Zeeuwse voetbalclubs reizen door heel Europa Directeur Omoda reageert op ondergang winkels Trendbreuk in Middelburg Afgetakel Nieuwbouw rederij Vroon stokt Middelburg haalt als eerste Zeeuwse gemeente bijna alleen nog maar afval op aan huis dat geschikt is voor hergebruik. De op hol geslagen windmolen in Vlissingen-Oost is uitgedraaid. Gister ochtend zijn de wieken van de molen aan de Denemarkenweg naar beneden getakeld. De molen stond al twee jaar stil en is om onduidelijke redenen het afgelopen weekend plotseling weer gaan draaien. Dat leverde gevaar op en daarom was de omgeving maandag enige uren afgezet. MIDDELBURG. Als eerste gemeente in Zeeland draait Middelburg de in zameling van afval om: restafval wordt niet meer overal opgehaald, maar mensen moeten dat zelf weg brengen naar ondergrondse contai ners. „Het past in de visie 'van af val naar grondstof, waarbij je het waardevolle afval wel ophaalt en het restafval niet", verklaart wet houder Arjan Beekman. Middelburg kiest voor het mi lieumodel. Dat richt zich op 'het maximaal terugdringen van restaf val door maximaal omgekeerd inza melen in te voeren'. Waar dat kan, 'Als je goed scheidt, hou je weinig restafval over en hoefje maar weinig weg te brengen' moeten mensen hun restafval zelf wegbrengen naar ondergrondse containers. Dat gebeurt nu al in de binnenstad en bij hoogbouw, maar straks ook in compacte wijken. In het buitengebied en in ruim opge zette woonwijken behouden men sen hun grijze container, maar die wordt nog maar één keer per maand geleegd, in plaats van eens in de twee weken. Die huishou dens krijgen er bovendien een oran je container bij voor plastic afval en drankenkartons. Middelburg is daarmee de eerste gemeente in Zeeland die dat zo gaat doen, bevestigt Kees Wester- weele, ambtelijk secretaris van het Openbaar Lichaam Afvalstoffenver- wijdering Zeeland. „Alle gemeen ten denken na over een duurzamer afvalbeleid, maar nergens staat het zo zwart op wit." Kapelle heeft wel een financiële prikkel, zegt Wester- weele. „Daar krijgen mensen kor ting op hun tarief als ze minder res tafval inleveren." „Wij kiezen voor een trend breuk", zegt Beekman. „Omdat we vinden dat we goed met het milieu moeten omgaan en omdat de lande lijke doelstelling is om meer afval te hergebruiken. Als je dat goed doet, hou je ook weinig restafval over." Dan hoef je dus ook maar weinig weg te brengen en is het ook niet bezwaarlijk dat de grijze kliko minder vaak wordt opge haald, is de verwachting. De gemeenteraad moet het nieu we afvalbeleid nog goedkeuren, maar Beekman verwacht daarvoor brede steun. Middelburg heeft duurzaamheid hoog in het vaandel gezet en daar draagt dit nieuwe in- zamelingsbeleid aan bij. „In 2020 moet het zo ver zijn, maar we be ginnen met een proefproject om te bezien of het in de praktijk ook goed werkt. Desnoods sturen we bij. Dat biedt ook de mogelijkheid om in te spelen op nieuwe ontwik kelingen in de afvalmarkt. Die gaan zo snel. Stel dat er technieken ko men die afval beter kunnen schei den dan mensen dat kunnen, dan moeten we daarin kunnen mee gaan." Voor de Middelburgers le vert het ook financieel voordeel op, voorspelt Beekman. „De kosten voor het ophalen en verwerken van afval gaan omlaag, en de tarieven voor huishoudens dus ook." Mid delburg verwacht een voordeel van 6,50 euro per huishouden. TERNEUZEN. De bouw van het nieuwe hoofdkantoor voor rede rij Vroon in Terneuzen loopt flin ke vertraging op. Voor de zomer van 2015 zouden de werkzaamhe den starten, was het voornemen. De damwandconstructie bij de bouwlocatie aan de Beurtvaartka- de, tegenover het kantoor van ha venbedrijf Zeeland Seaports, ver keert echter in slechte staat. De vraag is nu of de constructie moet worden hersteld voordat Vroon nieuwbouw kan plegen, en wie voor de herstelkosten op draait. Vroon dat altijd het hoofdkan toor had in Breskens en al een grote nevenvestiging in Terneu zen heeft, wil de kantooractivi teiten in de Scheldestad bunde len. Het gaat om 150 arbeidsplaat sen. „We kunnen niet uitbreiden in Breskens en we willen graag in Zeeuws-Vlaanderen blijven", vertelt Rob Grool, directeur vlootmanagement bij Vroon. PAGINA 10 11 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DONDERDAG 7 januari 2016 Zeeland PAGINA 14 15 'Breng uw restafval zelf weg* foto Lex de Meester door Maurits Sep Arjan Beekman, wethouder pagina 6: Wat wordt nog opge haald en wat breng je weg?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33