Joni Mitchell heeft zoveel Pianist buigt niet voor de commercie 2 I UIT THUIS Moon Trio Spectaculaire show van Het Zeeuws Orkest Het Zeeuws Orkest verzorgt elk jaar een nieuwjaarsconcert. Dit jaar gaat het orkest een nieuwe uitdaging aan. Na het eigen programma wordt een spectaculaire show opgevoerd met het duo Stenzel Kivits. &D00R JEANETTE VERGOUWEN 'Both Sides Now' is een lied dat Joni Mitchell in 1967 schreef. „Het heeft dat betoverende en onnavolgbare dat je verliefd kan maken op die muziek", vindt de Nederlandse zangeres Mathilde Santing. 'Both Sides Now' is de titel van Santings tribute-programma aan Joni Mitchell dat zaterdagavond in theater De Weg wijzer in Nieuw- en Sint Joosland een try-out beleeft. Weinig zangeres sen kunnen om haar heen. Joni Mitchell is een begrip in de muziekwereld. Een singer-songwriter die met haar bijdragen sinds eind jaren zestig de bezem haalde door de liedkunst. Een veelzijdig en ver nieuwend repertoire, evolue rend van naïeve folkliedjes tot experimentele pop, rock en jazz. „Joni Mitchell moet je niet doen, hoor ik vaak. Wat ze maakt is op een bepaalde ma nier onnavolgbaar. Afblijven dus. Toch leent haar muziek zich om het na te spelen. Je leert altijd van imiteren, vooral van goede, bijzondere en mooie mu ziek. De kunst is dan wel om het geheel intact te houden", Met zijn nieuwe jazztrio Moon Trio opent pia nist en componist Jeroen van Vliet seizoen 2016 bij Muziek Podium Zeeland. Samen met de Zeeuwse bassist Clemens van der Feen en drummer Mark Schilders staat hij woensdag in het Schuttershof in Middelburg. "TT eroen van Vliet I (1965) maakte sinds I 1985 naam als solist maar ook met de groepen OGU, Gate crash en Estafest. Hij werkte samen met een mooie verzameling gro te namen uit de vernieu wende jazz in Neder land, onder wie violist Oene van Geel, gitarist Anton Goudsmit en trompettisten Eric Vloei- mans en Kyteman. Ook internationale groothe den als saxofonist John Zorn, trompettist Kenny Wheeler en jazzvocalis- te Norma Winstone kwam hij onderweg te gen. In het Moon Trio laat Van Vliet veel samenko men wat hem als jazz musicus onderscheidt en het etiket vernieuwer opleverde. Dat betekent aandacht voor veelkleuri ge composities en afwis seling tussen uitgespon nen melodieuze pianoly- riek en in experimentele cadans gevangen grooves. 'Jeroen van Vliet behoort tot de paar grote dichters van de Ne derlandse geïmproviseer de muziek', luidde het juryoordeel bij de Boy Edgar-prijs die hij in 2014 ontving. Ook al is 'mooi' spelen een han delsmerk, hij is iemand die ook zoekt naar de an dere kant en de contro verse niet uit de weg gaat. „Mooi is geen de ken om alles onder te verbergen. Het is een ar tistieke wet dat 'mooi' al leen kan floreren als er contrast is, dus moet je ook de scherpe randjes opzoeken en af en toe schoppen", liet hij we ten bij de uitreiking van die prijs. Jeroen van Vliet, de man achter onder meer Zee land Suite Revisited, kiest ook nooit de gemakkelij ke weg. Diepgang lijkt een tweede natuur. Geen kniebuiging voor de commercie, alleen spelen wat authentiek is en varen op een inner lijk kompas. „Als je iets doet wat echt is komt het over. Men sen voelen of je eerlijk bent of niet", liet hij we ten na een vraag over het bereiken van een pu bliek. En ook: „Muziek is een emotionele taal, daar moet je het altijd mee doen." Moon Trio, woensdag 13 januari, Café Schutters hof Middelburg, aan vang 21.00 uur. Het Zeeuws Orkest be gint haar nieuwjaars concert met een eigen programma, met beken de klassieke toppers en het optreden van opkomend Zeeuws viooltalent Quintijn van Heek (12) uit Vlissingen. Na de pauze wordt een spectaculaire show opgevoerd. Het or kest treedt dan samen op met het duo Stenzel Kivits. Deze heren brengen muzikale en theatrale improvisaties, afgewisseld met virtuoos spel op bui tengewone muziekinstrumenten. Voor het orkest wordt het trapeze- werk. Stenzel Kivits zullen bewij zen dat klassieke muziek en humor uitstekend samengaan. Een oerkomisch muzikaal duo dat een theatraal concert verzorgt dat ab surd, uiterst muzikaal, snel en geraffi neerd is, zal niet vaak voorkomen. Maar de Brabantse heren weten hoe ze het concertpubliek moeten inpak ken. Ze hebben ook al enkele keren op getreden in Zeeland, zoals bij het Straatfestival in Vlissingen. Stenzel (Tiny van den Eijnden) ver telt hoe hij Kivits (Wilbert Kivits) ont moet heeft en wat hen inspireerde om een dergelijke komische act te maken. „Ik kreeg in mijn jonge jaren een rela tie met mijn pianolerares (inmiddels Donderdag 7 januari 2016 -AMathilde Santing: „De muziek van Joni Mitchell leent zich om na te spelen.' door René de Dreu door René de Dreu GAAT PRIMA —/Jeroen van Vliet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54