Arnemuiden is paradijs voor inbrekers Gemeenten vragen om soepele regels voor samenwerking vmbo Gon en George Joosten uit Oostkapelle leefden en werkten in Kenia en Tanzania WALCHEREN 7 Tanzania is het tweede thuis van de Oostkapelse familie Joosten. Maar de tijd van afscheid nemen is aangebroken. Oost-Afrika zit hen in het bloed. Een groot deel van hun leven brach ten Gon (72) en George (75) Joos ten uit Oostkapelle door in Kenia en Tanzania. De vijf kinderen van het echtpaar werden er geboren. Binnenkort pakken ze de koffers om weer af te reizen naar Tanza nia. Naar 'hun' ziekenhuisje, de kinderen en de oma's. Met gemengde gevoelens, ver telt Gon: „We gaan niet alleen de balans opmaken van het afgelo pen jaar, maar ook afscheid ne men. Dat doet me veel. Ik ben er behoorlijk emotioneel onder." George: „Ze zullen jou daar nog meer missen, ze zijn zo gewend aan Mama Gon." Het stel, zij ver pleegkundige en hij kinderarts, werkt sinds 1967 in Oost-Afrika. Na George's pensionering zetten zij hun werk voort als vrijwilli gers. In 1998 krijgt het echtpaar een forse steun in de rug als de Zeeuwse ziekenhuisdirecteuren de Stichting Tabora oprichten. Ta- bora steunt kleinschalige initiatie ven en projecten op het gebied van gezondheidszorg, onderwijs en welzijn. Zo sponsoren zij kinde ren vanaf hun eerste schooldag op de basisschool tot het eind van hun opleiding of studie. Maar ook gratis medicijnen voor epilepsiepa- tiënten of steun aan bejaarden die de zorg dragen voor hun kleinkin- deren en aan de talloze weeskinde ren die een of beide ouders verlo ren aan aids. „In Afrika ben je weeskind als je vader is overleden. Kinderen behoren namelijk aan de man toe", verklaart Gon." Het echtpaar kijkt terug op een leven waarin Afrika een dominan te rol speelde. Gon: „We waren net getrouwd toen we naar Kenia vertrokken." George: „Uitgezon den door Memisa. Ik werd hoofd van een klein missieziekenhuisje met 120 bedden. Dat was heel spannend." Na een korte terug keer in Nederland gaat George aan de slag in een nieuw zieken- Stichting Tabora werd in 1998 opgericht door de Zeeuwse ziekenhuisdirecteuren als 'gift' aan George. huis op de grens van Kenia en Uganda. „We zaten daar in de be ginperiode van Amin. De strijd laaide later echt op." Uiteindelijk kiest het echtpaar ervoor om de kinderen in Neder land de middelbare school te laten volgen. George wordt in 1981 direc teur van het kinderrevalidatiecent- run Zonneveld in Oostkapelle. Maar bloed kruipt waar het niet gaan kan en in '94 worden ze door Memisa opnieuw uitgezon den. Maar dit keer zonder de kin deren. „Dat was moeilijk. We reis den veel heen en weer naar Neder land", vertelt Gon. George: „We zijn al langer aan het afbouwen. Je moet daar ook niet onmisbaar wil len zijn. Ze moeten het daar zelf verder ontwikkelen. Het koloniale dicteren van 'zo moet het' is geluk kig allang voorbij." Gon: „Afrika is ook veranderd. Overal zie je nu televisie én mo bieltjes. Het idee van 'we moeten daar oude schoenen en brillen brengen' is achterhaald. Maar on dersteuning blijft nodig." George: „Het werk van Tabora stopt niet. Juist die kleinschalige projecten zijn en blijven noodza kelijk. Die maken echt het ver schil." ARNEMUIDEN. Inwoners van Arne muiden hebben veel vertrouwen in de goedheid van anderen, zo bleek dinsdagavond. Tijdens een rondgang van politie en wijkteam werd duidelijk dat mensen met een minder goede bedoeling daar heel veel hadden kunnen stelen. In de buurt van Tuindorp wer den vijftig woningen gecontro leerd. Dertig bleken niet afgeslo ten. Volgens de politie konden le den van het onderzoeksteam onge hinderd via de achterzijde wonin gen en schuurtjes betreden. Ook in de omgeving van de Ooststraat en Oranje Nassaustraat hadden dieven zo hun slag kun nen slaan zonder dat ze daar veel moeite voor hadden moeten doen. Ramen van wc's en badkamers stonden open en deuren waren niet afgesloten. In de Kerklaan trof de groep niet afgesloten be- drijfsbussen aan, vol met gereed schap. In de Kerklaan trof de groep niet afgesloten bedrijfsbussen aan, vol met gereedschap. Ook bleek dat er een kerk in die laan niet was afgesloten. De jassen van deelnemers aan een overleg hingen daar onbewaakt in de garderobe. In de Spoorstraat trof de groep in een niet afgeslo ten auto een goed gevulde tas aan. De Middelburgse wethouder van onderwijs, Chris Dekker, pro beert vandaag de steun te krijgen van de andere Nederlandse ge meenten. In de VNG-commissie onderwijs zal hij de kwestie aan kaarten. „De wettelijke belemme ringen zorgen er niet alleen op Walcheren voor dat samenwer king mislukt. Dit probleem speelt bijvoorbeeld ook in Goes. Daarom willen we dat het minis terie flexibeler wordt voor de fi nanciering en de huisvesting van het onderwijs in krimpregio's." Mondia Scholengroep (Schel- demond en Nehalennia) en CSW hebben enkele jaren ge- 'We willen meer flexibiliteit in de regels voor samenwerking in krimpregio's' werkt aan de vorming van één VMBO Walcheren. Dat is vol gens hen nodig om het aanbod en de kwaliteit van het voorberei dend middelbaar beroepsonder wijs op peil te houden. In okto ber meldden de schoolbesturen plotseling dat hun plan is mis lukt vanwege wettelijke obsta kels. De gemeenten waren daar door verrast en hebben samen met de Onderwijs Autoriteit Zee land geprobeerd de breuk 'te re pareren', zegt Dekker. „Maar dat is niet gelukt." De onderwijswethouders en de Onderwijs Autoriteit delen de visie van de schoolbesturen over de wettelijke regels. Zo moeten leerlingen een minimumaantal uren les volgen op hun eigen school. Doen ze dat niet, dan heeft dat gevolgen voor het geld dat de school voor die leerlingen krijgt en voor het geld voor on derwijshuisvesting, zegt Dekker. Met deze strenge regels is één vmbo niet haalbaar. Dekker: „Er is meer creativiteit nodig." DONDERDAG 7 JANUARI 2016 door Annemarie Zevenbergen 'Ons hart ligt in Afrika' George en Gon Joosten: „Oost-Afrika is een soort thuis voor ons geworden." foto Ruben Oreel door Emile Calon door Maurits Sep MIDDELBURG. De Walcherse ge meenten willen dat het ministerie van Onderwijs de regels versoe pelt voor samenwerking in het vmbo. Alleen dan lukt het volgens de gemeenten om één VMBO Walcheren op te richten. Chris Dekker, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39