Groningse garagerockers in Goes UIT THUIS 5 Gabaretier en psychiater brengen voorstelling over angststoornissen. $D00R WILLEM NIJSSEN Marjolijn van Kooten en Bram Bakker De beste humor is humor die ook een beetje zeer doet André Kuipers over het leven Syrène Saxofoonkwartet wil lokken en betoveren Ons Genoegen treedt op met Sjaak Lammers als astronaut De band traumahelikop ter (met een kleine t) is een garagerock-band uit Groningen. Hoewel de band pas sinds 2010 bestaat, boekten ze ook buiten onze land grenzen al bescheiden successen. Bijzonder, want gewoonlijk bre ken bands in dit genre niet zo ge makkelijk door bij het grote pu bliek. Het concert in het Goese 't Beest is een try-out voor de tour nee die later dit jaar gaat volgen ter promotie van het aankomende album Competition Stripe. Eén jaar na het debuutalbum uit 2013, waarop de band dertig minuten losgaat met onversne den, rauwe rock-'n-roll, ver scheen er al in 2014 een opvolger: I Don't Understand Them At All. Op deze cd laat de band horen dat ze ook vaardig zijn in het schrij ven van venijnige, catchy poplied jes. Beide albums zijn zelfs wereld wijd verkrijgbaar via het Ameri kaanse platenlabel Burger Re cords, het walhalla voor liefheb bers van underground garagemu- ziek. Garagerock-bands maken rock in zijn meest primitieve vorm. Ook traumahelikopter beperkt de bezetting tot het meest essentiële met twee gitaristen en een drum stel bestaande uit twee trommels en één bekken. De muziek en zang zijn energiek en opgefokt, maar nooit overstuur. In het ge luid zijn veel elementen herken baar van muziek uit de jaren zes tig van bands zoals de Kinks en de Troggs. Live heeft traumahelikopter een geduchte reputatie weten op te bouwen. Bij hun optreden op Noorderslag in 2013 ging het dak er letterlijk af, toen het systeem plafond door het uitbundige pu bliek al bij het eerste nummer naar beneden kwam. Het voorprogramma van het concert van traumahelikopter za terdag in 't Beest wordt verzorgd door de Goese band Monsun, die vorig jaar deel uitmaakte van het provinciale PopAanZee-traject. traumahelikopter: zaterdag 9 januari, 't Beest Goes, aanvang 20.30 uur. Marjolijn van Kooten is een laat bloeier. Ze was al 39 toen ze af studeerde aan de Amsterdam se Theater Academie. Dan ben je toch een soort 'oma'. Maar voor haarzelf was dat een gigantische overwin ning, een triomf op achttien lange jaren vol van angststoornissen. Daarover gaat haar boek Schip luis én haar cabaretprogramma Geen paniek. Eerst maar eens even vaststellen dat Geen pa niek een heel gewoon programma is, vol herken bare situaties. Waarbij mensen op een of andere manier vaak in het nauw komen en er dan toch op een meestal hilarische manier aan kunnen ontsnappen. Geen doelgroepen-geleuter. Ge woon lachen, met hoogstens een héél klein beet je uitvergrote situaties. En dat is wat elke cabare tier zou doen, toch? En dat doet Marjolijn van Kooten heel goed, met veel zelfspot, met ontroe rende kleine liedjes, een beetje als mix van de extraverte Brigitte Kaandorp en de introverte Hans Dorrestijn. Op die manier dolt en peinst ze zich met Geen paniek naar de pauze toe. Daarna komt er een heel ander verhaal. Dan komt de psychiater Bram Bakker op de planken. Geen cabaretier, dat is waar, maar wel iemand met redelijk wat aanleg daarvoor. Een heel vlot te verteller, die de meest confronterende en on geloofwaardige dingen weet te melden over de medische wereld. Dus na een kijkje in het hoofd van iemand met een angststoornis krij gen we nu iets te horen over de 'interne keu ken' van de dokter. Bram Bakker en Marjolijn van Kooten zijn geen vreemden voor elkaar. Bakker is een tijd lang haar behandelend psychiater geweest. Hij was het die haar naar haar passie vroeg. Na een heftige huilbui ('boehoe... ik heb helemaal geen passie want ik durf niks') realiseerde ze zich: het theater. Daar heb je van begin tot einde de regie in handen. Daar is het veilig. (Eens dat je er binnen bent geraakt.) Bram Bakker regelde als coach voor haar een actrice die lesgaf aan de theateropleiding. Zo is het allemaal begonnen. En het eindigde met de Wim Sonneveldprijs 2010. Het schijnt dat in Nederland één op de vijf mensen in bepaalde mate met een angststoor nis kampt. De meesten durven dat niet te beken nen, zelfs niet aan partners of familie. Niet slecht dus, dat het onderwerp eens opengebro ken wordt, en dan ook nog op zo'n grappige en verteerbare manier. Bram Bakker en Marjolijn van Kooten met 'Geen paniek': zaterdag 9 januari, CCXL Vlissin- gen, aanvang 20.15 uur. NIET SCHIETEN! IN SCHOUWBURG MIDDELBURG RUIMTEVAARTCOLLEGE IN PORGY EN BESS TERNEUZEN NIEUWJAARSCONCERT Donderdag 7 januari 2016 door Bart Cabrielse -4 Bram Bakker en Marjolijn van Kooten. PROBLEEM GEBRACHT SERIEUS Koninklijke Harmonie Ons Ge noegen uit Vlissingen geeft za terdag haar traditionele nieuw jaarsconcert in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen. Het bijna 60-koppige harmonieor kest onder leiding van Ward De Ketelaere heeft een afwis selend programma samenge steld. Jazzpianist Sjaak Lam mers uit Middelburg is te gast. Hij speelt samen met het or kest 'Rhapsody in Blue' van George Gershwin. Aanvang 19.30 uur. 'Kusje erop' is de tweede voor stelling van Niet Schieten! sinds ze een duo zijn gewor den. Vroeger waren ze een trio. Dat is een verlies, maar ook een winst. Twee-te- gen-een (wat het vroeger vaak was) is heel wat anders dan aangeven en afmaken. Of dan winner en loser. De mannen van Niet Schie ten! - Arend Edel en Maarten Hennis - worden een dagje ouder. En daar kunnen ze, zo als de meeste mensen, niet goed tegen. Maar ze kunnen er gelukkig wel heel grappig oververtellen. Op allerlei ma nieren proberen ze de tijd stil te zetten. Een midlifecrisis om te bouwen naar een midli- fe-uitdaging. Humor die ook een beetje zeer doet, dat is volgens Niet Schieten! de beste humor. On der dat motto koppelen ze hun eigen beetje fictieve ver haal van de nareist en de plea- ser (nog zo'n typische duo-rol verdeling) aan het verhaal van Don Quichot en zijn trouwe knecht Sancho Panza. Morgen te zien in Schouwburg Middel burg, aanvang 20.00 uur. Astronaut André Kuipers geeft woensdag een ruimtevaartcol lege in de Schouwburg in Mid delburg. Meer dan zes maan den verbleef Kuipers in de ruimte en hij is daardoor een van de weinigen die uit eigen ervaring kan vertellen wat er bij een ruimtereis komt kijken en hoe mooi het uitzicht daar boven is. Aan de hand van vi deo's en foto's neemt hij het publiek mee op reis. Ook inte ressant voor jonge 'astronau ten'. Aanvang 20.00 uur. Het Syrène Saxofoonkwartet heeft als motto: friszoet en stevig. De vier dames - Fem ke IJlstra/sopraansaxofoon, Lotte Pen/altsaxofoon, Anne- lies Vrieswijk/tenorsaxofoon en Aukelien Klein- penning/baritonsaxofoon - hebben zich vernoemd naar de Sirenen uit de Odyssee van Homerus. Zij willen met hun muziek de luisteraar lok ken en betoveren. De aparte klankkleuren van de saxo foons doen de rest. Het repertoire van het ensem ble is breed; van barok tot en met hedendaags. Het kwartet beperkt zich niet tot één stijl, maar wil met arrangementen van bekende klassiekers als 'Music for the Royal Firework' van Handel, een strijkkwartet van Haydn en speciaal voor saxofoon gecomponeerde werken het publiek verras sen. Op het programma ver der werken van Jean Fran- caix, Leo Samama, Gabriel Fauré en Michael Nymann. Zondag te zien in de serie Open Haard Concerten in Por- gy en Bess Terneuzen, aan vang 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57