Glibberen, slippen, glijden en vallen 'Misschien arrogant, maar we hebben niet gelobbyd' 6 NIEUWS Nederlands echtpaar in Costa Rica aan dood ontsnapt Politie vindt xtc-lab Top over strijd tegen terreur ZWOLLE ASSEN. Het klinkt tegenstrijdig, maar Koning Winter is zelfs in staat om de ijspret te bederven. De KNSB-schaatsmarathon in As sen werd gisteravond afgelast van wege de extreme ijzel en glad heid. Schaatsers en bezoekers kon den ijsbaan De Bonte Wever niet veilig bereiken. Het extreme weer legde ook giste ren het openbare leven in vooral Groningen, Friesland en Drenthe plat. Er waren veel glij- en valpar tijen. Op de Spoedeisende Hulp kwamen 150 mensen binnen met botbreuken, kneuzingen en hoofd wonden. In Assen overleed een man nadat hij op de stoep was uit- gegeleden. Tientallen auto's raakten in een slip en gleden de berm in of te gen andere auto's. Daarbij raakten twee mensen gewond. Op de weg tussen Zwolle en Assen stond op zeker moment 86 kilometer file. Ongeveer 450 melkveehouders za ten 's ochtends opgescheept met hun verse melk, omdat Friesland- Campina het witte goud niet kon ophalen. De melk werd uitgestort in de mestput. Later op de dag kon het ophalen worden hervat. De bezorging van de post liep ver traging op, vuilniswagens konden de weg niet op voor het ophalen van afVal, en de controle van het Nederlandse luchtruim op onbe kende vliegtuigen vond plaats vanuit het Brabantse Volkel, om dat er te veel ijzel was bij de lucht machtbasis in Leeuwarden. Alsof het nog niet genoeg was, kampte het noorden ook met smog, omdat de wind vanuit het oosten fijnstof blies. Het weeralarm (code rood) blijft van kracht voor de drie noordelij ke provincies omdat het op veel plekken glad blijft. Rijkswater staat waarschuwt mensen in het noorden ook vandaag niet de weg op te gaan. Scholen blijven voor de derde dag dicht, foto's Frans Paalman, Carlo ter Ellen, CinoPress, ANP Op toeristisch gebied lijkt de regering met het EU-voorzitterschap miljoenen euro's en duizenden banen te laten liggen. NBTC Holland Marketing, betaald door overheid en de toeristische sector om ons land op de kaart te zetten, heeft in een eerder sta dium suggesties gedaan. De instelling zegt in een korte reactie dat we 'elke kans moeten pakken' en constateert dat de rege ring kiest 'voor een soberder aan pak'. De kabinetskeuze staat lijn recht tegenover de strategische vi sie van de toeristenlokkers. Die vi sie beschrijft groei naar zestien miljoen internationale bezoekers in de komende vier jaar. Het rap port pleit voor 'grote inspannin gen van de overheid' omdat 'be kendheid en beeldvorming van groot belang zijn'. De marketeers van ons land wil len toeristen overal onze natuur, dorpen en steden tonen. De bezoe kers geven over vier jaar samen zo'n 11 miljard euro uit. Daarvan komt 40 procent via belasting bij overheden terecht. Bovendien levert dat 20.000 extra banen op. Ook levert een goed imago 'een winstgevend Hol land' op met extra aantrekkings kracht voor toptalent en bedrij ven, schrijft NBTC Holland Marke ting in de visie. Onder vorige voorzitterschap- pen, zoals in 2004 en 1997, wer den de Europese vergaderingen wel gespreid. Toenmalig minister Bot zelf haalde zijn buitenlandcol lega's in 2004 naar Chateau Neer- canne bij Maastricht: „Een symbo lisch mooie plek, vlakbij het drie landenpunt." Maastricht heeft samen met de provincie Limburg al in 2013 en nogmaals in 2014 gevraagd om een bijeenkomst, vertelt burge meester Annemarie Penn-te Stra- ke. „In onze Euregio van vier mil joen mensen ervaren wij alle Euro pese problemen met drugs en cri minaliteit of met werk over de grens. Toeristische promotie was een mooie bijvangst geweest. We zijn teleurgesteld. De vraag is nu wel hoe serieus je Nederland in Europa - en andersom - neemt." Bot vindt het jammer dat de mi nisters van Justitie en Binnenland se Zaken eind deze maand ook in Amsterdam bijeenkomen. Hun in formele raad zou met de vluchte- lingencrisis en terreur wel eens één van de belangrijkste van de ko mende zes maanden kunnen wor den. Een vreemde zaak, zegt Bot: „In de wereldhoofdstad van vrede en recht, Den Haag, 50 kilometer zuidelijker, komen ze niet." De Amsterdamse burgemeester Eber- hard van der Laan is blij. Lachend: „Misschien gaan ze dit in de rest van het land heel arrogant vinden, maar we hebben helemaal niet ge lobbyd. We waren beschikbaar en het kwam onze kant uit. Dit is goed voor iedereen, want ik weet zeker dat iedereen Amsterdam een geweldige stad vindt." Na de roofmoord op het echt paar Hans en Sita Snelders in Costa Rica is een ander Neder lands stel ternauwernood aan de dood ontsnapt. Henk en Ca- rolien Peters-van Duijnhoven, onlangs nog de hoofdrolspelers in het tv-programma Ik vertrek, overleefden dinsdagavond een brute overval. Ze keren zo snel mogelijk terug naar Groesbeek. Drie mannen probeerden Caro- lien in haar eigen huis in Costa Rica om te brengen. Doordat het haar lukte rumoer te ma ken, kwam ze er nog genadig van af: met diverse steekwon den en een verwrongen kaak. De politie heeft gisteren in een bedrijfspand in De Meern (ge meente Utrecht) een xtc-labora- torium gevonden. Een 52-jarige man, die bij het gebouw aanwe zig was, is als verdachte aange houden. De politie was het pand aan de Damzigt binnenge gaan na een melding dat er hen nep zou worden gekweekt. De agenten vonden geen hennep, maar troffen wel een laborato rium aan voor de productie van de synthetische drug xtc. Wat voor stoffen er in het bedrijfs pand lagen, en in welke hoe veelheden, wordt nog onder zocht. Een gespecialiseerd team zal het laboratorium ontmante len. Henk (52) en Carolien (47) run nen een B&B in Sarapiqui, een plaatsje iets ten noorden van de hoofdstad San José. Henk: „We hadden drie lokale gasten die een nacht hadden geboekt. Het waren een beetje vreemde figuren. Carolien was beneden aan het opruimen, toen ik haar ineens hoorde schreeuwen." Hij pakte zijn geweer en sprint te naar beneden. Hij rende de daders achterna en schoot op de auto. Voor Henk en Carolien is de poging tot moord - na een serie natuurrampjes, 'de drup pel'. „Want het leven is ons lief." In Den Haag is maandag een in ternationaal overleg over de strijd tegen terreur. Dat heeft het ministerie van Buitenland se Zaken gisteravond gemeld. Vertegenwoordigers van de an titerreurorganisatie Global Counterterrorism Forum (GCTF) en van de Anti ISIS-coa- litie komen bijeen. Minister van Buitenlandse Zaken Bert Koenders heeft het initiatief ge nomen. De bewindsman vindt het „van belang dat de interna tionale coalities regelmatig de klokken gelijkzetten". Er wor den ministers verwacht van lan den die zelf terreur te verwer ken hebben gehad, zoals Nige ria, België en Tunesië. door Tonny van der Mee door Bart van Eldert en Frans Boogaard De Amsterdamse burgemeester Van der Laan (links) ontvangt voorzitter Jean-Claude Juncker van de Europese Commissie in museum De Hermitage met champagne, foto Martijn Beekman/ANP SARAPIQUI UTRECHT DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6