"Rissen kinderen en inburgeraars in Tholen is alles pais en vree Vrienden halen 27.500 euro op voor ziekenhuis Borselse kerstbomen krijgen tweede leven in plantsoenen en op wandelpaden BEVELANDEN en THOLEN 7 Borselse kinderen kunnen met het inzamelen van kerstbomen een leuk zakcentje verdienen. Met een kerst boom aan zijn bagagedrager ge bonden en rode wangen van in spanning komt Jort van Zaltbommel (9) uit Hein- kenszand het terrein van de ge meentewerkplaats in zijn woon plaats opgefietst. „Dit is al de vier de", hijgt hij, terwijl hij de spinbin- der losmaakt. „Mijn broer is in het dorp bomen aan het zoeken en ik breng ze naar hier. Of andersom." Een beetje haast heeft Jort wel, want elke boom levert vijftig euro cent op en dat geld kan hij goed ge bruiken. „Ik ben aan het sparen voor een laptop." In de gemeente Borsele is het al zeker twintig jaar vaste prik: kinde ren uit de dorpskernen verzamelen eens per jaar kerstbomen en leveren die in bij een van de verzamelpun ten. Iedere boom levert een kleine vergoeding op. Medewerkers van de Buitendienst gooien alle bomen door de versnipperaar en het eindre sultaat verdelen ze vervolgens over plantsoenen en wandelpaden. „Mi lieuvriendelijker dan verbranden en ook nog eens leuk voor de kinde ren", zegt gemeentewoordvoerder Arnoud Knegt. De elfjarige Tim Vermue uit Ove- zande is een fanatiekeling. Hij brengt ieder jaar zo'n veertig bo men bij het inzamelpunt aan de Schutterstraat. „De meeste mensen kennen de actie en leggen hun boom in de voortuin" zegt Tim. „Dan kun je 'm zo meenemen. Alle bomen die ik afgelopen week vond, heb ik bij ons in de achtertuin ge legd. Zowat de hele tuin lag vol." Opa Piet is - net als afgelopen jaren - ingeschakeld om de bomen met auto en kar bij het verzamelpunt te krijgen. Hij doet het graag. „Voor de kinderen is het een leuk zakcentje. Toen Tim na de allereerste keer kerstbomen brengen met zijn han den vol muntstukken in de auto stapte, zei hij tegen me: Ze zeggen dat je van geld niet gelukkig wordt, maar ik word hier toch best geluk kig van hoor!". Dat geldt ook voor Charlene van de Waart (7) uit Heinkenszand. Sa men met opa en oma komt ze 111 bo men bij de werkplaats afleveren. Ze kijkt toe hoe 'haar' bomen één voor één verdwijnen in de versnipperaar, maar eigenlijk is het haar vooral om het geld te doen. Waaraan ze het gaat besteden, weet ze nog niet. „Ik ga eerst heel veel sparen. Dan kan ik later iets groots kopen." 'Mijn broer is bomen aan het zoeken en ik breng ze naar hier' 'Ik heb een week lang bomen verzameld; de hele achtertuin lag vol' 'Ik ga eerst sparen; dan kan ik later iets heel groots kopen' Zo Kinderopvang vangt kinderen op in een pand aan de Zoekweg in Tholen-stad. De laatste vrije ruimte in dat gebouw wordt sinds enige tijd door de gemeen te verhuurd aan Accessio, voor de taallessen aan allochtonen. De SP maakte zich vorige maand boos over een 'stigmatise rende' mail die de kinderopvang hierover naar de ouders had ge stuurd. Daarin werd gerept over een onveilig gevoel onder ouders door deze 'vreemde mensen'. Ouders werden gerustgesteld met de mededeling dat de inbur geraars eerst worden gescreend en de deur altijd op slot gaat. Ook zou Accessio de tijden zo hebben aangepast, dat het halen en brengen van kinderen nooit samenvalt met de komst van de inburgeraars. De SP vroeg burgemeester en wethouders om opheldering. Die laten weten de toonzetting van de brief ongelukkig te vinden, iets wat Zo Kinderopvang zelf ook al had gesteld. Dat de deur op slot gaat heeft volgens het col lege niets met de komst van de inburgeraars te maken. „Dat is een standaardprocedure." De SP wil dat het college be kijkt hoe op een prettige manier kan worden kennisgemaakt met de allochtonen, maar die tussen komst van de gemeente lijkt niet nodig. „De partijen hebben geen problemen met elkaar", schrijven B en W. „Kinderen en cursisten hebben zelfs al een gezamenlijke voorleesactiviteit gehouden." SINT-ANNALAND De Vrienden van Siem uit Sint-Annaland hebben met hun activiteiten in 2015 27.500 euro opgehaald voor het Prinses Maxima Centrum in Utrecht. Dat ziekenhuis is volle dig gespecialiseerd in kinderonco- logie. De stichting Vrienden van Siem is opgezet door de voetbalvrienden van de in 2006 overleden Siem Vroegop uit Sint-Annaland. Sinds die tijd zamelen ze elk jaar geld in voor goede doelen op het gebied van kanker. Onder meer het Sophia Kinder ziekenhuis, de Daniël den Hoed kliniek en het Bravis Ziekenhuis (toen nog Lievensberg) hebben daar de afgelopen jaren mooie voorzieningen van kunnen beta len. Onlangs werd in het Sint-Rembert Ziekenhuis in Tor hout nog een snoezelruimte geo pend, die met geld van de Vrien den van Siem is betaald. In totaal is in de loop der jaren al bijna an derhalve ton ingezameld. De vrienden hebben bekendge maakt dat het goede doel van 2016 wederom het Maxima Medisch Centrum in Utrecht is. Het geld zal weer worden ingezameld met diverse activiteiten. DONDERDAG 7 JANUARI 2016 Geld sparen met sparren door Ellen Jobse De negenjarige Jort van Zaltbommel foto's Marcelle Davidse Jort van Zaltbommel (9), Heinkenszand brengt zijn kerstbomen per fiets naar de gemeentewerkplaats in Heinkenszand. Tim Vermue (11), Ovezande Charlene van de Waart (7), Heinkenszand door Rob Paardekam THOLEN. De plooien - als ze er al waren - tussen Zo Kinderopvang en Accessio, aanbieder van taalcur sussen aan inburgeraars in Tholen, zijn weer gladgestreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77