Plan nachtopvang in Sint Jansteen Wat mogen asielzoekers wel en wat mogen ze niet? In december woning voor 73 statushouders Slordig Magnetron Onderzoekers van integratie 2 ZEELAND Asielzoekers hebben moeite om aan een baan te komen, als ze een verblijfsstatus krijgen. Er is eerder actie nodig. COMMENTAAR Storm in een glas water? Komisch misverstand? Gevaarlij ke slordigheid? Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers en de gemeente Schouwen-Duivenland hebben gisteren een pijnlijke voorstelling gegeven. Bekendmaken dat een paar honderd vluchtelingen naar Renesse komen en dan, staande de persconferentie, dit nieuws moeten herroepen: dat wil je lie ver niet meemaken. Hoe dit kon gebeuren? De gemeente kon gis teren geen uitsluitsel geven. Kennelijk is de communicatie met het COA ook na deze misser nog moeizaam. Maar het is veel te simpel om alleen naar de gemeente te kijken. Die had hooguit vooraf even de eigenaar van de be oogde camping kunnen raadple gen. Dat is Roompot Vakanties. De baas van dat bedrijf laat er geen twijfel over bestaan dat het COA wist dat de camping niet be schikbaar is. Het COA gleed eer der uit in Zeeland. In Axel was in het najaar al een informatieavond gepland, toen duidelijk werd dat het opvangorgaan er met de ver keerde persoon onderhandelde. Ook dat feest ging niet door. Een en ander zou lachwekkend zijn, als het niet om zo'n delicate kwestie zou gaan. In Zeeland is gelukkig een ruim draagvlak voor noodopvang. Het zou zonde zijn als dat wordt aangevreten door slechte communicatie en overduidelijke slordigheid. Als het niet om zo'n delicate kwestie zou gaan, zou deze rare voorstelling lachwekkend zijn. Peter Verdonk van de Vetona- group is bezig met de ontwikke ling van dit project. Hij wil het res taurant zo mogelijk aankopen en probeert met fondswerving via in ternet (crowdfunding) het beno- 'Hier is zeker behoefte aan nachtopvang. In Hulst ken ik al vier mensen die op straat leven' Peter Verdonk, Vetonagroup digde geld bij elkaar te krijgen. De actie loopt via de website www.ve- tonagroup.eu. Particulieren wordt gevraagd minimaal honderd euro in te brengen voor een periode van drie jaar. Verdonk probeert in eerste instantie het voormalig res taurant te huren. Volgens Verdonk is er in Sint Jansteen, Hulst en omgeving ze ker behoefte aan een nachtop vang. Hij zegt al vier mensen te kennen die daar op straat leven. In de voormalige Chinees in Sint Jan steen wil hij in totaal twintig nachtopvangplaatsen aanbieden. „We willen mensen ook helpen weer een eigen plek in de samenle ving te vinden", aldus Verdonk die een vereniging voor sociale be geleiding in Antwerpen had en als zelfstandige werkte in de bouw. Hij woont sinds enige tijd in Kapellebrug. De nachtopvang is één onder deel van het project. Overdag zal de vroegere Chinees onderdak bie den aan een sociaal centrum waar iedereen kan komen die dat wil. Verdonk denkt vooral aan (eenza me) ouderen. Mensen zullen er een maaltijd kunnen gebruiken. De Vetonagroup biedt ook een klusjesdienst en doet desgevraagd schuldbemiddeling, aldus Ver donk. Hij hoopt het sociaal cen trum al vrij snel te openen. Voor de opvang moet veel worden ver bouwd. Toestemming van de ge meente Hulst is er nog niet. Ver donk verklaart al wel overlegd te hebben met de welzijnsinstelling Hulst voor Elkaar. Almanak De magnetron van de Kloetingse fa milie had al geruime tijd geleden de geest gegeven. Daardoor stond de va der des huizes de afgelopen maanden, vanwege zijn niet altijd reguliere werktijden, regelmatig moeizaam zijn avondmaal in een pan op te warmen. Vorige maand was hij het beu en be stelde via een webshop een nieuwe magnetron. Die werd niet volgens af spraak de volgende dag geleverd. Ook later niet. En nog steeds niet. En dus klunsde hij gisteravond weder om met zijn eten. Het enige dat echt warm werd - witheet zelfs - was zijn hoofd. De stoom kwam uit zijn oren. Nieuwbouw op plek CZ-kantoor Het voormalige kantoor van zorgverzekeraar CZ in Terneuzen maakt plaats voor appartementen. De vergunning ervoor is aange vraagd bij de gemeente. Ze venendertig appartemen ten zijn er in totaal ge pland, waarvan negentien van 93 vierkante meter in een vierlaagsgebouw en achttien van 50 vierkante meter in twee lagen er naast. De negentien grote re appartementen krijgen allemaal uitzicht op de Oostkolk, met ook een bal kon aan die kant. Winterfestijn met optocht In Eede wordt vrijdag een winterfestijn gehouden. Op het schoolplein en bij het Hof van Eede gebeurt van alles tussen 19.00 en 22.00 uur. Om 19.30 uur vertrekt een lampionop tocht. Op het plein staan kraampjes en na de op tocht er is iets te eten en drinken. Dweilband Leute Boven Alles zorgt voor mu ziek. Ook wordt er een lichtshow geprojecteerd op de kerktoren. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de gymzaal. Familie Huissen wint Mitsubishi De familie Huissen uit Kruiningen heeft de Mitsu bishi Space Star gewonnen die het Sluise Trendy Tele com verlootte. Het bedrijf deed dat vanwege het tien jarig bestaan. Ook klanten van restaurant Cote d'Azur, van dezelfde eige naar Salar Azimi (foto), kre gen één van de 30.000 lo ten. Leonie de Nood uit Waterlandkerkje won de tweede prijs, een home ci nema set, en Aardenburger Piet de Vriese de derde prijs: een wellnessweekend in het Elderschanshotel in zijn woonplaats. Lid commissie welstand gezocht De gemeente Sluis zoekt een nieuw lid voor de com missie Ruimtelijke Kwali teit - de vroegere wel standscommissie. Kandida ten moeten minstens vijf jaar in de gemeente wonen en in staat zijn bouwkundi ge tekeningen te lezen, maar mogen juist niet des kundig zijn op het gebied van architectuur. Leden worden benoemd voor drie jaar. Solliciteren kan tot 22 januari. Meer informatie: www.gemeentesluis.nl. VLISSINGEN. Asielzoekers moeten sneller geholpen worden bij hun integratie in Nederland. Terwijl nu veel aandacht gaat naar het vinden van (tijdelijke) opvang plekken, zouden gemeenten en andere instanties ook aandacht moeten hebben voor de periode daarna. Dat stelden het Sociaal Cultu reel Planbureau, het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Documen tatiecentrum en de Wetenschap pelijke Raad voor het Regerings beleid onlangs in het rapport 'Geen tijd te verliezen'. De drie instituten onderzoch ten de integratie van 33.000 asiel zoekers die tussen 1995 en 1999 naar Nederland kwamen. Daar naast bekeken ze de integratie van statushouders in onder meer de gemeente Goes. Wat blijkt? De meeste men sen zijn in Nederland gebleven, maar ze hebben grote moeite met het vinden van werk. Dat komt onder meer door de lange asielprocedure. De onderzoekers vinden dat gemeenten meer moeten doen om ervoor te zor gen dat asielmigranten snel inte greren. De tijd die mensen in op vangcentra verblijven, moet be ter benut worden. In die periode kan bijvoorbeeld geïnventari seerd worden welke diploma's en werkervaring iemand heeft. Mensen moeten gestimuleerd worden om een Nederlands di ploma te halen. Daarnaast moe ten mensen die een verblijfsver gunning hebben gekregen, zo snel mogelijk een huis toegewe zen krijgen. Bij de plaatsing moet rekening gehouden wor den met de beschikbaarheid van werk voor de statushouder in zijn of haar vakgebied. Vreemdelingen van wie de asiel procedure nog niet is begonnen, mogen niet werken in Neder land. Ze mogen ook geen stage lopen en ook geen vrijwilligers werk doen. Asielzoekers, van wie de procedure loopt, mogen wel vrijwilligerswerk doen. Pas als ze zes maanden in de pro cedure zitten, mogen asielzoe kers stage lopen en maximaal 24 weken per jaar werken. Als een asielzoeker eenmaal een (tijdelij ke) verblijfsvergunning heeft, dan is hij of zij vrij op de arbeids markt. Statushouders zijn ver plicht om een inburgeringscur- sus te volgen, maar mensen die nog in de asielprocedure zitten, mogen dat nog niet. Asielzoe kers jonger dan 18 jaar hebben wel recht op onderwijs. MIDDELBURG. In december heb ben 73 vluchtelingen met een verblijfsvergunning woonruimte gevonden in Zeeland. Op de val reep is daardoor nog een flink deel van de achterstand wegge werkt. Dat blijkt uit cijfers van de overheid. Goes wist de meeste status - of vergunninghouders een woon ruimte te bieden. Met de komst van 21 mensen in december doet deze gemeente zelfs veel meer dan haar is opgedragen. Hetzelf de geldt voor Borsele waar zich in december tien vergunning houders vestigden. Kapelle had al een voorsprong ten opzichte van de taakstelling. In totaal werden in december 73 vluchtelingen met een ver blijfsvergunning in Zeeland ge huisvest. In totaal gaat het in de tweede helft van 2015 om 349 mensen. De achterstand waar mee Zeeland die tweede helft van vorig jaar begon (100 perso nen) is teruggebracht tot 85. Ko mend half jaar moeten de Zeeuwse gemeenten samen 452 vergunninghouders huisvesten. Daarbovenop komen nog eens de 85 mensen die Zeeland achter loopt. Alle cijfers zijn terug te vin den op de site www.opnieuw- thuis.nl van het ministerie van Veiligheid en Jusititie. door Harmen van der Werf SINT JANSTEEN. In het voormalige Chinees restaurant aan de Brouwe rijstraat in Sint Jansteen komt mo gelijk een nachtopvang voor daklo zen en een sociaal ontmoetingscen trum. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN EEDE SLUIS OOSTBURC Help de vluchteling aan werk door Cornelleke Blok en Cuido van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79