Poppodia zoeken samenwerking Wat mogen asielzoekers wel en wat mogen ze niet? In december woning voor 73 statushouders Slordig Magnetron Onderzoekers van integratie 2 ZEELAND Asielzoekers hebben moeite om aan een baan te komen, als ze een verblijfsstatus krijgen. Er is eerder actie nodig. COMMENTAAR Storm in een glas water? Komisch misverstand? Gevaarlij ke slordigheid? Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers en de gemeente Schouwen-Duivenland hebben gisteren een pijnlijke voorstelling gegeven. Bekendmaken dat een paar honderd vluchtelingen naar Renesse komen en dan, staande de persconferentie, dit nieuws moeten herroepen: dat wil je lie ver niet meemaken. Hoe dit kon gebeuren? De gemeente kon gis teren geen uitsluitsel geven. Kennelijk is de communicatie met het COA ook na deze misser nog moeizaam. Maar het is veel te simpel om alleen naar de gemeente te kijken. Die had hooguit vooraf even de eigenaar van de be oogde camping kunnen raadple gen. Dat is Roompot Vakanties. De baas van dat bedrijf laat er geen twijfel over bestaan dat het COA wist dat de camping niet be schikbaar is. Het COA gleed eer der uit in Zeeland. In Axel was in het najaar al een informatieavond gepland, toen duidelijk werd dat het opvangorgaan er met de ver keerde persoon onderhandelde. Ook dat feest ging niet door. Een en ander zou lachwekkend zijn, als het niet om zo'n delicate kwestie zou gaan. In Zeeland is gelukkig een ruim draagvlak voor noodopvang. Het zou zonde zijn als dat wordt aangevreten door slechte communicatie en overduidelijke slordigheid. Als het niet om zo'n delicate kwestie zou gaan, zou deze rare voorstelling lachwekkend zijn. De Vlissingse cultuurinstelling Cultuurwerf ziet de subsidie de komende vier jaar verdampen, wat kan leiden, kondigde direc teur Onno Bakker eerder aan, tot sluiting van De Piek per 1 januari volgend jaar. Succesvolle bespre kingen met De Spot maken de kans om De Piek open te houden groter, verwacht Bakker. Hij bena drukt dat een poppodium als De Piek niet zonder gemeentelijke bij drage kan. Maar samen met De Spot en andere culturele instellin gen kan De Piek een breed en kwa litatief goed programma brengen. Directeur-bestuurder Marja Al- bers van de Stichting Welzijn Mid delburg, waaronder De Spot res sorteert, ziet in het overleg over nog intensievere samenwerking vooral kansen om meer en kwali tatief goede artiesten naar Walche ren te halen. Ook zij verwacht, be scheiden, financiële voordelen, maar ze ziet - naast grote betrok kenheid van vrijwilligers bij beide podia - toch vooral voordelen voor een breder cultureel aanbod, regio naal én provinciaal. De Piek kreeg onlangs het keur merk 'podium C' van het Fonds voor Podiumkunsten, waardoor veelbelovende bands en sin ger-songwriters met een garantie subsidie naar Vlissingen kunnen worden gehaald. Onno Bakker: „De C-status geeft ons de moge lijkheid om aantrekkelijke, nieu we bands te boeken, omdat het ri sico door het Fonds voor Podium kunsten wordt afgedekt. De status van podum C duidt ook op het landelijk belang van De Piek als toppodium onder de kleine con certzalen, een gegeven dat de raadsleden van Vlissingen moet aanspreken." De gemeenteraad van Vlissin gen moet uiteindelijk in de loop van dit jaar een besluit nemen. Groenlinks pleit al enige tijd voor het openhouden van De Piek. Wet houder Sem Stroosnijder wil het poppodium ook niet kwijt, maar waarschuwde dat de 'bezuinigingsopgave' blijft staan. Almanak De magnetron van de Kloetingse fa milie had al geruime tijd geleden de geest gegeven. Daardoor stond de va der des huizes de afgelopen maanden, vanwege zijn niet altijd reguliere werktijden, regelmatig moeizaam zijn avondmaal in een pan op te warmen. Vorige maand was hij het beu en be stelde via een webshop een nieuwe magnetron. Die werd niet volgens af spraak de volgende dag geleverd. Ook later niet. En nog steeds niet. En dus klunsde hij gisteravond weder om met zijn eten. Het enige dat echt warm werd - witheet zelfs - was zijn hoofd. De stoom kwam uit zijn oren. Vier Zeeuwen in finale biertappen In de finale van de landelij ke biertapwedstrijden van Misset Horeca staan vier Zeeuwen. Renny Minnaert van Desa- finado in Middelburg, Gwen Nooteboom van Sa- lud! in Scharendijke en Stephanie en Daniëlle van Sabben van De Panhoeve in 's Heer-Arendskerke gaan woensdag 13 januari de strijd aan met 45 collega-barlieden uit het hele land. Dat gebeurt tijdens de Ho reca Vakbeurs in de Am sterdamse Rai. 10.000 euro vuurwerkschade In Tholen is voor 9981,70 euro schade aangericht tij dens de jaarwisseling. Dat is bijna drieduizend euro meer dan vorig jaar. Vol gens een woordvoerder komt dat door twee grote schadegevallen en doordat het vuurwerkvandalisme al een week eerder begon dan voorgaande jaren. Hoe wel uit voorzorg een aantal afvalbakken was afgesloten voor de jaarwisseling, zijn de kapotgemaakte vuilnis bakken goed voor ruim tweederde van de totale schade. Memorial Morton Feldman De Amerikaanse celliste Frances-Marie Uitti geeft zaterdag 16 januari een con cert in de Vleeshal in Mid delburg. Het concert wordt gehouden ter nagedachte nis van componist Morton Feldman (1926-1987). Naast het optreden van Uitti zal dichter F. van Dixhoorn twee gedichten voorlezen en beeldend kunstenaar William Verstraeten (foto) tien schilderijen expose ren. De bijeenkomst be gint om 14.30 uur en is gra tis. 'Aandacht voor problemen Doel' Ook B en W in Terneuzen moeten aan de bel trekken over de problemen bij de kerncentrale in Doel. Dat vinden raadsleden Jos van Ginneken (CDA) en Ernst Jonker (GroenLinks). Ze wijzen op de incidenten die daar de afgelopen tijd plaatsvonden. Het duo vraagt het college of dat be reid is bij de Nederlandse en Belgische instanties aan dacht te vragen voor de vei ligheid van de Zeeuws-Vla mingen. B en W moeten nog antwoorden. VLISSINGEN. Asielzoekers moeten sneller geholpen worden bij hun integratie in Nederland. Terwijl nu veel aandacht gaat naar het vinden van (tijdelijke) opvang plekken, zouden gemeenten en andere instanties ook aandacht moeten hebben voor de periode daarna. Dat stelden het Sociaal Cultu reel Planbureau, het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Documen tatiecentrum en de Wetenschap pelijke Raad voor het Regerings beleid onlangs in het rapport 'Geen tijd te verliezen'. De drie instituten onderzoch ten de integratie van 33.000 asiel zoekers die tussen 1995 en 1999 naar Nederland kwamen. Daar naast bekeken ze de integratie van statushouders in onder meer de gemeente Goes. Wat blijkt? De meeste men sen zijn in Nederland gebleven, maar ze hebben grote moeite met het vinden van werk. Dat komt onder meer door de lange asielprocedure. De onderzoekers vinden dat gemeenten meer moeten doen om ervoor te zor gen dat asielmigranten snel inte greren. De tijd die mensen in op vangcentra verblijven, moet be ter benut worden. In die periode kan bijvoorbeeld geïnventari seerd worden welke diploma's en werkervaring iemand heeft. Mensen moeten gestimuleerd worden om een Nederlands di ploma te halen. Daarnaast moe ten mensen die een verblijfsver gunning hebben gekregen, zo snel mogelijk een huis toegewe zen krijgen. Bij de plaatsing moet rekening gehouden wor den met de beschikbaarheid van werk voor de statushouder in zijn of haar vakgebied. Vreemdelingen van wie de asiel procedure nog niet is begonnen, mogen niet werken in Neder land. Ze mogen ook geen stage lopen en ook geen vrijwilligers werk doen. Asielzoekers, van wie de procedure loopt, mogen wel vrijwilligerswerk doen. Pas als ze zes maanden in de pro cedure zitten, mogen asielzoe kers stage lopen en maximaal 24 weken per jaar werken. Als een asielzoeker eenmaal een (tijdelij ke) verblijfsvergunning heeft, dan is hij of zij vrij op de arbeids markt. Statushouders zijn ver plicht om een inburgeringscur- sus te volgen, maar mensen die nog in de asielprocedure zitten, mogen dat nog niet. Asielzoe kers jonger dan 18 jaar hebben wel recht op onderwijs. MIDDELBURG. In december heb ben 73 vluchtelingen met een verblijfsvergunning woonruimte gevonden in Zeeland. Op de val reep is daardoor nog een flink deel van de achterstand wegge werkt. Dat blijkt uit cijfers van de overheid. Goes wist de meeste status - of vergunninghouders een woon ruimte te bieden. Met de komst van 21 mensen in december doet deze gemeente zelfs veel meer dan haar is opgedragen. Hetzelf de geldt voor Borsele waar zich in december tien vergunning houders vestigden. Kapelle had al een voorsprong ten opzichte van de taakstelling. In totaal werden in december 73 vluchtelingen met een ver blijfsvergunning in Zeeland ge huisvest. In totaal gaat het in de tweede helft van 2015 om 349 mensen. De achterstand waar mee Zeeland die tweede helft van vorig jaar begon (100 perso nen) is teruggebracht tot 85. Ko mend half jaar moeten de Zeeuwse gemeenten samen 452 vergunninghouders huisvesten. Daarbovenop komen nog eens de 85 mensen die Zeeland achter loopt. Alle cijfers zijn terug te vin den op de site www.opnieuw- thuis.nl van het ministerie van Veiligheid en Jusititie. FZC door René Hoonhorst VLISSINGEN. De Piek in Vlissingen en De Spot in Middelburg onder zoeken mogelijkheden voor inten sievere samenwerking. Door nog meer samen te werken bij het pro grammeren van optredens en de communicatie daarover is onder meer te besparen op overheadkos ten, hopen vertegenwoordigers van beide poppodia. Tip? redactie@pzc.nl SCHARENDIJKE THOLEN MIDDELBURG TERNEUZEN Help de vluchteling aan werk door Cornelleke Blok en Guido van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65