Staken begint pijn te doen in de portemonnee van metaalarbeiders Airport Antwerpen had fors meer reizigers zeelandtheaters.nl oda reageert op faillissementen winkelketens ZEELAND 11 AGENDA 7 t/m 15 januari oVy V* Aan welke voorwaarden moet een binnenstad voldoen om er een Omoda-winkel te openen? „Een binnenstad waar winkels zijn die een toegevoegde waarde hebben. Dat kunnen landelijke ke tens zijn, maar ook lokale onder nemers met veel passie. Daarnaast is goede horeca belangrijk en vol doende voordelige parkeergelegen heid dichtbij het centrum." Biedt het verdwijnen van grote re ketens uit binnensteden kan sen voor lokale ondernemers om naar een betere locatie te verhuizen? „Dat zie je wel gebeuren. Ze ker als de verhuurders het aan durven om huren te verlagen en kortere contracten met winke liers af te sluiten." Grote ketens werden altijd ge zien als belangrijke magneten om consumenten naar winkel gebieden te trekken. Kleinere ondernemers zaten daar graag bij de in de buurt (als het bij de buren regent, druppelt het ook in jouw zaak). Geldt deze opvatting vandaag de dag nog? „Nee, de grootte van de win kel geeft niet meer de doorslag. Het gaat eerder om de vraag wel ke winkels het zijn. En dan gaat het vooral om het gehele winkel gebied. Belangrijk is dat er een mooie diversitei aan winkels is. Dat bevordert het funshoppen." Hoe ziet Omoda de toekomst van het winkelapparaat in klei nere binnensteden. Gaan we toe naar meer kleinere, ambach telijke en bijzondere retailers of blijft een mix van groot en klein noodzakelijk om een stadshart aantrekkelijk te hou den? „Er zijn altijd verschuivingen geweest in de winkelgebieden. Omoda wil de belangrijkste win kel zijn voor schoenen in het marktgebied waar we zitten. En el ke winkel die in zijn segment die zelfde passie toont, is een meer waarde voor het winkelgebied." Dinsdag deden nog zo'n honderd Zeeuwse metaalarbeiders mee aan een landelijke stakingsdag om hun eisen voor een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst kracht bij te zetten. In november legden bij bonden aangesloten werknemers twee dagen het werk neer. In september staakten ze één dag. Het conflict tussen werkge vers en werknemers in de groot metaal loopt al vanaf maart. De bonden eisen een hoger loon, af schaffing van jeugdloonschalen, een einde aan doorgeschoten flexibiliteit, meer zeggenschap over werktijden en van de werk gevers maatregelen om op een ge zonde manier oud te worden. Werkgevers geven vooralsnog geen krimp. Volgens FNV-bestuurder De Meij wordt staken financieel steeds lastiger. Het kost de sta kers een hoop geld. „We verstrek ken als bond een stageuitkering van 58 euro per dag. Dat is na tuurlijk veel minder dan het dag loon. Als bond kunnen we een stakingsdag niet één op één ver goeden. Dat geld hebben we niet." Zo'n 20 tot 25 procent van de werknemers in de Zeeuwse groot metaal is vakbondslid. De druk van een stakingsactie is daardoor relatief beperkt, omdat driekwart van het personeel van metaalbe drijven gewoon doorwerkt. „Het bemoeilijkt de gesprekken met de werkgevers. Bij sommige be drijven zoals Damen in Vlissin- gen wordt sowieso nooit meer ge staakt." De vakbonden gaan binnen kort met elkaar rond te tafel om te praten over hun strategie. Ten opzichte van 2014 is dat een toename van 82 procent. Het laat ste jaar dat Antwerpen Airport meer dan 200.000 passagiers trok was 2001. Veel slechter dan in 2014 kon het ook eigenlijk niet. Er was toen nog maar één maatschappij over op de luchthaven en die vloog al leen nog op Londen. Daar is vorig jaar verandering in gekomen met het aantrekken van VLM Airlines en Jetairfly. Inmiddels kan vanaf Antwerpen naar veertien verschil lende steden gevlogen worden. Jetairfly opent eind maart nog twee nieuwe routes, Nador (Ma rokko) en Split (Kroatië). VLM daarentegen zal dit jaar twee be stemmingen schrappen: Genève en Birmingham. VLM heeft het moeilijk. In november sloot de luchtvaartmaatschappij de Neder landse dochteronderneming. Daar naast werd een aantal Fokker 50 toestellen verkocht en via een Amerikaanse maatschappij op nieuw gehuurd. Marcel Buelens, directeur van de luchthaven, kijkt tevreden te rug op het afgelopen jaar. „We zijn geschiedenis aan het schrij ven in Antwerpen. Voor 2016 is het de ambitie om 280.000 passa giers te halen." Dat aantal is de afgelopen twin tig jaar niet gehaald. Buelens geeft aan dat er op dit moment gespro ken wordt met twee kleinere maatschappijen om naar Antwer pen te komen. Welke dat zijn, kan hij nog niet zeggen. De toename van het aantal vliegbewegingen op Antwerpen is vorig jaar beperkt gebleven tot 3,5 procent. Buelens rekent ook dit jaar op een dergelijk percentage. DO 07 VR 08 VR 08 ZA 09 ZO 10 WO 13 DO 14 DO 14 VR 15 VR 15 01 Schouwburg Middelburg Bloedverwanten, gebaseerd op de tv-serie Niet Schieten - Kusje erop Barrage 8 Cross-over in strijkersmuziek 01 Schouwburg Middelburg muziek Still Collins De hits van Genesis en Phil Collins 01 Scheldetheater Terneuzen jeugd familie V Lekker weertje, Dikkie Dik! - Dirk Scheele André Kuipers Ruimtevaartcollege Tim Fransen Het failliet van de moderne tijd Het Zeeuws Orkest -Nieuwjaarsconcert met Stenzei en Kivits 01 Scheldetheater Terneuzen cabaret Pieter Derks Zo goed als nieuw Gesluierde monologen van Adelheid Roosen BESTEL NU AL KAARTEN VOOR HET BANKGIRO LOTERIJ THEATERWEEKEND OP 16 17 JANUARI IN HET SCHELDETHEATER. Voorstellingen voor€ 10,00! Scheldetheater I Schouwburg I Theater de Mythe Terneuzen I Middelburg I Goes 0115 - 69 55 55 I 0118 - 65 96 66 I 0113-213213 DONDERDAG 7 JANUARI 2016 )g lang niet dood Directeur Wilhelm Verton in de Omoda-winkel in Goes, foto Marcelle Davidse door Frank Balkenende TERNEUZEN. Er komt voorlopig geen nieuwe, Zeeuwse stakingsac tie in de grootmetaal, vooral om dat dat pijn doet in de portemon nee van stakers. Dat zegt bestuur der Koos de Meij van FNV Metaal. door Peter van den Assem ANTWERPEN. Het aantal passagiers op de Luchthaven Antwerpen is vo rig jaar spectaculair gegroeid. In to taal vlogen 221.155 mensen van en naar het vliegveld in de Ant werpse deelgemeente Deurne. THEATER SCHOUWBURG MIDDELBURG 01 Schouwburg Middelburg cabaret 01 Theater de Mythe Goes show I muziek 01 Schouwburg Middelburg 01 Schouwburg Middelburg show toneel cabaret 01 Scheldetheater Terneuzen 01 Theater de Mythe Goes klassieke muziek en humor klassieke muziek en humor VR 15 101 Schouwburg Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43