26 Componist en dirigent Pierre Boulez overleden Noorderslag komt met Eurosonic Air 10s Weatherly na 13 jaar weg uit NCIS Media Entertainment Fotograaf Martin Roemers bracht met Metropolis de beweging en energie van megasteden in beeld. Het resultaat is nu te zien in fotografiemuseum Huis Marseille. De Franse componist en dirigent Pierre Boulez is gisteren in zijn woon plaats in Baden-Baden op 90-jarige leeftijd overle den. Hij geldt als belangrij ke vertegenwoordiger van de avant-garde in de klas sieke muziek. Boulez studeerde in de ja ren '40 bij de vermaarde Franse componist Olivier Messiaen en ontwikkelde zich als een representant van abstractie en experi ment. Zo pionierde hij met elektronica in de mu ziek. In 1970 werd hij direc teur van het Institut de Re cherche et Coordination Acoustique/Musique in Pa rijs, een onderzoeks instelling voor eigentijdse muziek. Boulez was in de jaren '70 tevens chef-dirigent van de New York Philharmo nic. In Bayreuth dirigeer de hij Wagners Ring des Ni- belungen. Hij genoot bo vendien grote faam als di rigent van werken van ver nieuwers uit de 20e eeuw als Debussy, Ravel, Schönberg, Bartók, Stra vinsky en Berg. Ook nam hij muziek op met onder meer het Ko ninklijk Concertgebouwor kest, de Berliner Philhar- moniker en de Wiener Philharmoniker. Van pop musicus Frank Zappa voer de hij eveneens werk uit. Groei gebruik Museumkaart Vorig jaar zijn 8,3 miljoen museumbezoeken afge legd met de Museumkaart tegen 7,4 miljoen in 2014. Het aantal Museumkaart houders is gestegen van 1,1 miljoen in 2014 naar 1,2 miljoen vorig jaar. Het aan tal kaarthouders stijgt sinds 2011 elk jaar met cir ca 100.000. Die groei komt onder meer door (helope ningen van musea en bij zondere exposities. Verlinde twijfelt over 'Boulevard' Albert Verlinde houdt de optie van een vertrek bij RTL Boulevard nadrukke lijk open. „Ik weet nog niet of ik doorga. Binnen kort beginnen de gesprek ken", aldus de presentator. Naast zijn werk bij Boule vard is Verlinde ook direc teur van theaterbedrijf Sta ge Entertainment Neder land. In 2017 loopt het con tract van Verlinde bij RTL 4 af. Donald Fagen aangeklaagd Donald Fagen, de leadzan ger van rockgroep Steely Dan, is aangeklaagd voor mishandeling en intimida tie. Fagen viel maandag zijn vrouw aan tijdens een fikse ruzie in hun apparte ment in New York, waar na hij een nachtje de cel in moest. De 67-jarige zan ger gaf zijn 69-jarige vrouw Libby volgens de politie een harde duw. Ze raakte lichtgewond. Filmcompetitie wordt aangepast Het Internationaal Film Festival Rotterdam kiest dit jaar voor een andere opzet van de Hivos Tiger Awards Competition. Daarmee wil het een po dium bieden aan de meest innovatieve films. Het aan tal kanshebbers is van vijf tien nu beperkt tot acht films. Ze strijden om één Tiger Award in plaats van drie. Het prijzengeld is ver hoogd tot 40.000 euro. Festival Eurosonic Noorderslag komt met iets nieuws: Eurosonic Air 2016. Dat is een gratis toegankelijke concerttent, die van 14 tot en met 16 januari op de Grote Markt in Groningen staat. Artiesten als Typhoon en The Common Linnets treden er op. oION «tot NCIS-ster Michael Weatherly (foto) stopt na dertien seizoenen met de serie. De acteur speelt Anthony DiNozzo in de misdaad serie. Het is de op één na langst- lopende tv-serie van Amerika. artin Roemers had al eerder foto's ge maakt in grote ste den. Maar toen hij in 2008 een VN-rapport las waarin stond dat in 2050 meer dan de helft van de wereldbevolking in ste den zou wonen, had hij zijn onder werp afgebakend: megacities. Ofwel: de superstad met meer dan tien mil joen inwoners. De allergrootste is Tokio, waar bijna 38 miljoen mensen wonen. Dan volgen Jakarta, New Delhi, Manilla en Seoel met respectievelijk 30,25,24 en 23 miljoen inwoners. De aantallen inwoners in die enorme steden veran deren razendsnel. Toen Roemers met het project Metropolis begon, waren er 22 megacities, inmiddels zijn dat er al 34. In China waren er destijds drie, nu al zes. Daaronder namen van plaat sen waarvan de meeste westerlingen nog nooit zullen hebben gehoord. Wat zijn de gevolgen van de we reldwijde trek naar de stad, wilde Roemers weten. Wat doet de razend snelle groei met de stad en haar inwo ners? Waar hij ook gaat, de werkwijze van Roemers (in 1962 geboren in het Friese Oldehove) is overal min of meer gelijk: Roemers zoekt een hoger gelegen plek (een dak, balkon of brug; als er echt niets voorhanden is, neemt hij zijn toevlucht tot een keu kentrapje) waar hij zijn camera op sta tief neerzet. Vervolgens beziet hij de mensenmassa, de beweging, de ener gie van de stad. Hij observeert wie en wat er het beeld binnenkomt, wie bewegen en wat stil blijft staan. Als alles op zijn plaats valt en het beeld goed gevuld is, drukt hij af. Voor Metropolis, waarmee hij in 2011 een World Press Photo Award won in de categorie 'dagelijks leven', bereisde Roemers vijf continenten en fotografeerde hij 22 megasteden, van New York en Parijs tot Karachi en To kio. In Karachi fotografeerde hij gepimpte bussen, in Calcutta door de mens ge trokken riksja's, in Sao Paulo het car naval en in Buenos Aires de gay pri de. In Rodeo Drive in Beverly Hills, de duurste winkelstraat van de we reld, snapte hij twee met tasjes bela den meisjes die bij een geparkeerde Bugatti poseerden. In het bruisende centrum van Mos kou fotografeerde Roemers niet de terrassen, modewinkels of pleinen waar het stadsdeel om bekendstaat, maar communistische demonstran ten die richting het Kremlin mar cheerden. Times Square wilde hij eigenlijk links laten liggen, omdat het al zo vaak is gefotografeerd. Maar omdat het een van de meest in het oog lo pende plekken van New York is, ging hij er toch even kijken. Hij was er ge tuige van een Guantanamo-demon- stratie. Haast was geboden, wist Roe mers direct: om een politieke foto te maken, moest hij toeslaan voordat de mannen in de oranje jumpsuits zou den worden verwijderd door de poli tie. Maar hij wilde ook vasthouden aan zijn concept: de demonstranten waren weliswaar het belangrijkste ele ment op zijn foto, je moest ook de stad kunnen zien. Het resultaat is een zoekplaatje, waarop hij zelf ook steeds weer nieuwe elementen ont dekt doordat hij zoveel verschillende verhalen op hetzelfde moment heeft vastgelegd. Een brandweerauto slaat rechtsaf, een demonstrant heeft twee gezichten omdat hij zijn hoofd be woog toen Roemers afdrukte. Overal staan mensen te fotografe ren met hun mobieltje, hier en daar lijkt iemand recht in Roemers' lens te kijken. 'Awkward' staat er op een van de vele enorme neonreclames. Soms worden de bewegende mensen een soort schimmen. Anonieme spo ken, opgeslokt door de grote stad. CALCUTTA, INDIA Cultuur MUZIEK Pierre Boulez bij een conferentie in 2013. foto EPA KUNST TELEVISIE MUZIEK IFFR door Jan Pieter Ekker M Expositie Metropolis van Martin Roemers. Te zien: t/m 3 maart in Huis Marseille, Amsterdam. Meer info: www.huismarseille.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26