reacties van mensen me in eigen persoon veel te wensen over' NIEUWS 17 Aanvullend onderzoek is hard nodig hebben. De pijn die die kinderen hebben, krijg je bijna niet weg en hun toekomst is zeer zeer somber. Ouders van die kinderen vroegen om levensbeëindiging. Dat is voor gelegd aan justitie en die heeft daarmee in gestemd. Maar het zijn zeer zeldzame geval len. Eens in de paar jaar komen ze voor. Daarbij is belangrijk te zeggen dat niet alle ouders dat willen. Sommigen zien het an ders. Het protocol biedt de ouders ook de mogelijkheid er wat van te vinden. Als ze le vensbeëindiging geen optie vinden, dan is het geen optie." „Dat is erg belangrijk geweest. Doodzieke foetussen kunnen vaker worden herkend en geaborteerd. Het kan ook zijn dat de lage cijfers van levensbeëindiging een werkelijk heid maskeren en dat ouders van opgege ven kinderen een goede vertrouwensrelatie hebben met hun arts dat ze liever onder de radar blijven van het protocol met alles wat daaraan vastzit. We weten het niet." „Zeker, al die media-aandacht van toen heeft ook voor heel mooie professionele contacten gezorgd. Vanuit Nederland wordt nu meer gezamenlijk onderzoek gedaan In Amerika ontstond vo rig jaar november grote ophef over een doodziek en ongeneeslijk meisje van 5 dat 'naar de engel tjes wilde'. Haar wanho pige ouders zetten het op Facebook. Maar zelfs met de verregaande richtlijnen uit het Gro- ningen-protocol - dat al leen in Nederland geldt - zouden de Amerikaan se ouders niet geholpen zijn. De wereldwijd op zienbarende richtlijnen van het Universitair Me disch Centrum Gronin gen (UMCG) geven Ne derlandse ouders, kin derartsen én magistra ten houvast bij levens beëindiging van onge neeslijk zieke en uitbe- handelde kinderen. De regeling geldt echter voor baby's tot 12 maan den en wilsbekwame kinderen vanaf 12 jaar. Volgens de Nederlandse Vereniging voor Kinder geneeskunde (NVK) is het nu tijd voor aanvul lend onderzoek naar pal- liatieve zorg voor de jongsten en ook te kij ken naar de schrijnende gevallen van kinderen en hun ouders die nu tussen de wal en het schip vallen omdat ze net te oud of net te jong zijn. met collega's uit Canada en de Verenigde Staten. Eigenlijk is de problematiek van het einde van het leven van zieke kinderen en van ziekgeborenen iets wat de hele wereld bezighoudt. Iedereen zit ermee in zijn maag. En afhankelijk van de mate van open heid van de samenleving én het juridische systeem wat iets wel of niet toelaat, kan je daar wat gemakkelijker in bewegen. Maar eenmaal aan dat bed zit je allemaal met het zelfde probleem, met ouders en artsen zoek je gewoon naar wat het beste is. Daar gaat het nu gelukkig vooral om." „Mede vanwege de politieke haalbaarheid moest de regeling tien jaar geleden een compromis zijn. Het was al een grote stap die we zetten. Maar wat zeg je bijvoorbeeld tegen wanhopige ouders wier kind net bui ten de afspraken valt omdat het bijvoor beeld t2 maanden en één dag oud is of jon ger dan twaalf jaar? Ik ken ze, die gevallen. Het zijn ook deze ouders zelf die hun schrij nende verhalen doen in de media. Al was het alleen maar om andere ouders te bespa ren wij zij hebben moeten doorstaan. Re den waarom we ons met de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde (NVK) sterk hebben gemaakt voor aanvul lend onderzoek. Het moet de aanzet zijn tot het eerste landelijke expertisecentrum voor palliatieve zorg voor kinderen. Want terwijl er voor volwassen verschillende cen tra voor stervensbegeleiding zijn - verbon den aan de acht Universitair Medische Cen tra - is de kennis en expertise van de zorg voor kinderen verbrokkeld en verspreid." „Over de vele praktische vragen die rijzen vóórdat dat het zo moeilijke allerlaatste be sluit van actieve levensbeëindiging wordt genomen. Bijvoorbeeld: welke scenario's zijn er besproken tussen artsen en ouders over het verloop van de ziekte. Hoeveel in spraak hebben de ouders wel of niet gehad en waar hebben de artsen en de ouders be perkingen gevoeld om te doen wat ze dach ten wat goed was. Wat doe je als de pijn niet onder controle komt of als de voeding niet lukt. Als je in je besluit wordt beperkt door bepaalde wetten, kies je als ouders en arts voor andere behandelingsscenario's. Dat willen we onderzoeken." „Het voortraject is dat er ergens een diagnose wordt gesteld en langzaam maar zeker duidelijk wordt dat een kind niet meer genezen kan. Er worden dan behande lingen gestart van pijnbestrijding. In de meeste gevallen komt het kind niet bij het eindpunt van levensbeëindiging terecht maar overlijdt het daarvoor. Dat is het tra ject wat palliatieve zorg voor kinderen heet. Als NVK willen we onze energie nu stop pen in het voorstuk. Daarin gaat het niet over twee, vijf of tien kinderen maar over honderden zo niet duizenden kinderen. Hoe gaat het in de werkelijke palliatieve zorg voor al die kinderen. Krijgt iedereen de zorg die hij of zij verdient? Zo nee, waar om niet? Dat willen we nu uitzoeken om vervolgens de sterke en zwakke punten in onze aanpak te benoemen. Daarvoor zitten we met alle betrokkenen bij elkaar: de ouders, de kinderartsen, de huisartsen, de anesthesisten, de verpleegkundigen, de mensen van de thuiszorg. Als je dan ont dekt dat niet alle kinderen de zorg krijgen die ze zouden moeten krijgen, dan moeten we dat bijstellen." VRIJDAG 8 JANUARI 2016 lüaiiEa Heeft dat geringe aantal levensbeëindigingen te maken met de structurele twintigweken- echo die sinds 2007 in de basisverzekering zit? Was de storm aan kritiek ook ergens goed voor? Nu stellen ouders u nieuwe vragen. Ouders wier kind net buiten de 'voorwaarden' valt waardoor aan hun lijden moeilijker een einde kan worden gemaakt. Wat antwoordt u hun? Waar moet dat nieuwe onderzoek vooral over gaan? Dus het accent van het onderzoek in Neder land wordt verlegd van actieve levensbeëindi ging naar het traject wat daaraan vooraf gaat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17