Chaos door volle, smalle fietspaden in grote steden v Consument tureluurs van wildgroei keurmerken Tbs Hendrik M. was nog niet beëindigd effeweg.nl NIEUWS 13 Dat concludeert de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) van daag in een onderzoek naar de gebruikers van het fietspad in de stad. „De helft van de onderzoch te fietspaden is te smal", ver klaart onderzoeker Jolieke Mes- kens van het wetenschappelijk instituut. „Te volle fietspaden kunnen in combinatie met gevaarlijke ge drag van fietsers leiden tot onvei lige situaties", betoogt verkeers- psycholoog Meskens die camera beelden van acht fietspaden in Amsterdam en Den Haag onder zocht. Ongeveer eenvijfde van de fietsers blijkt zich bezig te houden met zijn of haar mobiel. DEN BOSCH. De voortvluchtige crimineel Hendrik M. blijkt een tbs'er te zijn en geen ex-tbs'er. Een speciaal politieteam maakt jacht op de man die vorige week samen met zijn vriendin een 78-jarige man in Den Bosch heeft beroofd en mishandeld. Eerder meldden bronnen aan deze krant dat M. een ex-tbs'er is. De tbs-maatregel voor de man was in 2024 door de rechter voor waardelijk beëindigd. Maar pas op 31 december 2015 zou de maat regel definitief worden beëin digd. Daarvoor had hij zich per soonlijk moeten melden. Dat bevestigt een woordvoer der van het Openbaar Ministe rie. Juist in de nacht van 30 op 31 „Veel mensen zijn aan het bel len, appen, of luisteren muziek via hun telefoon, dat heeft een af leidend effect." Zo'n 80 procent van de fiet sers haalt in zonder over de schouder te kijken. Een op de twintig fietsers rijdt op een een- richtingsfietspad in de verkeerde richting. Het aantal fietsers dat elkaar in tegengestelde richting tegenkomt kan oplopen tot meer dan honderd per uur. Vaak wordt de drukte op fiets paden geweten aan de toename van bijvoorbeeld scooters. Dat blijkt volgens de SWOV in dit onderzoek niet het geval. „Het overgrote deel van de gebruikers van het fietspad is de standaard- fiets", aldus Meskens. Snorfiet sers maken 4 tot 9 procent uit van de totale groep gebruikers van het fietspad en dragen daar mee wel bij aan de drukte. Het aantal fietsers dat omkwam in het verkeer is in vergelijking met andere ongevallen sinds 2000 het minst gedaald. In 2014 kwa men 185 fietsers om het leven, nagenoeg gelijk aan het aantal doden in personenauto's: 287. december ging M. opnieuw in de fout. Samen met zijn vriendin dwong hij de bejaarde, een be kende van het stel, naar een afge legen plek langs de A2 in Den Bosch te rijden. Daar werd hij uit de wagen gegooid en tot bloe dens toe geslagen. Dat M. zich opnieuw schuldig heeft gemaakt aan een misdrijf) betekent dat hij zich niet aan de voorwaarden van de rechter heeft gehouden. Het gevolg is dat de Limburger, als hij wordt gepakt, weer naar een tbs-kli niek moet. M. kreeg rond 2002 tbs opgelegd voor de urenlange verkrachting van een jonge vrouw. Op dat moment had hij al een lang strafblad. Van Fair Trade Max Havelaar-kof- fie en duurzame MSC-vis tot ob scure kwaliteitsmerkjes als Co- coa-chocolade, Waddengoud-vis of Hema Better Life-eieren. De tijd heeft niet stilgestaan sinds de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen in 1927 het eerste consu mentenkeurmerk ('Goedgekeurd door de NWH') lanceerde. Met name de afgelopen vijftien jaar is er een ware wildgroei ont staan. Alleen op duurzaamheidsge- bied zijn er al tweehonderd keur merken te vinden. Genoeg is ge noeg, zegt de Autoriteit Consu ment Markt. Doordat er geen re gels zijn voor het starten van een keurmerk, kan ieder bedrijf of (branche)organisatie zo'n label starten en een mooi logootje ont werpen. De voorbeelden zijn legio: neem het 'dolfijnvriendelijke' to- nijnlogootje dat op veel blikjes zit. Maar dat zegt niks over de tonijn, die bovendien vaak gevangen wordt in zeeën waar toch al geen dolfijn te vinden is. Misleidend dus, aldus MilieuCentraal. Of pak het bekende groene vinkje dat op veel producten van Albert Heijn zit. Heeft niks met duurzaamheid te maken, maar veel consumenten denken van wel. De ACM constateert dat er veel kaf tussen het koren zit: 'keurmer ken die worden opgericht voor marketingdoeleinden of zelfs als verdienmodel, waar weinig eisen aan worden gesteld en waar con trole ontbreekt.' De 'wij van wc-eend adviseren wc-eend-keurmerken' ondergra ven de geloofwaardigheid van wél fatsoenlijke labels, blijkt uit onder zoek dat de ACM heeft laten ver richten door marktonderzoeker Elk bedrijf kan zelf een label introduceren en een logo ontwerpen. Regels zijn er niet en controle ontbreekt GfK. Bijna de helft van de Neder landers (47 procent) vindt dat er te veel keurmerken zijn, met na me op het gebied van voeding, webwinkels en elektronica. Tege lijk vinden mensen labels wél van groot belang, zeker op de terrei nen milieu en duurzaamheid (bijna 90 procent), webwinkels, fi nanciële producten en reizen. Bijna dertig procent is bereid meer te betalen voor een product met een keurmerk. Om de kwaliteit te garanderen moet er een kader komen voor het oprichten en beheren van keur merken, zegt Anita Vegter, direc tielid van de ACM. Labels dienen door een onafhankelijke instantie te worden uitgegeven, de controle moet goed te zijn en het doel hel der. „Keurmerken krijgen zo hun oorspronkelijke functie terug: een betrouwbaar hulpmiddel om een keuze te maken." Bedrijven, brancheorganisaties en consumentenorganisaties moe ten de komende maanden om ta fel. Dit samen met de ministeries van Economische Zaken en Mi lieu, waar de keurmerken onder vallen. Vegter: „De overheid kan een coördinerende en aanjagende rol hierbij vervullen." De ACM krijgt bijval van Mi lieuCentraal en het Voedingscen trum. Zo lanceert MilieuCentraal, dat online een eigen keurmerken- wijzer bijhoudt, binnenkort een plan om het aantal duurzaamheid slabels van ruim 200 naar maxi maal 20 tot 30 terug te brengen. De organisatie roept de overheid verder op strengere wettelijke ei sen te stellen. „Zo mag make-up sinds kort niet meer getest wor den op dieren", vertelt Ingrid Aal- dijk. „Het label 'niet getest op die ren' wordt daarmee overbodig." Ook in politiek Den Haag wordt al langer gepleit voor min der keurmerken. D66 lanceerde in 2014 een plan voor een label in de vorm van een stoplicht. Toenma lig staatssecretaris Sharon Dijks- ma (EZ) zag er niks in en legde de bal bij brancheorganisaties. Barcelona en Spaanse kust va. €299 Saas Grund - Zwitserland va. €369 Winter in Beieren en Tirol va.€399 Schilderachtig Zwitserland va. €499 NU VANAF www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 DONDERDAG 7 JANUARI 2016 Hoe blij was de kip die deze eieren legde? De keurmerken van Be ter leven, ECO, Blije Kip Garantie en Wakker Dier moeten de consu ment duidelijkheid ver schaffen, maar doen dat niet. foto ANP door Marcia Nieuwenhuis DEN HAAG. In de ochtendspits is het in grote steden een chaos op veel te volle fietspaden. Eén op de vijf fietsers is bezig met zijn mobiel, 80 procent haalt in zon der over de schouder te kijken. De drukte is vooral te wijten aan fietsers en in mindere mate aan snorfietsers. door David Bremmer DEN HAAG. De overheid moet een einde maken aan het woud van keurmerken in de schappen. Steeds meer Nederlanders verlie zen daardoor het vertrouwen in zul ke labels, stelt de Autoriteit Consu ment Markt op basis van eigen onderzoek. Kroatië va. €299 8 daagse busreis Vertrek: 4,12,18, 25 mrt, 18,15, 23, 30 apr Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension 8 daagse busreis Vertrek: 20 feb, 12, 25 mrt, 8,15, 23, 30 apr Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension 8 daagse busreis Vertrek: 22 jan, 12 mrt Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension 8 daagse busreis Vertrek: 22 jan, 13,20 feb All-inclusive verblijf in een 2* hotel 8 daagse busreis Vertrek: 13 feb, 18 mrt Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension vraag orcze gratis. brochure aavc\ COUPONCODE WEG01 O (N X u O cc co cc _i O rsi LU cc 3 X U O cc co cc Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds, a&w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13