Echtpaar neemt met pijn in het hart afscheid van Afrika Politie extra actief na serie inbraken Zierikzee a m 6 SCHOUWEN-DUIVELAND IVveeluiklezing over opvoeden Lintje voor brandweermannen Stichting Tabora werd in 1998 opgericht door de Zeeuwse ziekenhuisdirecteuren als 'gift' aan George. In de regio Open repetitie Zeeuws Projectkoor Opfriscursus rijvaardigheid Introductieavond duiksport Mijn dorp, mijn stad door Annemarie Zevenbergen Oost-Afrika zit hen in het bloed. Een groot deel van hun leven brachten Gon (72) en George (75) Joosten uit Oostka- pelle door in Kenia en Tanzania. De vijf kinderen van het echt paar werden er geboren. Binnen kort pakken ze de koffers om weer af te reizen naar Tanzania. Naar 'hun' ziekenhuisje, de kin deren en de oma's. Met gemengde gevoelens, ver telt Gon: „We gaan niet alleen de balans opmaken van het afge lopen jaar, maar ook afscheid ne men. Dat doet me veel. Ik ben er behoorlijk emotioneel onder." George: „Ze zullen jou daar nog meer missen, ze zijn zo gewend aan Mama Gon." Het stel, zij verpleegkundige en hij kinderarts, werkt sinds 1967 in Oost-Afrika. Na George's pensionering zetten zij hun werk voort als vrijwilligers. In 1998 krijgt het echtpaar een forse steun in de rug als de Zeeuwse ziekenhuisdirecteuren de Stichting Tabora oprichten. Tabora steunt kleinschalige ini tiatieven en projecten op het ge bied van gezondheidszorg, on derwijs en welzijn. Zo sponso ren zij kinderen vanaf hun eer ste schooldag op de basisschool tot het eind van hun opleiding of studie. Maar ook gratis medi cijnen voor epilepsiepatiënten of steun aan bejaarden die de zorg dragen voor hun kleinkinderen. Het echtpaar kijkt terug op een leven waarin Afrika een do minante rol speelde. Gon: „We waren net getrouwd toen we naar Kenia vertrokken." George: „Uitgezonden door Memisa. Ik werd hoofd van een klein missie ziekenhuisje met 120 bedden. Dat was heel spannend." Na een korte terugkeer in Nederland gaat George aan de slag in een nieuw ziekenhuis op de grens van Kenia en Uganda. Uiteindelijk kiest het echtpaar ervoor om de kinderen in Neder land de middelbare school te la ten volgen. George wordt in 1981 directeur van het kinderrevalida- tiecentrun Zonneveld in Oostka- pelle. Maar bloed kruipt waar het niet gaan kan en in '94 wor den ze door Memisa opnieuw uitgezonden. Maar dit keer zon der de kinderen. „Dat was moei- lijk. We reisden veel heen en weer naar Nederland", vertelt Gon. George: „We zijn al langer aan het afbouwen. Je moet daar ook niet onmisbaar willen zijn. Ze moeten het daar zelf verder ont wikkelen. Het koloniale dicteren van 'zo moet het' is gelukkig al lang voorbij." Gon: „Afrika is ook veran derd. Overal zie je nu televisie én mobieltjes. Het idee van 'we moeten daar oude schoenen en brillen brengen' is achterhaald. Maar ondersteuning blijft no dig." George en Gon Joosten: „Oost-Afrika is een soort thuis voor ons gewor den." foto Ruben Oreel ZIERIKZEE. De politie gaat extra surveilleren in Zierikzee omdat er momenteel veel wordt inge broken in woningen. Vooral in de wijken Malta en Poortam bacht sloegen de laatste weken inbrekers hun slag. Volgens de politie zijn alleen al in de maand december 22 aan giften gedaan van inbraken in woningen, schuurtjes, garages en bedrijven. De buit bestond on der andere uit geld, computerap paratuur, mobiele telefoons en sieraden. De politie gaat zowel in uni form als onopvallend surveille ren. Ook komen er extra contro les om op die manier de daders te pakken te krijgen. Volgens de politie zijn er wel al tips binnen gekomen die nu nog worden on derzocht. De politie raadt de in woners van Zierikzee aan om di rect 112 te bellen als ze iets zien dat verdacht is. Ook wordt aange raden om kentekens te noteren van verdachte auto's of het signa lement van mensen die zich ver dacht gedragen. Tot slot wordt aangeraden om ramen en deu ren goed te sluiten. KERKWERVE Het Zeeuws Projectkoor houdt donderdag 14 januari een open re petitie in de Hervormde Kerk van Kerkwerve. Onder leiding van dirigent Ma rien Stouten wordt gestart met het instuderen van de muziek rondom het thema 'Schepping'. Op het programma staat muziek van Haydn, Rutter en het orato rium Schepping van )ohan Brede- wout. De uitvoering is op zater dag 23 april in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De repetitie start om 19.45 uur. BURGH-HAAMSTEDE Veilig Verkeer Nederland afdeling Schouwen-Duiveland houdt bin nenkort opfriscursussen rijvaar digheid voor zestigplussers. Omdat de geplande cursus van maandag 25 januari is volgeboekt, vindt er op vrijdag 29 februari een tweede sessie plaats in Burgh-Haamstede. De cursus is bedoeld voor bestuurders om ken nis en vaardigheden in het ver keer bij te spijkeren. De leeftijden van de cursisten lopen uiteen van 55 tot 92 jaar. De kosten voor de gehele cursus bedragen 25 euro per persoon. Dit is inclusief theo rieles over nieuwe regels, een oren-, ogen- en reactietest, een rijtest van een uur met certificaat en koffie, thee en en lunch tij dens de theoriedag. Aanmelden bij coördinator Rob Visser, via wn-sd-project@zeelandnet.nl. ZIERIKZEE Duikvereniging SOV Scaldis in Zierikzee houdt op vrijdagavond 15 januari een introductieavond om vrijblijvend kennis te maken met de duiksport. De avond begint om 19.00 uur in het zwembad van Zierikzee met een theorieles. Na uitleg over de apparatuur en veiligheidsaspec ten gaan de deelnemers te water. Elke leerling wordt begeleid door een ervaren instructeur. Alle be nodigde apparatuur wordt ver zorgd door Scaldis. Het enige wat deelnemers zelf moeten meene men, zijn een handdoek en zwem- kleding en - indien mogelijk - een duikbril, snorkel en zwemvin nen. Aanmelden kan bij de secretaris via secr@sovscaldis.nl of 0111-417105 MIDDELBURG Repetities Grootkoor Zeeland van start De repetities van Grootkoor Zeeland staan op het punt van beginnen. Vandaag wordt de aftrap gege ven. De repetities worden gehouden in de Hoek steen (Dauwendaele) in Middelburg van 19.15 tot 22.00 uur. Als solist is de Roe meense zanger loan Micu te gast. Vanaf de negentiger jaren is Mi cu gevestigd in Neder land en verleent hij zijn medewerking aan vele concerten. THOLEN Feestcafé voor mensen met beperking Het Feestcafé geeft op zaterdag 16 januari een feestelijke avond MIDDELBURG in Tholen voor men sen met een beper king. De avond begint om 19.30 uur en duurt tot 23.30 uur en vindt plaats in De Meulvliet. DJ Antal Sla ger verzorgt de mu ziek. Deze avond is de entree gratis. Daar naast heeft de organi satie een enveloppen- kraam, waarmee prij zen te winnen zijn. KERKWERVE Oud papier De leden van sv WIK'57 halen zaterdag weer oud papier op in de kernen Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. Inwo ners wordt verzocht papier tijdig en gebun deld klaar zetten. KATS Benefietconcert In de Katse Kerk wordt zaterdag 16 ja nuari een benefietcon cert gehouden. De op brengsten van deze poëzie en muziek avond gaan naar de re novatie van het Nieuw-Zeelandhuis van de kerk. Het con cert duurt van 20.00 tot 23.00 uur, toegang kost 10 euro. OOST-SOUBURG Tekening Souburgse op kalender Parlement De tekening van Mirre Kruk (11) van ba- sischool Het Kompas in Oost-Souburg prijkt dit jaar op de kalender van de CDA-delegatie in het Europees Parle ment. Europarlementa riër Lambert van Nis- telrooij kwam de kalen der gisteren persoon lijk overhandigen aan Mirre. Verpleegkundige en auteur Pau- lien Bom houdt vrijdag 15 en za terdag 16 januari een Tweeluikle zing op de Vrije School Zeeland in Middelburg. Bom spreekt over opvoeden tus sen ideaal en werkelijkheid. De le zing is een samenwerking tussen Inspiratie voor Ouders, de Vrije School Zeeland en de Antroposo fische Vereniging. De Tweeluiklezing begint 15 ja nuari om 20.00 uur en kost 10 eu ro, op 16 januari kost de lezing 7,50 euro en begint die om 10.00 uur. Aanmelden voor vrijdag via avinzeeland@gmail.com, voor za terdag via info@vsz.nl. GOES. Burgemeester René Verhulst heeft gisteravond aan vijf leden van de vrijwillige brandweer een koninklijke onderscheiding uitgereikt. De gedecoreerden E. Kloet en M.C.J. Rijk uit Wolphaartsdijk en E.R.C. La- vooij, F.A. de Roo en A. Joosse uit Goes (vlnr) werden Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Ze hebben allen een jarenlange staat van dienst bij de vrijwillige brandweer, foto Johan van der Heijden BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Muziekles; 19.30 uur: Zangver eniging Zilt; 19.30 uur: Bridge; DREISCHOR Trefpunt De Dors vloer, 18.45 uur: Re petitie Creskidz Muziekvereniging Crescendo, 19.45 uur: Repetitie Fanfare Muziekver eniging Crescendo; ELLEMEET Dorpshuis, 19.30 uur: Dansclub The Four Seasons: Kom de danspasjes weer ophalen; NIEUWERKERK Punt -3 Kerkring, 19.30 uur: Dorps raadvergadering en Nieuwj aarsbij een komst; NOORDGOUWE Dorpshuis,19.30 uur: Klaverjas/ jo- keravond; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30-15.30 uur: Koersbalmiddag van d'Antilopen; 18.45 -19-30 Drum band Nieuw Le ven; 19.45-22.00 Muziekvereniging Nieuw Leven; RENESSE Dorpshuis, 9.00-12.00 uur: Schilderclub; 19.30 uur: Klaverjassen, 19.30 uur: Biljar ten; 19.30 uur: Yoga Steffine; ZIERIKZEE Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Tentoonstelling mi niatuur- en spiona- gecamera's; FIZI, 20.00 uur: A Perfect Day; Havenplein, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt; Stad huismuseum, 11.00-14.00 uur: Tentoonstelling VASTeiland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66