Middelburg wil restafval minder vaak ophalen Dorpsraad Sluiskil: Sloop huizen in Naereboutstraat, niet in Havenstraat Collectie voormalig landbouwmuseum volledig naar Schoondijke ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Familie Verhage van Het Klinket opent in juni de eerste fase van een agrarisch themapark. In de gemeente Sluis zijn al musea over onder meer vis serij, archeologie en Staats- Spaanse linies te vinden. Al lemaal hebben ze een bin ding met de streek, maar de landbouw ontbreekt in het rij tje sinds Agrimuda in Sint Anna ter Muiden de deuren sloot. „En landbouw is hier in de streek ook heel belangrijk", geeft Baltus Ver- hage (30) aan. Hij kan het weten, want de fa milie Verhage heeft een biolo gisch akkerbouwbedrijf in Schoon dijke waar vader Tonny al jaren boert. Op het perceel staat ook Het Klinket, een uitspanning die De collectie van voormalig Agrimuda staat voor een deel al bij Het Klinket. door de familie wordt gerund. In de loop der jaren is het bedrijf steeds meer gaan faciliteren: over nachten, iets drinken op het ter ras, boeren-, of voetbalgolfen, fees ten en in de zomer ronddwalen in het maïsdoolhof. En nu een agra risch themapark, waarin alle facet ten van de boerderij samenko men. „We hadden al een tentoon stelling over de aardappelteelt, om dat de oude machines een hobby zijn van mijn vader", vertelt Baltus. Daarom meldde de familie zich toen landbouwmuseum Agri muda sloot wegens bezuinigingen en een afnemend bezoekersaantal. „Zo houden we de collectie in stand en het past hier natuurlijk goed." Een deel van de collectie staat al opgeslagen bij de boerderij in Schoondijke. „We hebben van alles, van de tijd dat alles met paar den werd gedaan tot ongeveer de jaren zestig. De rest van de collec tie verhuist eind deze maand van Sint Anna ter Muiden naar hier." Het idee voor een themapark staat dus al even op de planning en de nieuwe schuur waar het mu seumgedeelte in komt, is aan de buitenkant zo goed als af. Vanbin nen staan al een museumbalie, en kele ploegen en andere werktui gen die te maken hebben met aardappelteelt en graanoogst. „Er komen nog schermen met infor matie en er is een filmpje in de maak", vertelt Baltus. De totstand koming van het themapark ge beurt in fasen, in juni opent het museumgedeelte waar een deel van de collectie te zien gaat zijn. „We noemen het bewust een agrarisch themapark, omdat het een aanvulling wordt op wat we allemaal al doen hier. Uiteindelijk is de bedoeling dat het een wande ling wordt. Dat we op verschillen de plekken op de boerderij the ma's uit de landbouw laten zien en je tussendoor bijvoorbeeld boe- De totstandkoming van het themapark gebeurt in fasen, in juni opent het museumgedeelte. rengolf kunt spelen. Dus niet al leen een schuur met spullen, dat werkt niet." Plannen voor de toekomst zijn er genoeg. „We kunnen om de zo veel tijd bijvoorbeeld de collectie wisselen omdat we te veel hebben om in het museum te zetten. We willen het in de toekomst ook graag interactief maken, met com puters waar informatie op te bekij ken is." Om het park verder te ontwik kelen, wil het college van Sluis 30.000 euro beschikbaar stellen. De gemeenteraad moet hier nog over beslissen. MIDDELBURG. Als eerste gemeente in Zeeland draait Middelburg de inzameling van afval om: restafval wordt niet meer overal opgehaald, maar mensen moeten dat zelf weg brengen naar ondergrondse contai ners. „Het past in de visie 'van af val naar grondstof, waarbij je het waardevolle afval wel ophaalt en het restafval niet", verklaart wet houder Arjan Beekman. Middelburg kiest voor het mi lieumodel. Dat richt zich op 'het maximaal terugdringen van rest afval door maximaal omgekeerd inzamelen in te voeren'. Waar dat kan, zoals in de binnenstad en in compacte woonwijken, moeten mensen hun restafval zelf weg brengen naar ondergrondse contai ners. In het buitengebied en in ruim opgezette woonwijken behouden mensen hun grijze container, maar die wordt nog maar één keer per maand geleegd. Die huishou dens krijgen er een oranje contai ner bij voor plastic afval. Middelburg is daarmee de eer ste gemeente in Zeeland die dat zo gaat doen, bevestigt Kees Wes- terweele, ambtelijk secretaris van het Olaz (Openbaar Lichaam Af- valstoffenverwij dering Zeeland) De gemeenteraad moet het nieu we afvalbeleid nog goedkeuren, maar Beekman verwacht daarvoor brede steun. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen maakte eerder bekend van de hui zen af te willen. Dat leidde tot on rust in het dorp. Daarom was Peter Seen van Woongoed dins dagavond te gast op de vergade ring van de dorpsraad in Sluiskil. Hij legde uit dat Woongoed heeft onderzocht hoeveel huurwonin gen in 2030 in Zeeuws-Vlaande ren nodig zijn. „We zien dat het aantal mensen en het aantal huis houdens afneemt en vergrijst. Het is onvermijdelijk dat het woning bestand in de toekomst kleiner en levensloopbestendiger moet wor den", aldus Seen. De bewoners van de huizen aan de Havenstraat zijn afgelopen oktober in kennis gesteld van de sloop. En zij waren niet blij. Ze willen op dezelfde plek blijven wo nen en vinden niet dat de huizen Woongoed zegt niets toe, maar wil wel nog eens kijken naar sloop van woningen en blijft in gesprek met de dorpsraad. in slechte staat verkeren. De bewo ners vinden de dorpsraad aan hun zijde. Dorpsraadvoorzitter Jan Da ne kwam daarom op de proppen met een alternatief. „In de Frans Naereboutstraat staan elf huizen die er veel slechter aan toe zijn dan die in de Havenstraat. Het zou veel meer voor de hand liggen om die te slopen." Dane opperde verder de wonin gen in de Havenstraat te koop aan te bieden aan de bewoners. Dan zou Woongoed er ook vanaf zijn. Seen wilde geen toezeggingen doen, maar zei de argumenten wel te willen onderzoeken. In fe bruari praten dorpsraad en Woon goed verder. DONDERDAG 7 JANUARI 2016 door Sophie Stockman als themapark Baltus Verhage werkt met samen zijn familie hard aan het agrarisch themapark, waarvan de eerste fase het landbouwmuseum in de nieuwe schuur is. Er komen onder meer landbouwwerktuigen in te staan, zoals de aardappelplanter, foto Ronald den Dekker Boerderij door Simon Zwiers SLUISKIL. De dorpsraad van Sluiskil blijft zich verzetten tegen de sloop van zes eengezinswoningen aan de Havenstraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81