Rechtszaak tegen bestuurders woningcorporatie afgekocht voor 4,8 miljoen euro Experts zijn onthutst, huurders boos: oud-topman Staal betaalt schijntje na miljardenschandaal. NIEUWS 7 Kamer 'moreel ontredderd' door deal GEESBRUG gladheid matig uw snelheid DIFFELEN ROTTERDAM. Beschamend. Een an der woord heeft Annie van der Meer (8r) uit Rotterdam niet voor de schikking die woningcorpora tie Vestia heeft getroffen met oud-topman Erik Staal (foto) en zes commissarissen. Hij moet 1 miljoen euro terugstorten. „Staal heeft twee miljard euro verduis terd - want daar komt het op neer. Vervolgens komt hij er wel heel makkelijk vanaf. Voor de huurders is het alleen maar slech ter geworden." Want Vestia heeft geld nodig, heel veel geld. De corporatie dreig de in 2012 na de handel in risi covolle derivaten kopje onder te gaan en moest de schade bij de banken afkopen voor twee miljard euro. Oud-directeur Staal zei niet in de gaten te hebben dat zijn fi nanciële topman voor 21 miljard euro aan huurpenningen besteed de aan schimmige beleggingspro ducten. Maar gewone huurders als Van der Meer, die sinds i960 woont in een galerijflat in Rotterdam-Zuid, betalen de rekening. „Het wijkkan- toor van Vestia is al twee jaar dicht. De flats van de andere cor poraties worden netjes schoongemaakt, maar hier zijn galerijen één grote bende. Er wordt gepoept en gepist, toe zicht is er niet." De grootste tegenval ler: sinds het beleggings- schandaal verhoogt Vestia ieder jaar de huren met het wette lijk maximum, plus inflatie. Dat kan oplopen tot een stijging van tien procent, waarschuwt de Lan delijk Huurdersraad van Vestia. Met de schikking heeft het nieuwe bestuur van Vestia giste ren een eind gemaakt aan het juri dische steekspel met Erik Staal en andere oud-bestuurders. Staal en de commissarissen betalen in to taal 4,8 miljoen euro en zijn daar mee verlost van rechtszaken en an dere schadeclaims. Het bedrag ver bleekt bij de 2 miljard euro waar voor Vestia Staal en consorten drie jaar geleden aansprakelijk hield. Het overgrote deel van die 4,8 miljoen wordt uitgekeerd door de aansprakelijkheidverzekering die Vestia voor de bestuurders had af gesloten. Staal zelf hoeft slechts één miljoen euro uit eigen zak te betalen. Een omstreden pen sioenvergoeding van 3,5 miljoen euro, die hij de dag voor zijn vertrek in casseerde, mag hij hou den. „Echt te dol voor woorden", meent finan cieel onderzoeker Pieter Lakeman. „Als je netto 2,5 miljoen overhoudt na het naar de Filistijnen helpen van een organi satie, vind ik dat ongehoord." Ook hoogleraar Corporate Fi nance Jaap Koelewijn noemt de schikking onbevredigend. „Het ir riteert mij mateloos dat deze zaak niet voor de rechter is gekomen. Geen rechter heeft kunnen vast stellen wat hij fout heeft gedaan. Ik snap dat men uit efficiëntieover wegingen de zaak probeert te schikken, maar dit doet geen recht aan de maatschappelijke on vrede." Staal is te makkelijk weg gekomen, concludeert Koelewijn. „Hij is voor een miljoen euro ver lost van dit dossier. Hij heeft ge schikt, dus is er geen sprake van een schuldbekentenis. Zo kan hij zich weer vertonen op feestjes en partijen." Jurjen Lemstra, de advo caat van Staal, bevestigt dat de schikking is getroffen zonder er kenning van aansprakelijkheid. „Staal vindt niet dat hij aansprake lijk is. Met deze schikking is hij wel verlost van lange procedures en de kosten die daaraan verbon den zijn." Vestia geeft als reden voor de schikking dat het af wilde van de 'juridische kluwen'. Het vermo gen van Staal is in kaart gebracht en het miljoen was 'het hoogst haalbare'. De advocaat van Staal ontkent dat. „Mijn cliënt heeft een deel van zijn vermogen be schikbaar gesteld." In de Tweede Kamer is ergernis te horen over de schikking. „Dit is een dispropor tioneel mager resul taat", meent Kamer lid Roland van Vliet, voorzitter van de en quêtecommissie die woningcorporaties zo als Vestia op de kor rel nam. „Staal heeft miljoenen verdiend en ook nog een riante afkoopsom meegekre gen. Nu kan hij de ko ning blijven spelen in zijn villa op Bonaire. Ik blijf achter met een moreel ontred derd gevoel." De PvdA is laaiend en wil dat minister Stef Blok (Wonen, WD) bekijkt of de schade, die in de mil jarden loopt, alsnog kan worden verhaald. „Het is raar als een di recteur zo weg kan komen, terwijl huur ders de rekening beta len door hogere hu ren. Let wel: dat zijn mensen met de klein ste beurs. Het is ver ontrustend dat Vestia het op deze manier heeft afgedaan." DONDERDAG 7 JANUARI 2016 Schikking Vestia-affaire is 'echt te dol voor woorden' door Antti Liukku en Koen Voskuil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7