REDENEN OM UITTE GAAN Tien jaar Zeeuwse Lichting bij C KIi Zeeland Kunstenaars en ontwerpers van Zeeuwse bodem exposeren. &D00R NICO OUT Muzikale reis door de jaren vijftig/zestig Fanfare en brassband in Omnium Barrage doet tijdens Nederlandse tour ook Goes aan Meer dan honderd jonge mensen toonden sinds 2005 hun werk in 'Zeeuw se Lichting'. Een presenta tie waarmee CBK Zeeland jaarlijks laat zien wat net afgestudeerde kun stenaars en ontwerpers uit Zeeland maken. Tien van hen zijn uitverkoren om mee te doen aan 'Van Zeeuwse Bodem', een selectie uit tien jaar Zeeuwse Lichting. Hun verha len zijn te lezen in een speciale uitgave van het Zeeuws Tijdschrift. Hard werken is de leidraad. En kijken met een ruime, open blik. Risico's nemen, artistiek en zakelijk. Je neus niet optrekken voor werk in opdracht. Maar je wel onafhankelijk durven blijven op stellen. Oog hebben voor tradities en die transformeren naar iets wat bij onze tijd past. Los van wat er mooi, knap of inspire rend is aan hun werk, zijn dit al lessen waar Zeeland baat bij heeft. In het oude CBK-pakhuis aan de Middel burgse Balans valt mijn oog meteen op de drie sculpturen van Maartje Korstanje. Op houten lattenconstructies gedrapeerde lap pen van karton, hier en daar van verf voor zien, doen denken aan dierenhuiden. Door de manier waarop ze hangen, roepen ze ver scheurdheid op, kwetsbaarheid en pijn. Een mooi contrast vormen de ingetogen fotoreek sen van Johan Nieuwenhuize: diffuse kleur vlakken, waarin zich soms een of enkele, meestal niet herkenbare vormen aftekenen. Hij toont een ontoegankelijke realiteit die mij dwingt tot een oriëntatie op de beelden uit mijn geheugen. Het is de binnenwereld die telt, lijkt Nieuwenhuize te vertellen. Maar soms wil je daarvan wat laten zien: een 'statement' maken. Daar is dan bijvoor beeld de mode voor. Rens de Weel werkt met stof zoals een architect dat doet met staal, glas en beton. Een jurkje is een inven tief geknipt en gevouwen omhulsel van het lichaam of een fijnzinnige flirt met de stof- fenrijkdom van het verleden. Gino Anthonis- se verbindt werkwijzen en materialen uit oude en verre culturen, vol verhalen en bete kenissen. Opvallend is ook het verwerken van schelpen in de truien en broeken die hij ontwerpt. De Weel en Anthonisse delen hun liefde voor materiaal niet alleen met Korstanje, maar ook met Sjoerd Vroonland die voor alles wat hij maakt - van lampen tot tafels - de eigenschappen van hout, metaal en leer tot uitgangspunt neemt. Boeiend is ook hier weer te zien dat diver se opvattingen naast elkaar kunnen bestaan en elkaar zelfs aanvullen. Want de foto's van Christiaan van der Kooy en die van Dennis Wisse tonen anders dan die van Nieuwen huize wél een herkenbare realiteit. Je kunt hun werk zien als fotografische culturele an tropologie. Waarbij Van der Kooy het geheel analytisch overziet en Wisse deel lijkt uit te maken van de groep die hij weergaloos foto grafeert. De grote wandtekening die Charlot te Apers rond een spiegel van Sjoerd Vroon land maakte, vat het verhaal van Zeeuwse Lichting treffend samen. Kunstenaars geven iets kostbaars aan wie het wil zien. Martijn de Wilde verzorgde sober en krachtig de vi suele communicatie rondom 'Zeeuwse Bo dem'. En wie Pepijn Bakker als architect in schakelt krijgt naast vakmanschap een over tuigende dosis visie. Die kunnen we goed ge bruiken hier. Al was het maar om meer jong talent aan Zeeland te binden. Want alle ex posanten wonen buiten onze provincie. Daar zijn de kopers en de opdrachtgevers. Meer gebruikmaken van deze en andere kun stenaars en ontwerpers zal Zeeland artistiek, maatschappelijk en economisch geen windeieren leggen. T/m 22/1/2016. CBK Zeeland. Balans 17, Middelburg. Ma. t/m vr. 9.00-17.00 uur. VEZPA IN OOSTBURG NIEUWJAARSCONCERT CANADEES STRIJKERSENSEMBLE IN DE MYTHE Donderdag 7 januari 2016 -> Gijs Scholten is onlangs afgestudeerd aan Academie Sint Joost. Hij maakt prachti ge portrettekeningen op groot formaat. Zoekend tast hij de vormen af van de men sen die hij tekent. Tegelijker tijd probeert hij het innerlijk te verbeelden van degene die hij voor zich heeft. T/m 7/2 2016. Raadskel- der, Museum Het Belfort, Groote Markt 1, Sluis. Wo. t/m zo. 13.00-16.30 uur. -> Argentum 2, is het 2e deel van de tentoonstellings reeks waarmee Galerie van den Berge haar 25-jarig be staan viert. Een keur aan in ventief werk over manieren om anders naar kunst en de werkelijkheid te kijken. Som mige kunstenaars doen dat in een figuratieve en zelfs hy perrealistische beeldtaal, an deren werken fundamenteel en abstract. Opening za. 9/2,15.00-18.00 uur T/m 19/2, Westwal 45, Goes. Do. t/m za. 12.00- 17.00 uur. Gesloten tijdens Art Rotterdam (11 t/m 14/2) Lysandre Begijn schildert composities waarin herken bare elementen, die vaak aan planten en bloemen doen denken, zijn gestileerd tot abstracte vormen. Haar werk boeit door de balans tussen wat je herkent en raadselachtig blijft. Het werk van haar vader Bert Be gijn is een gedreven zoek tocht naar het greep krijgen op innerlijke spanning. T/m 11/3 2016. Pand 3, Gentsebreedstraat 3, Philip pine. Do. vr. 13.00-16.30 uur en op afspraak KUNSTENAARS GEVEN IETS kostbaars AAN WIE HET WIL ZIEN De expressieve sculptu ren van Maartje Korstanje staan in contrast met de ingetogen foto's van Jo han Nieuwenhuize op de achtergrond. De band Vezpa treedt zater dag op in het Ledeltheater in Oostburg. Vezpa brengt een programma met muziek uit de jaren vijftig en zestig. De band bestaat uit Bas van Duin (zang, gitaar), Joppe de Vree (zang, bas), Iwen Legro (zang, gitaar, toetsen) en Meindert Boon (drums). Vezpa neemt het publiek in ra zend tempo mee door de we reld van de rock 'n roll. Het concert begint om 20.15 uur. Fanfare Euphonia uit Goes geeft zondag een nieuwjaars concert in Omnium in Goes. Als speciale gast heeft Euphonia dit jaar brassband De Hoekpunten uitgenodigd. Deze brassband werd in 2006 opgericht vanuit een initiatief van diverse leden van het Na tionaal Jeugd Fanfare Orkest en staat onder leiding van diri gent Anno Appelo. Euphonia wordt gedirigeerd door Sam Werbrouck. Het concert begint om 14.00 uur. Het Canadese strijkersensem ble Barrage is voor een tour nee in Nederland. Morgen avond treedt de groep op in theater De Mythe in Goes. Aanvang 20.00 uur. Het achtkoppige Barrage brengt een vrolijke mix van folk, pop en klassiek op vio len, viola's en een cello. Na drie jaar theaterpauze is de groep terug op het podium met een geheel nieuwe show. Of het nu Mendelsso hn is of Metallica, folksongs, pop, bigband-klassiekers of latin jazz; Barrage gaat geen enkele stijl uit de weg. Onder steund door live-drums, per cussie, elektronische beats en krachtige videobeelden. Barrage werd achttien jaar ge leden opgericht door muzi kaal leider Tony Moore. Oor spronkelijk bestond de groep uit Moore en nog twee ande re Ierse immigranten die in Canada verzeild waren ge raakt. Ze speelden traditione le folk op familiefeesten en in kroegen. Later gingen ze alle drie naar het conservatorium in Calgery en gingen ze folk vermengen met klassieke mu ziek en elementen uit de we reldmuziek. Van de oorspron kelijke bezetting is alleen Moore nog over. -7 Barrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56