TO0S Provincie vist achter net bij EU-voorzitterschap ADRZ leed in 2014 verlies van 13,3 miljoen Zolderjaren 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Angela Merkel krijgt terecht de Four Freedoms Award. Uw Mening EENS ONEENS 'Horeca gastvrij' Centrales draaien weer Westsluis gestremd Gewonde bij botsing Morgen in de winkel! donderdag Er hingen visnetten en er stonden van die bol- buikige mandflessen met druipkaarsen. Het zoldertje van Eduard. Bijna elke dag klitten we er sa men. Vijftien waren we, zestien. We draaiden er plaatjes van Sto nes, Beatles en Animals en we vrijden - héél onschuldig - er een beetje. Ik was verliefd op Ineke en zij gelukkig ook een beetje op mij. Het zoldertje van Eduard bevond zich in een garagepand van een 's Zomers gingen we liftend naar het strand, waar we euroflessen lauw bier dronken groot herenhuis aan een deftige laan in de stad waar ik werd gebo ren en opgroeide. Via een lange ladder kwam je er, op dat zolder tje. We hingen er in stoffige sofa's en afgedankte fauteuils en bespra ken alles wat ons bezighield: de komst van The Beatles naar Blok ker, die eikel van een leraar alge bra, de prijs van een nieuwe Puch. Op de benedenverdieping van de naastgelegen woning ont ving de vader van Eduard, een pijprokende huisarts, zijn patiën ten. Soms, als we niets meer te ro ken hadden, slopen we de prak tijkruimte binnen om een greep te doen in de tabakspot. Des zo mers gingen we liftend naar het strand, waar we euroflessen lauw bier leegdronken, net zo lang tot we letterlijk in het zand beten. Zo als in Strand van Boudewijn de Groot, ja. Vorige week dacht ik een bekend gezicht uit de zolderjaren op Face- book te treffen: Hans B. Of hij mis schien.... En jawel, hoor, hij was het echt. Hij stuurde me een aan tal foto's die lang geleden op het zoldertje van Eduard waren ge maakt. En zo zag ik ze allemaal weer langskomen: Ineke, Eduard, Hannetje, Hans (die een paar be gerenswaardige zussen had die ons pukkelige pubers helaas geen blik waardig achtten), Karin, Lia, Gijs, Harry en al die anderen. Een aantal van hen, wist Hans B., is in middels dood. Citaat van de Britse schrijver Alexander Smith (1829-1867): 'Het ware bezit van de mens wordt ge vormd door zijn herinneringen'. Als dat klopt, ben ik rijk. paul kusters toosenhenk.nl G 7 JANUARI 2015 7 JANUARI 2016 De horeca in Zeeland wordt met die in Overijs sel als het meest gastvrij er varen door Nederlandse va kantiegangers. De horeca krijgt het cijfer 8,3. Dit meldt de de website bunga- lowparkoverzicht.nl op ba sis van eigen onderzoek. Limburg werd de meest gastvrije provincie ge noemd. Zeeland staat in dit lijstje op de vijfde plaats. De gastvrijheid in Zeeland wordt beoordeeld met een 7,9. De vriendelijk heid van de Zeeuwen wordt beoordeeld met een 8,5.86% van de ondervraag den had continu het gevoel welkom te zijn in Zeeland. Alle zeven kernreactoren in België draaien weer. De laatste keer dat alle reacto ren operationeel waren en stroom leverden, dateert al weer van maart 2014. De Belgische reactoren kampten de afgelopen tijd veel met (ouderdoms)- kwaaltjes, wat bij buurlan den Nederland en Duits land vragen heeft doen op roepen. De reactoren staan vlak bij de Zeeuwse grens. De Westsluis in Terneuzen is gisteravond gestremd van wege een olielozing. Een va- cuümwagen werd opgeroe pen om de vervuiling te ver wijderen. De Westsluis is de grootste in Terneuzen, en ligt het dichtst bij het busstation. In de sluis lag de bulkcar rier Sea Honest (170 meter lang en 27 meter breed) met drie sleepboten van URS, de Gent, Sint Annastrand en Union Emerald. Bij een kettingbotsing op de Sloeweg in Vlissingen is gistermiddag rond kwart over vijf een persoon ge wond geraakt. Hoe de ge wonde er aan toe is is onbe kend. Op de Sloeweg botsten vier auto's op elkaar. Twee auto's waren er zo slecht aan toe dat ze door een berger moesten wor den weggesleept. Juist de publiciteit rond de EU-top had in de regio miljoe nen euro's en duizenden banen dichterbij gebracht. Onder vori ge voorzitterschappen, zoals in 2004 en 1997, werden de Europe se vergaderingen wel over het land gespreid. Daar profiteerde bijvoorbeeld ook Maastricht van. Met het bezoek vandaag van de voltallige Europese Commis sie begint het Nederlandse EU-voorzitterschap echt te draaien. Het Scheepvaartmu seum en het aanpalende marine terrein in de hoofdstad zijn er klaar voor. Mooi voor Amsterdam, maar de rest van het land blijft buiten beeld, klaagt bijvoorbeeld de Gro ningse commissaris van de ko ning Max van den Berg. Op cyni sche toon: „Voor vluchtelin genopvang zijn we goed genoeg. De Europese vergaderingen gaan aan ons voorbij." Ook oud-topdi plomaat en oud-minister van Buitenlandse Zaken Ben Bot spreekt van 'een gemiste kans'. „De rest krijgt nu weinig mee." Volgens minister van Buiten landse Zaken Bert Koenders is er niks mis met de gang van zaken. „Dit past in de sobere en pragma tische aanpak. Alles op één plek is veel goedkoper, en we kunnen het beter beveiligen." 'Voor opvang vluchtelingen zijn we goed genoeg' Het Nederlandse voorzitter schap kost de komende zes maan den een kleine 63 miljoen euro. Ter vergelijking: in 2004 was dat - voor inflatie gecorrigeerd - 120 miljoen euro. Dat blijkt uit het jaarverslag 2014 en de toelichting daarop van ADRZ-directeur Claudia Bran denburg. Het is na 2013 het twee de jaar op rij dat het ziekenhuis - met locaties in Goes, Vlissingen, Middelburg en Zierikzee - ver lies lijdt. Aanvankelijk leek het erop dat 2014 met een kleine winst kon worden afgesloten. Maar eind 2014 vond de kersvers aangestelde Brandenburg een aantal lijken in de kast. Zo kreeg het ziekenhuis te weinig betaald voor de behandelingen die ze uit voerde. Dat kwam omdat voor malig bestuurders slechte con tracten hadden afgesloten. Een deel van het verlies komt door dat het ziekenhuis meer zorg heeft verleend dan waar zorgver zekeraars voor betaalden. Boven dien heeft het ADRZ fors moe ten afboeken op de waarde van ziekenhuisapotheek Schelde- zoom. Brandenburg noemt 2014 zelf een jaar van 'opschudding'. Goed nieuws (einde van het ver scherpt toezicht door de inspec tie) werd afgewisseld door slecht nieuws over financiële resulta ten. „Maar dat leidde er wel toe dat orde op zaken zijn gesteld. In 2015 zijn de kosten met enkele miljoenen euro's gedaald en zijn realistische keuzes gemaakt. Die doen pijn, maar zijn hard nodig." HOLLANDSE ÏT Johan de Witt Een verveende prins Kijk ook op pzc.nl/HH Verzamel ze allemaal bij o.a. brunci 3TT1 [gaia Willem van Dam Elke Zeeuwse gemeente moet vluchtelingen opnemen. 637 reacties JE SUIS HEMK JE SUIS TOOS VLISSINGEN DOEL TERNEUZEN VLISSINGEN door Frans Boogaard en Bart van Eldert BRUSSEL. Nederland buiten de Randstad profiteert nauwelijks van het EU-voorzitterschap, dat op 1 januari is begonnen. Alle in formele ministerraden zijn in Am sterdam, dat is goedkoper. Puike promotie voor de hoofdstad, ui teraard, maar de provincie mort nu ze omzet en gratis reclame misloopt. Max van den Berg, bestuurder pagina 6: 'Amsterdam heeft niet gelobbyd' door Jeffrey Kutterink GOES. Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis heeft over 2014 een verlies geleden van 13,3 miljoen euro. Inmiddels zijn zodanige maatregelen genomen dat 2015 en zeker 2016 er financieel een stuk rooskleuriger uitzien. Zeeland 4: 'Er gloort weer licht'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2