'Mijn lijfis geen slappe hap meer' 2016: jaar van slimme gadget Omstreden geldschieters uit 10 NJEUWS 3 TIPS Sensorwake 3D-pen Fishfinder Robothond DietSensor Dochter danst, zoon en vader voetballen. En moeder Marian? Die zat op de bank en at chips. De Emmeloordse deed wel pogingen om te spor ten, maar ze verloor de moed keer op keer. „Dan sloot ik een abonnement bij de sportschool af en gaf het na een paar dagen weer op. Geen tijd, geen zin." Haar buikje verborg ze on der wijde t-shirts en haar stevi ge bovenarmen waren 'de erfe nis' van fanatieke zwemtrainin- gen in haar jeugd. Marian Grovestijn (40), 70 kilo en 1.63 lang, gooide het in oktober over een andere boeg. Ze schreef zich in bij een perso nal trainer. „Ik kan het gewoon niet alleen. Nu wacht er twee keer per week iemand op mij en moet ik wel gaan. Voorheen stond ik aan gewichten te trek ken die veel te licht voor me waren." Marian heeft haar coach als stok achter de deur, maar het kan ook zonder, stelt psycho loog Arjan van Dam. „Doorzet tingsvermogen is als een spier die je kunt trainen door din gen te doen die je uitdagen." Hij refereert aan een onder zoek waarbij de deelnemers een week lang alles moesten doen met hun 'verkeerde hand': van schrijven, aankle den, tot koffiezetten. Doorzet tingsvermogen trainen kan ook door bijvoorbeeld die moei lijke sudokupuzzel af te ma ken, vaker nee te zeggen of minder vaak je e-mail of Face- book te checken. „Het gaat er om dat je ontdekt dat iedereen over doorzettingsvermogen be schikt. Er wordt vaak gedacht: je hebt 't of je hebt 't niet." Veel Nederlanders begin nen, net als Marian vroeger, en thousiast met sporten, maar ha ken vervolgens toch weer af. Marians coach, Igor Gootjes van IgoFit, werkt vaak met po tentiële afhakers. „Wil je het sporten lang volhouden, dan moet je rustig beginnen", tipt hij. Hou ook een doel voor ogen, zegt Gootjes. „Wil je bij voorbeeld in die kleinere spij kerbroek passen, 10 kilometer kunnen hardlopen of stress kwijtraken? Daar doe je het voor. Uiteindelijk moet je écht willen veranderen." Bij Marian is de knop om. Zij is inmiddels 8 kilo lichter en wil er komend jaar nog min stens 2 vanaf. „Ik zie waar ik het voor doe: mijn lijfis geen slappe hap meer. 's Avonds zit ik niet meer uitgeteld op de bank. Ik dacht dat ik het nóóit zou zeggen, maar toen de sport school tijdens de feestdagen ge sloten was, baalde ik als een stekker." Niets zo irritant als een zoemende of pie pende wekker. De sensorwake maakt je wakker met fijne aro ma's, zoals de geur van croissantjes en es presso. Als je na drie minuten nog niet wakker bent, klinkt er pas geluid. Kosten: zo'n kleine 90 euro. Nadeel is dat je de geurcassettes voort durend moet vervan gen. The Deeper Fishfinder is een bal die vissers aan hun hengel kun nen hangen. Het sonar- systeem in de bal legt vast of er vissen in de buurt zijn en hoe warm en diep het wa ter isen stuurt dat naar je smartphone. Met deze pen kun je niet schrijven, maar wel bij zondere kunst werkjes 'oppen nen'. De pen produceert een speciaal soort plastic, dat ge smolten naar buiten komt. Het plastic droogt vrijwel meteen op. Daardoor kun je alles bou wen wat je maar wilt, zon der dat er een 3D-printer aan te pas komt. Een feest voor creabea's. Een huisdier kost heel veel energie. Zo moet een hond elke dag regelmatig wor den uitgelaten. Dat hoeft niet met deze elektrische viervoe ter: het hondje CHiP van fabrikant Wow- Wee. De robothond is in staat om trucjes te leren, zoals zitten en apporteren. Of hij 's ochtends ook de krant van de deurmat kan pakken, is onbe kend. De DietSensor - van een Franse startup - is een apparaatje waarmee je kunt me ten hoeveel calorieën er in je maaltijd zit ten. Met de app is een limiet in te stellen, zo dat je dagelijks niet te veel eten binnen krijgt. Het apparaat werkt via 'bijna-infra- rood spectroscopie signalen'. Die signa len kunnen de samen stelling van het voed sel bepalen. Een slimme plantenpot die een be richtje stuurt zodra het tijd is om de gieter te pakken. Een wasmachi ne die je met je mobieltje aanzet. Een auto waarvan je de verwar ming een uur voor het wegrijden al inschakelt. „2016 wordt het jaar waarin bedrijven serieus op slim me spullen inzetten", zegt Wout Funnekotter, hoofdredacteur van techwebsite Tweakers.net. Dat betekent dat we steeds meer 'Smart Home'-producten in de win kel zullen zien, die het leven in en om het huis makkelijker maken. Funnekotter is in Las Vegas om de bijzondere gadgets met eigen ogen te aanschouwen: hallen vol spullen die via apps met je telefoon com municeren. Zo zijn er koelkasten met halftransparante deuren en grote beeldschermen, die ook te be dienen zijn via stemherkenning. „Kijk, het is niet zeker dat we zo'n koelkast over een jaar allemaal in onze keuken hebben staan. Uitein delijk moet de consument wel be reid zijn om er extra voor te beta len. Zo is het met de meeste gad gets die hier worden gepresen teerd. Het lijkt indrukwekkend, maar het is maar de vraag of ze ook écht een succes worden." De Nationaal Coördinator Terroris mebestrijding en Veiligheid (NCTV) waarschuwt al geruime tijd voor invloed uit het Mid den-Oosten in Nederlandse mos keeën. Deze krant is in het bezit van aanbevelingsbrieven van hoge geestelijken binnen de liefdadigs- heidsintelling Revival of Islamic Heritage Society (RIHS) uit Koe weit, waarin zij alFitrah uit Utrecht omschrijven als 'een deugdelijke or ganisatie' en melden dat de mos kee geld nodig heeft. RIHS werd in juni 2008 door het Amerikaanse mi nisterie van Financiën op de sanc tielij st gezet, omdat het financiële en materiële steun zou hebben gele verd aan onder meer al-Qaeda. In juli 2015 werd de Koeweitse afde ling van RIHS weer van de lijst ge haald. Onduidelijk is waarom. De Afghaanse en Pakistaanse afdelin gen staan nog wel op die sanctie- lijst, ook in Europa. De Utrechtse moskee heeft on der meer geld nodig voor de huur en gewenste aankoop van haar pand. „Wij verzoeken jullie hen te steunen en te faciliteren", schrij ven de RIHS-geestelijken. De meest opmerkelijke brief is geschre ven door Nayef al-Ajmi, de voorma lige minister van Justitie en Islami tische Zaken van Koeweit. Al-Ajmi werd in 2014 door de Amerikaanse onderminister van Financiën be schuldigd van financiële steun aan al-Qaeda. Hij ontkende, maar trad wel af. Ook heeft deze krant de beschik king over een betalingsopdracht De moskee zou geld hebben gekregen van RIHS, een lief dadigheidsinstelling die wordt gelieerd aan al-Qaeda Meer sporten. door Hanneke van Houwelingen Marian is met behulp van coach Igor afgevallen, foto Freddy Schinkel Succesvol sporten is niet makkelijk. Deze tips helpen je op weg. 1 Sport in groepsverband Uit onderzoek van NOC*NSF blijkt dat mensen die een groepsles volgen het langer volhouden dan wie in zijn uppie sport. Zeven maan den versus zeven we ken. Erik Lenselink van NOC*NSF: „Sa men sporten is gezel liger en werkt als een stok achter de deur. Je wilt de an der niet laten wach ten. Zoek vooral een sport die je leuk vindt. Houden jouw vrienden van wielren nen en jij niet? Dan ben je ten dode op geschreven." 2 Ga 's ochtends Dat is beter vol te houden. Wie moe is na een lange dag werken, heeft vaak weinig puf om nog te sporten. Mocht je toch 's avonds gaan, ga dan direct na je werk of als je terug komt van school. Eerst op de bank ploffen is funest, tipt personal trainer Igor Gootjes. Daar ver dwijnt het laatste restje 'zin'. „Kies een vast tijdstip, zodat sporten een vast on derdeel van je dag wordt." 3 Niet te vaak wegen Gootjes: „Je li chaamsgewicht schommelt elke dag. De ene ochtend een kilootje eraf, de vol gende dag een kiloo tje erbij. Dat werkt demotiverend. Stap één keer per week op de weegschaal op hetzelfde tijd stip." i door Peter Winterman LAS VEGAS. Vind je het bijzonder dat je met je smartphone de ther mostaat aanstuurt? Maak dan je borst maar nat, want dit is nog maar het begin. Op de CES in Las Vegas, 's werelds grootste gadgetbeurs, barst het van de alledaagse spullen die straks met je telefoon te bedie nen zijn. door Yelle Tieleman UTRECHT. De salafistische alFitrah-moskee in Utrecht onder houdt banden met een liefdadig heidsinstelling uit Koeweit, die door de Amerikaanse overheid tot voor kort in verband werd gebracht met al-Qaeda. Ook is er een betalingsop dracht waaruit blijkt dat de omstre den moskee 136.000 euro ontvangt van een andere liefdadigheidsinstel ling uit dat land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10