Eurlings wil zich nog steeds hard maken voor Olympische Spelen in Nederland 20 SPORT 500 miljoen voor Olympic Channel interview IOC-lid Camiel Eurlings over dopingzondaars, de Olympische Spelen in Nederland en het succes van Dafne Schippers. „Wij zijn zo nuchter dat we misschien niet beseffen hoe bijzonder haar prestaties zijn." Het is alweer ruim twee jaar geleden dat Camiel Eur lings (42) koning Wil- lem-Alexander opvolgde als Nederlands lid bij het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Nu pas geeft de voormalig minister van Verkeer en Waterstaat aan de ze krant zijn eerste grote interview. „Dat beeld klopt echt niet. Het is een zeer divers gezelschap. Niet alleen qua achter grond van mensen, maar ook qua leeftijd. Bij de groep waarmee ik in 2023 benoemd werd, zaten mensen van hogere leeftijd, maar bijvoorbeeld ook Stefan Holm, de oud-olympiër uit Zweden. Dat is mijn buur man bij vergaderingen. Een hartstikke jon ge vent." „Ik denk dat dat wel meevalt. Dat is mede de verdienste van de voorzitter, Thomas Bach. Hij is het voorbeeld van vitaliteit en transparantie. De manier waarop hij de her vormingsagenda 2020 breed in de media heeft uitgemeten, is daar een voorbeeld van. Het IOC is geen organisatie die wacht totdat de buitenwereld vindt dat er iets moet veranderen, maar die daar op vooruit loopt." „De resultaten van het eerste onderzoeks rapport over de dopingkwestie in Rusland zijn shocking. Thomas Bach heeft zich na mens ons allen krachtig uitgesproken. De onderste steen moet boven!" „Ik kan er met mijn verstand echt niet bij als mensen zoiets zeggen. Nul komma nul tolerantie voor doping! Doping is onaccep tabel voor de gezondheid van de sporters en voor de eerlijkheid van de competitie. We moeten zorgen dat er opsporingssyste men komen waarbij het niet mogelijk is te frauderen." „Ik denk dat het slecht is voor de sport in zijn algemeen als de FIFA en UEFA conti nue negatief in het nieuws komen. Tegelij kertijd prijs ik me gelukkig met alle maatre gelen die het IOC sinds het schandaal rond Salt Lake City binnen eigen gelederen heeft genomen om de zaken structureel te verbe teren." „Ik heb groot vertrouwen in de Agenda 2020 van Thomas Bach. De nieuwe regels maken het in de toekomst voor landen mak kelijker om de Spelen te organiseren. Het bid gaat een stuk goedkoper worden, de grootte van stadions lag vroeger vast, dat is nu niet meer. Ook hoeven de Spelen niet meer in één stad te worden georganiseerd. Zo zou Nederland de sporten over de hele Randstad kunnen spreiden en zelfs ook daarbuiten." Camiel Eurlings is in zijn functie als voorzitter van de IOC-commissie com municatie nauw betrok ken bij het opzetten van het Olympic Channel. „We willen er voor zor gen dat het olympische ge voel er continu is", vertelt de Limburger. „We hopen vooral meer jongeren te bereiken. Het Olympic Channel is daarom ook een tv-kanaal, maar bo venal een digitaal plat form. De jeugd kijkt veel minder dan tv vroeger. Ze zijn bezig met iPhone, iPad, et cetera. Mensen on der 35 jaar kun je nauwe lijks meer bereiken zon der sociale media. Het is een geweldige uitdaging om die groep het olympi sche gevoel te laten krij gen." Eurlings is razend enthou siast over het project. „Het olympische kanaal wordt een van de groot ste digitale platformen in de wereld over sport", ver telt Eurlings. „Er wordt 500 miljoen dollar in ge stopt. We hebben nu 50 miljoen volgers en dat moeten er nog veel meer worden. Er zullen topspor ters worden ingezet om de jeugd warm te maken. Het aanbod zal indivi dueel en interactief zijn. Iedereen krijgt zijn favo riete sporten voorgescho teld en krijgt desgewenst ook advies van experts over zijn eigen sportactivi teiten." „Het Olympisch Vuur is een waakvlam ge worden, maar die brandt nog wel. We ko men langzaamaan uit de crisis en de Agen da 2020 is hier goed gevallen. Dus wie weet. Als er weer interesse blijkt te zijn, ben ik er al eerste bij om het vuur op te poken." „Ik voel dat de tijd rijp is voor Spelen die op een goedkope, creatieve manier worden ge organiseerd. Dat idee wordt breed gedragen binnen het IOC. Ik vind het een teken dat voor de Winterspelen van 2022 Peking met maar twee stemmen verschil van het min der bekende Almaty won. De middelgrote landen krijgen echt hun kans." „Wij waren vol bezig toen de regering zei: we kappen ermee." „Dat denk ik niet, nee. Ik heb het natuurlijk wel betreurd. We zijn destijds wel heel vroeg begonnen en er zaten heel veel men sen aan tafel. Tja..." „De Nederlanders kijken terecht altijd kri tisch naar het kostenaspect. Ik denk ook dat zo'n project hier alleen kans van slagen heeft als je er een wedstrijd 'wij kunnen het het goedkoopst' van maakt. Dat zou de uitdaging moeten zijn." „Geenszins. Ik ben zelfbestuurslid van NOC*NSF en het gaat heel goed. Laat ik dit zeggen, ik heb niet gesolliciteerd om bij het IOC te komen. Het gaat wat mij betreft niet om de persoon, ik dacht dat velen het zou den kunnen. Maar toen bleek dat wij als Ne derland onze positie binnen het IOC dreig den te verliezen en dat het profiel dat ik had - jong, lang kunnen blijven zitten en zowel zakelijk en politiek bestuurlijke erva ring - paste in wat het IOC zocht, heb ik in de kandidatuur toegestemd. Ik zag het als Nederlands belang en dat onderkende mijn toenmalige werkgever, KLM, ook." „Dat zijn zo veel dingen. Natuurlijk wil ik Dafne Schippers zien. Zij levert zo'n wereld prestatie, zo historisch. Ook bij het IOC spreekt iedereen mij over haar aan. Wij zijn, en dat is maar goed ook, zo nuchter dat we misschien niet beseffen hoe bijzon der haar prestaties zijn. En ze is zo normaal gebleven. Een topvoorbeeld voor iedereen." „Ik heb er in deze fase van mijn leven heel bewust voor gekozen tijd vrij te houden voor het IOC. Ik hoef niet de financiële posi tie te hebben die ik vroeger had. Ik kan goed leven en haal ontzettend veel energie en voldoening uit wat ik nu doe. Ik vind het schitterend om de positie van Neder lands IOC-lid op te bouwen. Dat is voor mij momenteel het belangrijkste." 'Waakvlam brandt nog steeds' door Hans Klippus Voor de buitenwereld is het IOC nog steeds een club van oude mannen. U bent pas 42. Voelt u zich er wel thuis? Vindt u het vervelend dat dat beeld van oude- mannenclub over het IOC blijkbaar bestaat? De sport is dit jaar geconfronteerd met een aantal onverkwikkelijke zaken, de corruptie bij de FIFA én het dopingschandaal met Russische atleten. Verontrust u dat? Er zijn mensen die roepen dat de strijd tegen doping toch niet kan worden gewonnen en dat het misschien beter is om alles vrij te geven. Schaadt de corruptie van de hoogste bazen in het voetbal alle bestuurders? Maakt u zich zorgen dat er steeds animo is om de Olympische Spelen te organiseren? Voor de Winterspelen van 2022 waren er maar twee kandidaten, Hamburg haakte recent af voor de Zomerspelen van 2024. IOC-lid Camiel Eurlings foto Marco Okhuizen U was destijds voorzitter van het Olympisch Vuur, maar de regering trok eigenhandig de stekker eruit. Gelooft u nog steeds in Spelen in Nederland? Maar zullen bij het IOC uiteindelijk toch de aan sprekende wereldsteden als organisator van de Spelen de voorkeur krijgen boven de kandida ten uit kleinere landen? Bent u destijds met het Olympisch Vuur te makkelijk gecapituleerd? Maar had u met uw invloed niets kunnen doen om de stemming om te buigen? Hoe zou Nederland het anders moeten doen? Bekend is dat de voorzitter van sportkoepel NOC*NSF, André Bolhuis, ook IOC-lid wilde worden. Is dat een belemmering in jullie sa menwerking? De Spelen van Rio naderen. Waar verheugt u zich op? U besteedt veel tijd aan uw activiteiten bij het IOC. Dat is echter geen betaalde functie. Moet u naast uw parttimebaan bij American Express er binnenkort iets bij gaan doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20