zondag rs mei) voorals nog zijn twee hoofddoelen zijn. „Ik hoop dat het gaat lukken om in Nederland al de winst en het ro ze te pakken. Maar mocht mijn proloog net als in de Tour net niet goed genoeg blijken, dan krijg ik negen dagen later misschien nog een kans op het roze", weet de tijdritspecialist. Een goed klassement in de Gi ro najagen tot de laatste dag in Tu rijn? „Dat is niet de insteek. De Vuelta heeft me geleerd dat ik daar in de toekomst een gooi naar kan doen, maar Rio is zó belang rijk dat ik dit jaar nog de focus leg op tijdrijden en de ontwikkeling als klassementsrenner nog één jaar vooruit schuif." Geen Tour De Tour de France rijdt hij 'zeer waarschijnlijk niet'. Het plan rich ting Rio leidt hem nu via de Ron de van Oman, Parijs-Nice, Mil- aan-San Remo, Catalonië, de Am- stel Gold Race, Romandië en de Giro naar een hoogtestage en hoogstwaarschijnlijk de Ronde van Polen (dit jaar tijdens de Tour) als ultieme olympische voor bereiding. Alleen een crash in de Giro, zoals vorig jaar in de Tour, lijkt het laatste deel van dat plan nog in de war te kunnen schop pen. „Ik vind het niet zo erg, hoor. Dat ik nog een jaar tje weg kan blijven van de stress van een grote ronde. De stress van Rio gaat minstens zo groot zijn", verwacht Dumoulin. Dumoulin-gekte in Brazilië, dus. Maar ook zijn Giro-deelname met de start in eigen land zal niet onopgemerkt blijven. „De Neder landse kranten gaan me vanaf nu natuurlijk weer het roze in schrij ven..." Gaf hij lang niets om dat soort iconische, historische wielertri- cots, hoe meer hij tegen de grote prijzen aanschurkt, hoe mooier hij het gaat vinden. „Een leiders trui in een grote ronde is iets groots, weet ik nu. Ik heb er van mogen proeven in Vuelta en rij den in zo'n rode trui is wel echt iets héél speciaals. Hoe meer ik met wielrennen bezig ben, hoe leuker ik dat soort dingen ga vin den." Na rood wacht nu dus het roze. Zijn jacht op 'geel'? Die moet maar even wachten. De kleur goud gaat in zijn hoofd immers nog steeds boven alles. vrienden rijden dit sei zoen normaal gesproken echter geen enkele grote ronde samen. Met Dumoulin mee naar de Ronde van Italië? On mogelijk, Ten Dam rijdt dan de Ronde van Califor- nië, om aansluitend als meesterknecht van War ren Barguil (vorig jaar veertiende in Parijs) naar de Tour de France te ver trekken, waar Dumoulin hoogstwaarschijnlijk weer ontbreekt. Parijs- Nice en de Ronde van Ca talonië opereert Dumou lin vermoedelijk wel zij aan zij met Ten Dam. Het leek logisch toen Lau rens ten Dam eind vorig jaar voor één seizoen bin nen werd gehaald bij Giant-Alpecin. De 35-jari ge routinier zou zijn tien jaar jongere trainings maatje Tom Dumoulin een seizoen begeleiden in het rondewerk. De twee Onderuit gezakt in een van de grote, smakelo ze witte lederen fau teuils van het Victoria Olimp Hotel oogde Kramer op kerstavond in Minsk in een voor hem karakteristieke pose volko men ontspannen. Klaar voor de eerste uitdaging van 2016, het Eu ropese allroundtoernooi. Een eve nement dat hij al zeven keer suc cesvol afvinkte, een unicum. Sa men met de WK allround (begin maart in Berlijn) en de WK afstan den in Kolomna (volgende maand) staat het toernooi in de Wit-Russische metropool rood omcirkeld in zijn jaaragenda. Kramer is een schaatser van het soort dat inmiddels bijna lijkt uit gestorven, de allrounder. Het is een kunstje dat hij als geen ander beheerst, vooral vanwege zijn ver mogen opgelopen schade op de kortste nummers via de 5 en ro ki lometer te kunnen compenseren. Het heeft de Friese schaatsmiljo- nair de afgelopen tien jaar een au reool van onoverwinnelijkheid ge geven. Nu de ISU de klassieke vier kamp wil reviseren en er (met steun van de KNSB) serieus over peinst de langste afstand te begra ven, zou de lol van het allrounden er voor hem wel eens snel vanaf kunnen zijn. „Dit kan maar zo mijn laatste EK zijn", meent Kramer. „Ik hoop het natuurlijk niet. Het hangt ook een beetje af van wat de uitkomst komende zomer op het ISU Con gres zal zijn. Als het 500, rooo, 2500 en 5000 meter wordt, dan wordt het een veredeld sprinttoer nooi. Met een 3 en 5 vijf kilometer wordt het al een iets ander ver haal. En", zo sprak hij hoopvol, „er is natuurlijk ook nog een kans dat de 10 kilometer blijft bestaan." Al te druk wil hij zich er voorlo pig nog niet over maken. Na dit seizoen staan alle toernooien bij hem volledig in dienst van een groter doel, de Winterspelen van 2018 in Zuid-Korea. Daar, in Pyeongchang, wil Kramer zijn ti tel op de 5 kilometer verdedigen en zichzelf verlossen van het grootste trauma uit zijn loopbaan: het gemis van olympisch goud op de ro kilometer. De 2500 meter, aanvankelijk een project waarvoor hij speciaal toenadering zocht tot erkend kampioenenkweker Jac Orie, is voorlopig naar het tweede plan verschoven. Concurrentie „De concurrentie op de langere af standen dwingt mij ertoe", be weert de Fries. „Het niveau daar op is elk weekeinde heel hoog. Ik kan het niet tolereren veel tijd en energie in de 1500 te steken, hoe wel ik dat graag zou willen. Ik denk dat ik die afstand beter kan krijgen vanuit een basis van de 5 en 10 kilometer. Als ik het vanuit de andere kant beredeneer, kom ik te veel in het rood en raak ik te ver bij mijn natuur vandaan. Dan worden mijn 5 en 10 kilometer minder en de 2500 meter wordt er eigenlijk niet beter van. Dan kan ik beter zeggen: ik ga terug naar mijn genen. De 5 en ro kilometer dus en zo proberen de 1500 mee te trekken." Kramer voelt zich senang bij die keuze, de resultaten dit sei zoen bevestigen voorlopig ook zijn en Orie's gelijk. Hoe hij er in Minsk bij de kortste nummers voorstaat, is daarentegen ook voor hem een vraag. Denis Joeskov en Sverre Lunde Pedersen, zijn twee voornaamste uitdagers, kunnen hem op de 500 en 2500 meter pij nigen. Kramer weet het. „Ik heb ja ren gehad dat ik 36,1 of 36,2 reed op de 500 meter. Dat is wel heel lekker de andere drie afstanden rij den. In mijn optiek wordt het hier, denk ik, iets meer een inhaal race dan in andere jaren. Ik hoop dat ik die 10 kilometer niet nodig heb om het goed te maken, maar denk het wel. Nu kan het nog..." VRIJDAG 8 JANUARI 2016 Carrefr door André Venema Sven Kramer (29) sloot gisteren aan de vooravond van de EK all round in Minsk niet uit dat de tien de voorstelling ook zijn laatste wordt. De 10 kilometer verdwijnt mogelijk en de recordkampioen heeft geen trek in een 'veredeld sprinttoernooi'. PROGRAMMA EK ALLROUND Zaterdag 13.00 uur: 500 meter (v) 13.31 uur: 500 meter (m) 14.22 uur: 3000 meter (v) 15.39 uur: 5000 meter (m) Zondag 13.00 uur: 1500 meter (v) 13.52 uur: 1500 meter (m) 14.50 uur: 5000 meter (v) 15.45 uur: 10000 meter (m)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19