Project loopt uit op wantrouwen en machtsspelletjes /ffJZlfJ'f. NIEUWS 9 Het samenvoegen van de 22 regionale meldkamers is ernstig onderschat. Ingrijpen is cruciaal. 399,- DEN HAAG. Het plan om één orga nisatie voor 112-meldkamers op po ten te zetten, dreigt te mislukken. Het project is complex en de uit voerende partijen wantrouwen el kaar. De vraag is: wie krijgt de macht en wie betaalt de rekening? Miljoenen aan besparingen gin gen al verloren. Uit een rondgang bij betrokken partijen blijkt dat het project is uitgelopen op wantrouwen en machtsspelletjes. Iedereen vindt: het samenvoegen van de 22 regio nale meldkamers is gigantisch on derschat. Toponderhandelaars spreken over een 'gebrek aan regie' en een 'enorm afbreukrisico'. „De kans dat dit project een succes wordt, is nul", zo klinkt het. Terwijl het idee waar toenma lig minister Ter Horst in 2010 mee kwam, niet eens zo slecht was: wie 112 belt, wordt gelijk verbon den met een landelijke meldka mer voor brandweer, politie en ambulance. Sneller, efficiënter, goedkoper. Deze week moest mi nister Ard van der Steur (Veilig heid en Justitie) concluderen dat het plan op deze manier onhaal baar is. In het rapport 'Grip herpak ken!' staat de reden. De samenvoe ging tot maximaal tien landelijk gecoördineerde meldkamers én de opzet van een ICT-systeem lopen gevaar. Op meerdere vlakken zijn 'grote risico's en problemen' gesig naleerd en partijen 'wantrouwen' Miljoenen aan besparingen gingen al verloren. Hoe deze kosten worden gedekt, is onduidelijk elkaar. Ingrijpen is cruciaal. Een besparing van 10 miljoen in 2015 mislukte en een bezuini ging van 50 miljoen per jaar vanaf 2021 staat op losse schroeven. Hoe die onvoorziene kosten worden ge dekt, is onduidelijk. In de begro ting zitten ook andere gaten. „Vanaf het begin hebben we ge waarschuwd dat het proces ern stig werd onderschat door het mi nisterie", zegt Henri Lenferink, verantwoordelijk voor de 25 Veilig heidsregio's. „Dit is wat anders dan een kleine reorganisatie. Het beoogde meldkamersysteem heeft een omvang die nergens ter we reld te vinden is." Voorzitter Gerrit van de Kamp van politievakbond ACP bena drukt dat een meldkamer niet 'zo maar een callcenter' is. „Voor de politie is het een professionele plek waar vertrouwelijkheid en re gels essentieel zijn." Van de Kamp ziet de organisatie nu ten prooi vallen aan een machtsstrijd. „De grootste fout was deze reorganisatie te koppe len aan een bezuiniging. Er is niet geluisterd naar waarschuwingen. Doordat iedereen een deel moet ophoesten, ontstaat de discussie: van wie is die meldkamer?" Frank Giltay, voorzitter van de Centrale Ondernemingsraad van de politie, moet lachen als hij de vraag krijgt wat er is misgegaan. „Er is een mission impossible ge creëerd. En die besparing van 50 miljoen euro is op niks geba seerd." Teruggaan is bijna geen op tie, zegt voorzitter Geert Priem van politievakbond ANPV. „Maar er moet een gedegen plan komen met goede sturing." Binnenkort gaan de verschillen de partijen opnieuw om tafel. Bronnen zeggen dat het project tien jaar kan duren. Een woord voerster van het ministerie van Veiligheid en Justitie heeft niets toe te voegen aan het bericht dat de minister heeft verstuurd. „Alle partijen houden hetzelfde doel: een landelijke meldkamerorganisa tie." (0318) 58 09 58 DONDERDAG 7 JANUARI 2016 Plan voor centrale meldkamer 112 stevent af op groot fiasco De gemeenschappelijke meldkamer regio Haaglanden, foto Peter Monteny door Edwin van der Aa en Susanne Geuze 5 dagen Praag en Bohemen 5/8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 8/10 dagen Boedapest en omgeving Balatonmeer en Boedapest 10 dagen Barcelona en omgeving Barcelona en Andorra 8/10 dagen Wenen en het Wienerwald Donaudal Wenen (Maria Taferl) Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Brochure en boekingen www.bolderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9