mooie songs geschreven i> UIT THUIS 3 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN TRASHED 411 en duo Stenzei liivits Ons uitgangspunt is: hoe herkenbaarder de muziek, hoe verder we ervan kunnen afwijken wat humor en vorm betreft David Bowie Downton Abbey 6 Ode aan het bederf Politieke thriller Zestiende-eeuwse kost laat Mathilde Santing vanuit Nieuw- en Sint Joosland we ten. Ze is er in de laatste week van 2015 neergestreken om haar programma met muziek van Joni Mitchell verder voor te bereiden. Hoe het precies zal gaan, weet ze dan nog niet. „In ieder geval beperken we ons tot de eerste acht albums van Mitchell. Daarna gaat ze in 1976 met de plaat Hejira een meer experimentele kant op, vaak ook met grotere bands. Uit die eerste albums is een mooie keuze te maken, ook geschikt voor een kleine bezetting." Hoewel Mathilde Santing eigen werk schreef, heeft ze vooral naam gemaakt met covers waar onder 'In The Morning Of My Life' (Bee Gees/Nina Simone) en 'Behind A Painted Smile' (The Isley Brothers). De kracht van haar interpreta ties zit vooral in het vermogen om zich in de muziek en de daarin verborgen emotie in te leven. En dan maakt het niet uit of het een song van New Order of Randy Newman is. „Mooie en goede songs hebben een soort geheime formule. Je voelt de emotionele kleur door bij voorbeeld de manier waarop een melodie over de akkoorden danst. En Joni Mitchell schreef veel mooie songs. Zo heb ik de hele zomer naar de vroege lied jes van Joni geluisterd. Het is meer dan inleven, je trekt met iemand en haar verhalen op. Je gaat ze steeds beter begrijpen." Mathilde Santing: zaterdag 9 ja nuari, theater De Wegwijzer Nieuw- en Sint Joosland, aan vang 20.30 uur. Cu -j i til J ben ik met haar al 23 jaar samen en we hebben twee kinderen). Ik moest toen op zoek naar een nieuwe pianoleraar, dat was Wilbert Kivits. Ik heb een jaar les van hem gehad. Jaren later zag hij mijn optreden met een trio dat klassie ke muziek en humor combineerde. Hij belde me en vroeg of we dit ook sa men konden doen. Zo gevraagd, zo ge daan. We laten ons inspireren door Mi ni en Maxi, Victor Borge en de Engelse humor. Humor zit in ons bloed en mu ziek ook, dus de combinatie was snel gemaakt. Onze act is een twee-een heid, muziek altijd één en humor twee. We verheugen ons op de kennis making met Het Zeeuws Orkest." De act van Stenzei Kivits is een mix van muziek en humor. „In deze muzikale smeltkroes speelt voor ons het orkest een belangrijke rol. Het or kest wordt bij elk nummer betrokken. In Terneuzen wordt het absoluut leuk want het orkest weet niet wat wij thea traal gaan doen. De gezamenlijke repe titie is enkel muzikaal. In Goes en Vlis- singen gaan we variëren, om het or kest te kunnen blijven vermaken en bij de les te houden. Wij spelen de un derdogs: twee mannen die het klassie ke wereldje totaal onderschatten, twee vreemde eenden dus. Zij handhaven zich wonderbaarlijk door hun onbe vangenheid en eigenheid, vindingrijk heid en vooral muzikaliteit. Hun han dicap is ook vaak hun sterkste punt. Beetje Laurel en Hardy. Tegen het pu bliek zou ik zeggen: 'Help die mannen een beetje als zij bezig zijn met hun concert, dan komt het uiteindelijk alle maal weer goed'." Stenzei Kivits brengen een act met als basis piano en klassieke zang. Als instrumenten worden een vleugel- piano, plukbas, pauk en speelgoedpia no gebruikt. Stenzei bezit bovendien een mooie, volle tenorstem. Het pro gramma kunnen ze niet verklappen maar er zitten meezingers bij. „We hebben graag dat het publiek mee zingt. Ons uitgangspunt is: hoe her kenbaarder de muziek, hoe verder we ervan kunnen afwijken wat humor en vorm betreft." Het Zeeuws Orkest o.l.v. Ivan Meyle- mans: donderdag 14 januari, Schelde- theater Terneuzen, aanvang 20.00 uur; vrijdag 15 januari, theater De Mythe Goes, aanvang 20.00 uur; zaterdag 16 januari, Sint Jacobskerk Vlissingen, aanvang 20.15 uur. Generale repetitie (gratis bij te wo nen, Stenzei Kivits zijn hier niet bij): zondag 10 januari, Zeeuwse Con certzaal Middelburg, 14.00-17.00 uur. door Mark Roos Ofl BOEK TV-SERIE Cd BOEK TELEVISIE CO BOEK 0S? ff Donderdag 7 januari 2016 H jfSsgaz—ra: IE-- SAMEN MET HUMOR Stenzei Kivits: „We ver heugen ons op de kennisma king met Het Zeeuws Or kest." De afgelopen decennia gaf David Bowie het begrip stijlicoon een nieuwe dimensie door steeds van uiterlijk te veranderen en beelden uit theater, beeldende kunsten vormgeving te gebruiken als inspiratie bron voor zijn soms bizarre uitdossingen. Aansluitend op de expositie 'David Bowie Is' in het Groninger Museum, brengt Xan- der Uitgevers een imposante catalogus uit die nog maar eens aantoont hoe veelzijdig de carrière van de tegendraadse rockgigant is. Geschikt voor zowel ge routineerde en minder fanatieke Bowieïsten. -4 David Bowie Is is verschenen bij Xander Uitgevers (39,95) In de laatste jaargang van successerie Downton Abbey, nu op dvd, zijn de weelderig gekostumeerde personages in hui ze Grantham aanbeland in het jaar 1925. Wederom zijn er in triges genoeg. Zullen Carson en mevrouw Hughes eindelijk samen naar het altaar lopen? Zal Branson geluk vinden in Amerika? En zal douairière Violet nu eindelijk eens definitief stoppen met het geruzie met Isobel? -4 Downton Abbey 6 is op dvd verschenen bij Universal In Amerika is de graphic novel een po pulair genre, maar in Nederland is het een ondergeschoven kindje in de boekwinkels. Terwijl er toch hele mooie dingen verschijnen. Wat te den ken van Trashed van Derf Backderf, een bijna literair beeldverhaal waarin de schrijver een ode brengt aan zijn voormalige beroep van vuilnisman. Grappig, vol scherpe observaties en gelardeerd met pagina's waarin wordt uitgelegd wat ons afval is en waar het heen gaat. -4 Trashed, uitgeverij Scratchbooks (24,90) Zet de makers van successerie Mil lennium aan één spreekwoordelijke tafel met de succesvolle thriller schrijver Jo Nesbp en je krijgt een geweldige serie vol suspense. In Oc cupied draait alles om het besluit van de de Noorse regering om heel eigengereid alle olie- en gaswin ning stop te zetten om volledig over te stappen op duurzame energie. Daarop valt Rusland het land bin nen om de grondstoffen voor de rest van de wereld beschik baar te houden. Wat een geweldloze, tijdelijke invasie zou moeten zijn, ontaardt al gauw in onrust en spanningen. -4 Occupied is op dvd verschenen bij Lumière. Een kasteel van deeg met levende vo geltjes die wegfladderen als de pas tei wordt aangesneden. Het is een van de recepten van Bartolomeo Scappi, in de zestiende eeuw kok van paus Pius V. Het met 27 prachtige prenten opgesierde boek Koken voor kardinalen bevat ruim negenhonderd van Scappi's recepten uit de renais sance. Ze wekken niet alleen de eetlust op, ze geven ook nog eens een beeld van het leven in en om het Vaticaan. -4 Koken voor kardinalen, Singel Uitgeverijen (35 euro). KOKEN VOOR KARDINALEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55