Minister wil scherpere regels rond asielzoekers na 'Keulen'. Nog onduidelijk wie daders waren. 4 NIEUWS KEULEN. Duitsland wil asielzoe kers die zich schuldigmaken aan strafbare feiten eerder uitwijzen. Dit zei minister van Binnenlandse Zaken, Thomas de Maizière (CDU), in een reactie op het mas sale seksuele geweld door allochto ne mannen tijdens de jaarwisse ling in Keulen. Nu heeft een gevangenisstraf vanaf drie jaar negatieve gevolgen voor de asielaanvraag van vreem delingen. „We moeten bekijken of dat niet veranderd moet worden", aldus minister De Maizière giste ren. Nog altijd is niet duidelijk of zich asielzoekers bevinden onder de Noord-Afrikaanse en Arabisch uitziende daders van de berovin gen en aanrandingen. Behalve in Keulen, Hamburg en Stuttgart hebben soortgelijke incidenten zich op kleinere schaal ook afge speeld in Frankfurt am Main, Düsseldorf en Berlijn, bleek giste ren. Inmiddels zijn 167 aangiftes ge daan, waarvan meer dan 100 al leen in Keulen. Daarbij gaat het om twee aangiftes wegens ver krachting, de andere zaken betref fen aanrandingen en beroving. Tot nog toe zijn geen arrestaties ver richt, hoewel de politie in Keulen drie verdachten in het oog zegt te hebben. Details wilde de politie woordvoerder niet geven. De kritiek op de politieleiding in Keulen neemt met de dag toe. Volgens de lokale Kölner Stadt-Anzeiger heeft de woordvoe ring zich schuldiggemaakt aan misleiding, door veel te terughou dend met de feiten om te gaan. Ook het gegeven dat nog altijd geen verdachten zijn aangehou den wekt ergernis. De 'Sonderkommision Neu- jahr', die naar aanleiding van de nieuwjaarsincidenten is opge richt, is van negen man opge schaald naar tachtig. De onderzoe kers sluiten niet uit dat het ge weld in Keulen een georganiseerd karakter heeft gehad en is geïni tieerd door criminele bendes. Een prominente CDU-politicus in de deelstaat Noordrijn-Westfa- len, Armin Laschet, eiste gisteren het ontslag van de politiechef van Keulen, Wolfgang Albers. „Als vrouwen tot loslopend wild wor den en de politie is niet in staat om hen te beschermen, dan spre ken we over een rechtsvrije ruim te", aldus Laschet. Albers is niet van plan om op te stappen. „Juist nu moet ik hier zijn", zei hij tegen WDR5. Duitse politici en mediaverte genwoordigers zijn intussen druk doende met zelfonderzoek. „Hoe komt het dat de media zo laat rea geerden?", vraagt het blad Bild zich af. De publieke omroep ZDF verontschuldigde zich voor de traag op gang komende berichtge ving over 'Keulen'. Commentatoren vragen zich af of die terughoudendheid van de media voortkomt uit de extreme Duitse politieke correctheid. „Al die politiek correcte uitvluchten roepen de toorn van het volk op", waarschuwt de criminoloog Chris tian Pfeiffer in Die Welt. De kritiek op de politieleiding in Keulen neemt met de dag toe. Politicus eist aftreden politiechef Politici ter rechterzijde eisen dat het omfloerste Duitse debat over de haperende integratie van bui tenlanders en de rol van manne lijk geweld in de islam wordt opengebroken. Minister van Justitie, Heiko Maas (SPD), gaat zo ver te spreken van een 'tijdelijke beschavings breuk' in Keulen. Met de term 'Zi- vilisationsbruch' worden in Duits land in het algemeen de verschrik kingen van de Holocaust aange duid. „Als duizend mensen zich vere nigen in een bandeloze horde en als dit blijkbaar zo is afgesproken, dan is dit een breuk met de be schaving", zo zei justitieminister Maas gisteren. „Nooit mogen weer loze mensen meer zijn overgele verd aan zulke onbeteugelde mas sa's." Het zijn moeilijke tijden voor Henriëtte Reker (59). De veelgeplaagde 'Oberbürgermeister' van Keulen raakte in oktober vorig jaar zwaargewond toen ze werd neegestoken bij een moordaanslag. Een dag later werd de partijloze po litica, terwijl zij op de intensive ca re lag, tot burgemeester gekozen. Nu, na het schokkende seksuele ge weld door allochtone mannen ge durende de jaarwisseling in de Domstad, ligt Reker politiek onder zwaar vuur. De suggestie dat zij in Keulen een 'gedragscode' voor vrouwen wil invoeren, die eruit bestaat dat vrouwen bronstige en agressieve mannen 'op een armlengte af stand' moeten houden, leverde Re ker veel spot op. De Duitse hash- tag #einarmlange werd op sociale media een bron van vermaak. 'Zorg er wel voor dat je die arm niet te hoog houdt!', adviseerde een twitteraar, in een verwijzing naar de Hitler-groet. Reker deed haar gewraakte uit spraak tijdens de persconferentie, 'Crimineel moet sneller land uit' door Wierd Duk Burgemeester Reker in door Wierd Duk Henriette Reker, burgemeester van Keulen, foto Oliver Berg/AFP Henriëtte Reker is het mikpunt van spot na haar opmerking over een 'gedragscode' voor vrouwen. De Keulse burgemeester was in okto ber slachtoffer van een aanslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4