PW niet blij met prijs voor Merkel Uitreiking Four Freedoms Awards aangepast aan de agenda van bondskanselier Angela Merkel. ZEELAND 13 Four Freedom Awards bracht al heel wat beroemdheden naar k Middelburg A It Foundation De Zeeuwse PW is niet blij met de toekenning van de internationale Four Freedoms Award aan Angela Merkel. Voorzitter Peter van Dijk van de Statenfractie van de PW wil zich met partijle den, zowel in Zeeland als in Den Haag, beraden over de vraag of hij de uitreikingsceremonie op 21 april in Middelburg wel of niet gaat bij wonen. Hij vindt dat de Roosevelt Founda tion, die wordt voorgezeten door commissaris van de koning Han Polman, met Merkel 'een politieke keuze heeft gemaakt op een buiten gewoon ongelukkig moment". De Duitse bondskanselier krijgt de Four Freedoms Award onder meer vanwege de cruciale rol die zij heeft gespeeld in de aanpak van de financiële crisis in de Europese Unie en bij de opvang van vluchte lingen. De PW vindt dat ten on- Statenfractie PW gaat in overleg met partijtop over de vraag of ze de uitreiking van de Four Freedoms Awards wel of niet zal bijwonen. rechte miljarden zijn uitgegeven aan het redden van de Griekse eco nomie en zou het liefst de Europe se grenzen sluiten voor vluchtelin gen. „Ik vraag me afin hoeverre de Roosevelt Foundation zich met ac tuele politiek moet bezighouden", zegt Van Dijk. „Met deze prijs zul len ze een aantal mensen blij ma ken, maar ook een aantal helemaal niet blij, onder wie wij." Volgens Van Dijk volgt later nog een officiële reactie van de PVV. Hij wil eerst overleggen met de lan delijke partijtop en met zijn fractie genoten. Dan zal de vraag aan de orde komen of de Statenleden van de PVV bij de uitreiking aanwezig zullen zijn. „Als wij wegblijven, is dat natuurlijk ook een politiek sta tement. Daarmee zullen we men sen voor het hoofd stoten. We moe ten ons afvragen of ons dat waard is. Maar we moeten ook duidelijk zijn tegenover onze achterban." die gevoelig liggen en verantwoor delijkheid durft te nemen. Ze han delt in de geest van de vier vrijhe den en bereikt daarbij ook resulta ten." Bij de aanpak van de financiële crisis heeft ze laten zien 'dat je moet geven en nemen om het met elkaar eens te worden in Euro pa', aldus Polman. Verder heeft ze gezorgd voor een deëscalatie van het conflict in de Oekraïne en heeft ze als reactie op de opkomst van de anti-islambeweging Pegida in Duitsland uitgedragen dat ie dereen mag geloven wat hij wil. „En niet in de laatste plaats, en dat past helemaal in het idee van de Four Freedoms, heeft Merkel laten zien dat het een humanitaire plicht is om mensen die op de vlucht zijn te helpen en op te van gen. Ze probeert ook de oorzaak van de vluchtelingencrisis aan te pakken door zich in te zetten voor vrede in Syrië en het Midden-Oos ten." De ontvangst van Merkel zal voor Middelburg een enorme lo gistieke opgave zijn, met veel aan dacht voor de veiligheid van de ge nodigden. Dat ziet Polman met vertrouwen tegemoet. „We zijn wel wat gewend." Bij een eerdere uitreiking - in 1996 - waren bij voorbeeld tegelijkertijd de Spaan se koning Juan Carlos - toen nog een doelwit van de ETA - en de Is raëlische minister Shimon Peres in Middelburg aanwezig. ter van de Roosevelt Foundation. „Haar agenda was leidend." Dat betekent dat de laureaten voor de overige vier awards, van wie de namen later bekend wor den gemaakt, ook die donderdag naar Middelburg komen. Voor Pol- 'Merkel heeft laten zien dat het een humanitaire plicht is om mensen die op de vlucht zijn te helpen en op te vangen' man belichaamt Merkel bij uitstek alle vier de door Franklin Delano Roosevelt in 2941 geformuleerde vrijheden: de vrijheid van me ningsuiting en van godsdienst en de vrijwaring van gebrek en van angst. „Ze heeft zich echt op al die terreinen onderscheiden. Ze is niet alleen een goede manager, maar ook een moreel leider, die zich uitspreekt over onderwerpen MIDDELBURG. Voor het eerst vindt de Middelburgse uitreiking van de Four Freedoms Awards niet plaats op een zaterdag in mei. Dat paste niet in de agenda van Angela Merkel. De Duitse bondskanse lier komt graag naar Middelburg om de internationale Four Freedoms Award in ont vangst te ne men, maar lie ver op donder dag 21 april. „We zijn zeer verheugd dat An gela Merkel de prijs heeft geac cepteerd en be reid is om naar Middelburg te ko men", zegt commissa ris van de koning Han Polman, te vens voorzit- Malala Yousafzai 2014 Vrijwaring van vrees Nelson Mandela 2002 internationale Four Freedoms Award Dalai Lama 1994 internationa e Four Freedoms Award# De uitreiking van de DONDERDAG 7 JANUARI 2016 Foto's ANP Angela Merkel. foto ANP Freiheit Han Polman, commissaris door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45