Kleine dieren en planten varen wel bij bomenkap in Westerschouwen Schotse hooglanders ingezet voor behoud open landschap Burgh-Haamstede SCHOUWEN-DUIVELAND 7 In de duinen bij Nieuw-Haamstede zijn gisteren elf Schotse koeien losgelaten. De dames helpen met het natuurbeheer. In april mochten de eerste vier hooglanders al even wennen in het voorportaal aan het Zeesterweegje. Vo rige maand kregen ze gezel schap van zeven soortgeno ten, overgebracht uit het duinge bied bij Amsterdam. Nu wacht hen een ruim 8oo hectare grote strook vol sappige Amerikaanse vogelkers (prunus), waar Natuur monumenten en Staatsbosbeheer maar wat graag van af willen. De prunus verovert in hoog tempo terrein in de duinen, wat ten kos te gaat van het meer gangbare open landschap. Met hun grote hoorns kunnen de hooglanders zich letterlijk een weg banen door het struweel. En daarmee schep pen ze tegelijkertijd meer ruimte voor de al langer in het gebied gra zende pony's. „We hopen op een mooie sa menwerking", zegt boswachter Jan de Roon van Natuurmonu menten. De no Shetlanders raken op leeftijd en de kudde zal de ko mende jaren van lieverlee uitge dund raken. Mede in dat verband wordt nu ook de inzet van de hooglanders beproefd. Een 25 meter lang schrikdraad 'Het zijn hele rustige koeien. Ze doen eerder een stap achteruit dan dat ze op je zullen afkomen' heeft de imposante roodharigen tot dusver in het voorportaal ge houden. Wanneer Alex de Visser van Staatsbosbeheer het draad voor de helft oprolt en zo een vrije doorgang maakt naar het ach terliggende gebied, staan de da mes niet bepaald te trappelen om de weidse natuur in te wandelen. „Je kunt wel merken dat ze een paar keer lelijk hun neus hebben gesto ten", verklaart de bos wachter de afstand die ze houden tot de oude grens. Zijn collega van Natuur monumenten roept en fluit hen geruststellend aan. „Kom maar. Kom. Kom maar. Koei, koei, koei, koei. De lokroep heeft ef fect. De leidsvrouwe neemt het voortouw en duikt het doornige duin randstruweel in. Een paar anderen volgen direct. De rest van de groep kijkt lan gere tijd op veilige afstand toe, maar beantwoordt uit eindelijk ook aan het kudde gedrag. En weg zijn ze, de Meeuweduinen in. Hun graasgebied strekt zich uit tot het bosperceel aan de Adriaan van der Weijdeweg bij Burgh. Dus wandelaars zouden de breed gehoornde dames wel eens plots op hun pad kunnen vinden. Niks aan de hand, verzekert De Visser. Mits ouders niet proberen hun kind voor een leukefo to op de rug van de langharige koe te zet ten. „Met de Shetlan ders proberen ze dat ook wel steeds. Dat soort tafere len willen we lie ver voorkomen. Het blijven hoe dan ook wilde dieren." Maar in principe zijn de hooglanders on gevaarlijk, bena drukt De Vis ser. „Het zijn heel rustige koeien. Ze doen eerder een stap ach teruit dan dat ze op je zullen afkomen. Maar het is wel verstandig de dieren met rust te laten." „Deze keer is het doel vooral de ach terliggende duinen meer de ruimte te geven. De grens tussen duin en bos is nu vrij 'hard'. Door voor een meer geleidelijke overgang te zor gen, schep je betere omstandighe den voor kleinere dieren en plan ten", legt De Visser uit. Het kappen van de ongeveer 60 Staatsbosbeheer verwacht dit keer zo'n 3000 kubieke meter aan Oostenrijkse dennen te oogsten in Boswachterij Westerchouwen. jaar oude Oostenrijkse dennen is maandag begonnen. Daarvoor wordt een speciale machine ge bruikt. Naar verwachting is drie tot zeven weken nodig om het perceel in het noord-westelijk deel van de boswachterij uit te dunnen. De bo men worden verzameld aan de Adriaan van der Weijdeweg en gaan per vrachtwagen naar Neeltje Jans. Daar worden de stammen over geladen op een schip, voor trans port naar de fabriek in Genk. In die houtzagerij worden ze verwerkt tot zogeheten obs-plaat, waar in de wo ningbouw veel vraag naar is. De houtoogst zal in de toekomst minder worden, zegt De Visser. Het bos wordt 'verjongd' met de aan plant van loofbomen. DONDERDAG 7 JANUARI 2016 Elf dames in de duinen door Marcel Modde Alex de Visser, Staatsbosbeheer foto's Dirk-Jan Gjeltma door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE. Staatsbosbe heer verwacht dit jaar zo'n 3000 kubieke meter hout te kunnen oog sten uit de Boswachterij Wester schouwen. Dat is iets meer dan nor maal, aldus boswachter Alex de Vis ser. De oogst van de Oostenrijkse dennen, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67